Veszélyeket rejtő gyógynövények

2022-03-16 07:24:19 | Módosítva: 2022-03-16 07:36:42

A téli időszakban megnövekedik az elfogyasztott gyógynövényes készítmények, gyógyteák mennyisége, ami alapból örvendetes. Akad azonban néhány olyan gyógynövény, melyek hatóanyagaik miatt óvatosságot igényelnek. A gyógynövények „szelíd gyógyítók” hírében állnak, ami a többségük esetén helytálló is: a hatóanyagaik nagy részét nehéz túladagolni, és alig vannak mellékhatásaik – ám vannak kivételek!


Attól, hogy valami növényi hatóanyag, még hatóanyag, emiatt lehetnek mellékhatásai is. A gyógyteaként fogyasztott növények többsége biztonságos, tehát kamillából, hársból például nehéz akkora mennyiséget fogyasztani, hogy azt túladagoljuk. Azonban azt tartsuk szem előtt, hogy míg egy ipari előállítású gyógyszerben ismerjük a hatóanyag mennyiségét, egy gyógynövényből készült teában nem. Gondoljunk csak egy egyszerű kamillateára; lényeges az évjárat, hiszen az adott év időjárásától jelentősen függ, hogy a kamillában mennyi hatóanyag van. Függ a tea hatóanyagtartalma attól, hogy az egy friss, nemrég szárított kamillából készült, vagy egy évek óta tároltból – utóbbinak már csökkent a hatóanyag tartalma. Függ a hatóanyag tartalom attól is, hogy milyen hőmérsékletű vízzel forráztuk a virágokat, és hogy mennyi ideig hagytuk ázni – szóval egy gyógytea esetén elég soktényezős ez a kérdés.

A kamilla kis mennyiségben külsőleg, vagy belsőleg alkalmazva gyulladáscsökkentő – túladagolva (ez főként kamazulén tartalmú illóolaját alkalmazva történhet meg) viszont arra érzékenyeknél gyulladást okozhat.

Orbáncfű: nem csak nyugtathat

Az egyik legjobb példa a gyógynövények veszélyeire az orbáncfű (Hypericumperforatum), melynek olaját, külsőleg bőrproblémákra használják, de belsőleg is használatos a növény: többféle növényi gyógyszer is készül belőle, melyek nyugtató hatásúak. Az orbáncfű olaj, valójában nem orbáncfű olaj, mert úgy készül, hogy valamilyen növényi olajban (olíva, mandula…) áztatjuk a virágait, amitől az pirosas színűvé válik. Ez nagyon jő bőrregeneráló tulajdonságú kozmetikum, ebben a formában a növény használata biztonságos.


Belsőleg alkalmazva az orbáncfű kiváló nyugtató, ám ebben az esetben érdemes nem házilag készíteni belőle valamit, hanem pontosan dozírozott növényi gyógyszerként fogyasztani, így ugyanis pontos hatóanyagmennységet viszünk be a szervezetbe. A növény hatóanyagainak azonban van egy mellékhatása, miszerint gyorsítja a máj méreganyagokat lebontó funkcióját, itt a „méreganyag” gyakorlatilag minden vegyi anyagot jelent, a gyógyszerhatóanyagokat is. Így történhetett meg számos esetben, hogy gyermeke lett olyan nőknek, akik fogamzásgátlót szedtek, mellette pedig nyugtatóként orbáncfű tartalmú szert is. Utóbbi felgyorsította a fogamzásgátló kiürülését a szervezetből, így az hatástalanná vált. Az orbáncfű nem megfelelő körültekintéssel szedve emberáldozatokat is követelt már. Egy klinikán, ahol szerv-transzplantált emberek utókezelése folyt többen meghaltak, végül kiderült: ők mindannyian orbáncfű tartalmú szert használtak nyugtatóként. De itt is a fő hatás mellett megjelent a mellékhatás, és a transzplantált szervek miatt szedett kilökődés gátló gyógyszereket hatástalanította az orbáncfű.

Sok gyógynövény veszélyes is lehet


A nemi vágyat fokozó, az életerőt növelő ginseng (Panaxginseng) a keleti népgyógyászat egyik kiemelt növénye. Vitalizál, eredményes a stressz és a fáradtság ellen, de mivel igen intenzíven stimulál, ez veszélyeket is rejt. Szívbetegség, magas vérnyomás vagy szorongásos betegségek esetén érdemes a kezelőorvos véleményét kérni, de még az egészséges embereknél is idegességet és hasmenést okozhat. Fogyasztásával párhuzamosan nem tanácsos semmilyen más serkentő szert szedni, mert nagyon felpörgetheti a szervezetet, alvászavarokat okozhat.


A macskagyökér (Valeriana officinalis) nyugtatók alapanyaga az alkoholos italok fogyasztása emellett veszélyes! Továbbá altató, nyugtató szerekkel sem érdemes együtt szedni, mert felerősítheti ezeknek a szereknek a hatását. A szoptató vagy várandós nők szintén kerüljék a használatát.

 

A borsmenta (Menthaxpiperita) az egyik legnépszerűbb fogyókúrát támogató és emésztést serkentő faj, segít az emésztőrendszeri problémák esetén, emellett láz és görcsök esetén is jótékony hatású. Görcsoldó hatása máskor egyben a mellékhatása is, hiszen ellazíthatja a gyomorszájat, ami növeli a gyomorégés kockázatát. Akik sav visszaáramlásától, refluxtól szenvednek, ők csak ritkán, nagy körültekintéssel alkalmazzák a borsmentát. Epekő okozta fájdalom esetén szintén tanácsos óvatosan bánni vele, érdemes orvossal konzultálni.


