Bontás helyett csődiagnosztika
A nagyobb, makacsabb dugulás elhárításához kénytelen vagyunk szakembert hívni. Az ő módszerei sem túl bonyolultak, bár a bevezetőben említettekhez képest kétségtelenül hatékonyabbak. Hozza a kézi vagy motoros csőgörényt, és a lefolyó elérhető vége felöl a lehető legmélyebbre letolja a tisztítóspirált. Közben folyatjuk a vizet, és reménykedünk, hogy a szerkezettel sikerül elérni, feldarálni a csőben lévő akadályt, ami majd le tud folyni a lefolyócsatornába. Az esetek jelentős részében ez a módszer már sikerhez vezet, az áramlás újra megindul, és remélhetőleg hosszú ideig nem jelentkezik a probléma.
Ne a sötétben tapogatózzunk
Sajnos azonban vannak makacsabb esetek, amikor a csőgörény sem segít. Sokszor sem azt nem tudjuk, hogy mi dugaszolta el a lefolyócsövet, sem azt, hogy a dugulás hol van. Akkor már jön mindenki rémálma; bontani kell. Persze jó lenne tudni, hogy hol, ne kelljen esetleg emeleteken keresztül végigbontani a rendszert vagy felásni a fél kertet. Ekkor fordulhatunk a komolyabb technikához a kamerás csővizsgálóhoz.
Ez a vizsgálat sem olcsó, de még mindig sokkal olcsóbb lehet az egész csatornarendszer kibontásánál, nem beszélve az ezzel járó rombolásról. A munka folyamán a lefolyócső egy megbontott pontjáról speciális, száloptikás kamerát tolnak be a cső belsejébe, aminek a közvetített képét akár élőben nézhetjük egy monitoron, akár rögzíthetjük a video felvételt, amit később alaposan kielemezhetünk, megvizsgálhatunk. A kamera fején nagy fényerejű LED-ek találhatók, melyeknek erős fehér fénye lehetővé teszi, hogy lássunk a sötét csőben. A kamera a teljes csőátmérőt látja egyszerre, a kamerafej rögzítő-egysége elegendő hajlékonyságot biztosít, hogy a szűk ívek is átvizsgálásra kerüljenek. A fejegység egy jeladót is tartalmaz, amelynek a sugárzott jelét a föld felszínén egy nyomvonalkereső vevő egységgel érzékelni tudjuk. Így a bemérés után csak azokon a helyeken szükséges a bontást elvégezni, ahol a hibát/hibákat pontosan behatároltuk.
Hatalmas előny tehát, hogy a dugulás okozta hibák helye és oka bontás nélkül hajszálpontosan feltérképezhető, ami jelentősen lecsökkenti a későbbi javítási, elhárítási költséget, hiszen nem kell elkezdeni szakaszosan a bontani a csőhálózatot, hogy megtaláljuk a dugulás okát. További előnye, hogy számos esetben a jövőben valószínűsíthető lehetséges hibák (pl. hajszálrepedések) is behatárolhatók.
A csatornarendszer általános átvizsgálására is
A kamerás diagnosztikát nem csak a fennálló dugulás okozta problémák esetén érdemes bevetni, hanem a teljes vezetékrendszer általános vizsgálatára is kiválóan alkalmazható. Az általános kamerás csővizsgálat különösen ajánlott, ha egy régebbi, használt ingatlant vásárolunk, és szeretnénk elkerülni a váratlan helyzeteket azáltal, hogy előre feltérképezzük, milyen állapotban van csőhálózata belseje. Az utóbbi években már sajnos nem csak a régibbi, hanem a teljesen új ingatlanok (hirtelen felhúzott ház, „csökkentett költségvetésből épülő” lakóparkok) esetében sem árt egy alapos egyszeri kamerás ellenőrzés költözés előtt vagy közvetlenül utána, mert a gyakori szakszerűtlen csatornakialakítás a későbbiekben komoly bosszúságot fog okozni (pl. visszaáramlást megakadályozó szerelvény hiánya).
Mikor javasolt a lefolyó és csatorna kamerázása még? Például akkor, ha a dugulás rendszeresen visszatér, hiába tisztítják ki minden alkalommal, vagy ázik a házfal, és nem forog a vízóra. Az is gyanúra ad okot, ha besüppedt a talaj a csatorna mentén, vagy a teljes csőhálózat bármelyik részén vizesedést tapasztalunk. Eleve a kamerát érdemes segítségül hívni akkor, ha magunk is tudjuk, hogy valami méretes tárgyat ejtettünk, öntöttünk a lefolyóba (pl. WC csészébe), aminek a feloldására, csőgörényes felőrlésére nincs esély, és utána keletkezett dugulás.
A kamera képén rendszerint tisztán látjuk a dugulás okát, és helyét, de más vizsgálatokra is alkalmas. Ellenőrizhetjük vele a csatorna helyes lejtését, felderíthetjük a csatornaszakasz deformációit, süllyedését, látjuk a kanyarokat a fordulókat, az ott lévő idomokat. Látjuk az idegen tárgyakat, esetleges állati maradványokat, a benőtt gyökereket – még a hajszálrepedéseket is, amik lassú, de állandó szivárgást okoznak. Lekövethetjük, hogy a csőátmérő nem szűkül-e le valamilyen okból.
A kamerás csővizsgálattal foglalkozó cégek többféle méretű kamerát használnak a különböző csőátmérőkhöz. Ha a cső túlságosan koszos és zsíros, akkor általában a dugulás elhárításban használt magasnyomású csatornatisztító gép segítségével ki kell tisztítani, mert különben nem fogjuk megfelelően látni a cső falát.
Kamerákkal gyakorlatilag bármilyen cső belsejébe be lehet jutni. A korszerű technológiának és a több különböző méretű kamerafejnek köszönhetően a 18-20 mm alatti csőátmérő, de akár 800-1000 mm feletti csatorna is minden probléma nélkül tökéletesen vizsgálható. A cső és csatorna anyagát tekintve pedig teljesen mindegy, hogy fém, műanyag, beton, eternit vagy gránit alapú szerkezetet kívánunk megvizsgálni.