Jellemző, hogy sok gyalogos figyelmen kívül hagyja a közúti jelzéseket, illetve a kijelölt gyalogos átkelőhelytől távolabb próbál átkelni az úttesten. A gyalogosok sokszor túlságosan bíznak védettségükben, figyelmetlenül lépnek az úttestre, vagy egyszerűen rosszul becsülik meg a közeledő jármű távolságát és sebességét. Másik jellemző figyelmetlenség, hogy takarásból lépnek az úttestre, esélyt sem hagyva a járművezetőknek a megállásra.
A gyalogosok a járdán
Ahol nincs járda, ott az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekednie. Ha az úton se járda, se kerékpárút nincs, a gyalogosok lakott területen lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a járműforgalommal szemben az úttesten – annak a szélén – közlekedhetnek.
A gyalogosok rendkívül sokat tehetnek azért, hogy az elütések elkerülhetők legyenek, és ne váljanak közúti balesetek sérültjévé, áldozatává. A legfontosabb, hogy legyenek tisztában a rájuk vonatkozó KRESZ szabályokkal és tartsák is be azokat. Legyenek mindig kiszámíthatóak, és soha ne tegyenek hirtelen, a közlekedésben szereplők számára nehezen lekövethető mozdulatokat, amennyiben közút közvetlen közelében gyalogolnak. Csak ott keljenek át az úttesten, és ott is körültekintően, ahol arra a jogszabály lehetőséget teremt. Olyan helyen, ahol a gyalogosnak a járművekkel szemben nincs elsőbbsége, csak akkor lehet az úttestre lépni, ha meggyőződött arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja.
Az alkohol és a drog rendkívül károsan hat a közlekedésére, igaz ez a gyalogosok közlekedésére is. A bizonytalan mozgás mellett a szeszesitaltól, vagy bódító hatású szertől befolyásolt személyek korlátozottan, vagy egyáltalán nem képesek a forgalmi szituációkat helyesen értelmezni, ezáltal életük potenciális veszélyhelyzetbe kerül.
Sokat emlegetjük a „látni és látszani” szókapcsolatot. A legtöbb halálos gyalogos baleset – sötétben, korlátozott látási viszonyok mellett – abból adódik, hogy a gyalogos nem volt látható, „beleolvadt” a környezetébe. A gyalogosnak mindent meg kell tennie a saját észlelhetősége érdekében. A sötét tónusú ruházat helyett használjunk feltűnőbb, a közlekedési környezetből kiemelkedő színeket! Lakott területen kívül, éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén a fényvisszaverő mellény (ruházat) használata kötelező, de ez az eszköz más körülmények között is életmentő lehet.
Forrás: ORFK-OBB