A csalán (Urticadioica) émelygést és bőrirritációt válthat ki, valamint csökkenti a vércukor szintet, ezért cukorbetegek számára sem veszélytelen. A csalán teát kúraszerűen érdemes fogyasztani, azaz iktassunk be szüneteket, mert túlzott, heteken-hónapokon keresztüli fogyasztása hasi görcsökhöz vezethet, emellett a szervezet ásványi anyag egyensúlyát is felboríthatja egy túlzásba vitt csalántea kúra.


A pitypang (Taraxacumofficinalis) növény levele és gyökere kiváló salaktalanító hatású, ám ha vízhajtó tablettákkal együtt szedjük, akkor ez komolyan befolyásolhatja a szervezet ásványi anyag készletét, egyensúlyát, ezért nem ajánlatos együtt használni a kettőt. Ez más növényekre is érvényes, ha van valamilyen betegségre egy beállított gyógyszerdózisunk, és a mellé ugyanarra valamilyen gyógynövényt is alkalmazunk, esélyes, hogy a két szer hatása már túlzott lesz.


A galagonya (Crataegusmonogyna) virágos ágvégből készült tea szívtámogató hatású. Szívgyógyszerek mellé fogyasztva mindenképpen kérjük ki a kezelőorvos véleményét, mert a galagonya és a fagyöngy is szívritmus zavart és vérnyomás ingadozást is okozhat.


A páfrányfenyő (Ginkgobiloba) serkenti a véráramlást és éberséget okoz, miközben érszűkítő hatása van, ezért nem szabadna más gyógyszerrel kombinálva szedni. A páfrányfenyő leveleiből készült kivonat memóriazavarokra hatásos, de – hasonlóan a fokhagymához – ez is hatással van a véralvadásra, ezért műtétek előtt hetekkel abba kell hagynia a szedésüket.


A paprika csípősségét okozó kapszaicin csökkenti a reumatikus fájdalmakat, úgy, hogy helyi vérbőséget okoz. E hatása miatt még fűszerezésre sem használhatják gyomor- és bélrendszeri betegségekben szenvedők. A citrusfélékből készült levek (legfőképp a grépfrút) gátolhatják egyes vékonybél- és a májenzimek aktivitását.

Érdemes utána nézni


A zsálya (Salviaofficinalis) kedvelt népi orvosság a felső légúti megbetegedések enyhítésére. Meghűléses betegségek rendszeres kísérője a torokfájás, ez a nátha, influenza, sőt mandulagyulladás kezdőjele is lehet. Vírus és baktérium is előidézhet ilyen tünetet. A zsálya illóolaja fertőtlenítő, baktériumölő és gyulladás gátló hatású, ezért rekedtség és torokgyulladás gyógyítására kitűnő. A szájüreg gyulladásos állapotait is hatékonyan kezelhetjük vele. Cseranyag tartalma miatt összehúzó és vérzéscsillapító hatású, ezt a szájüregi kóros állapotok enyhítésére használhatjuk fel, valamint kellemetlen lehelet esetén is jó hatású. Nem ajánlott azonban túl sokat fogyasztani a zsályából, mert csersavai és keserű anyagai megzavarhatják az emésztőrendszert. Zsálya tea fogyasztása során gyomorpanaszokat észlelhetünk, esetleg ha a szájüregben gyulladást okozna, ne alkalmazzuk tovább – erre mindenkinek eltérő az egyéni érzékenysége. Terhes illetve szoptató nők lehetőleg kerüljék a zsálya tea fogyasztását! A zsályát illóolaj formájában csak külsőleg alkalmazzuk! Tömény illóolaja toxikus anyagokat is tartalmaz, melyek görcsös rángásokkal járó tüneteket okozhatnak, ezért lenyelni nem szabad.


A gyógynövényekkel kapcsolatos kisebb nagyobb veszélyek, még hosszan sorolhatóak lennének. A fekete bodza (Sambucusnigra) magvai, kérge, levelei és éretlen gyümölcse hányást, hasmenést okozhat.


A fahéj (Cinnamonumverum) ellazíthatja a méh izomzatát, ezért terhesség alatt nem javasolt.


A rozmaring (Rosmarinumofficinalis) nagy adagban heves menstruációs vérzést válthat ki.


A torma (Armoraciarusticana) fogyasztását gyomorfekély, pajzsmirigy- és vesebetegség esetén kerülni kell.


A zeller (Apiumgraveolens) magjának fogyasztása vesebetegség esetén nem javasolt, de vízhajtó hatású szert szedése mellett is óvatosság indokolt, mert annak hatását tovább erősíti, ami elégtelen folyadékbevitellel társulva kiszáradást, vagy a szervezet ásványi anyag háztartásának zavarát okozhatja.


Mindebből a fő tanulság, hogy a növényi hatóanyagok sem veszélytelenek, és a veszély attól fokozódik, hogy a gyógynövényeket az emberek többsége önmaga kezelésére használja, saját elképzelései szerint. Már jelentősen csökkenthetők a kockázatok, ha gondosan utánanézünk a szakirodalomban; az adott betegségre milyen gyógynövények, milyen formában, mennyi ideig alkalmazandók, és ez milyen kockázatokkal, gyógyszerkölcsönhatásokkal járhat.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Szép bodorrózsa: vírusok elleni bevetésen

Az antivirális hatású gyógynövények közül újabban a bodorrózsa került a figyelem fókuszába, mert remélik, hogy sikerrel bevethető az új típusú koronavírussal szemben is. Ameddig a kutatások...


Gyógyteák gyerekeknek

A gyerekeknek szánt gyógynövényes teáknak nagy hagyományai vannak, áma napjainkban kereskedelmi forgalomban levő gyerekteák összetétele nincs mindig összhangban a tudományos kutatások...