Szintetikus üzemanyag

2024-03-25 11:52:58 | Módosítva: 2024-03-25 11:56:22

Az Európai Unió döntése értelmében 2035 után nem lehet hagyományos dízel és benzines új autókat értékesíteni, csak ha szintetikus üzemanyaggal működnek. Az új hajtóanyag szabályozásának már most nekilátott az Európai Bizottság.

A szintetikus üzemanyag nem új találmány, már több mint 100 évvel ezelőtt is készült Németországban, de igazán ismertté az utóbbi egy évben vált a kifejezés. A Porsche már most azon dolgozik, hogy szintetikus üzemanyagokat előállító gyárat indítson, amely évi 55 millió litert céloz meg 2024-re, 2026-ra pedig 550 millió litert. A benzint és a gázolajat kőolajból állítják elő, de alapvető kémiai szerkezetüket hidrogén- és szénatomok alkotják. Ezeket a szénhidrogéneket vízből kinyert hidrogén és a levegőből származó szén felhasználásával is elő lehet állítani. Ez a folyamat sok energiát igényel, de ez az energia megújuló forrásokból, például szél- vagy napenergiából is származhat. Mivel a folyamat szenet von ki a légkörből, segít ellensúlyozni az üzemanyagot ténylegesen elégető motorok kibocsátását.

A szintetikus üzemanyag előállítása jelenleg jóval költségesebb, mint a kőolajból előállítotté, de ezek a költségek a technológia fejlődésével nyilván csökkenthetők. Ha a szél és napenergia kapacitások ilyen ütemben növekszenek, akkor az üzemanyag előállítási költségeiben az energia rész egyre kevésbé lesz meghatározó, sőt, az így előállított üzemanyag egyfajta energiatároló funkciót tölthet be. Az e-benzin egy szintetikus üzemanyag, amelyet az Audi gépjárművekben való használatra fejlesztett ki. Az e-benzin lényegé­ben folyékony izooktán üzemanyag, és szén-dioxid-semlegesnek tekinthető. Az üzemanyag kén- és benzolmentes. Jelenleg biomasszából állítják elő kétlépcsős eljárással. Az első lépésben gáznemű izobutént (C4H8) állítanak elő, a második lépésben további hidrogént adnak hozzá, hogy azt izooktánná (C8H18) alakítsák át.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Bioenergia

A bioenergia felhasználása számos gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi előnnyel járhat. A biomassza jelentősége, hogy fosszilis energiahordozók válthatók ki vele, így megvalósítható a...


Szintetikus üzemanyag

Az Európai Unió döntése értelmében 2035 után nem lehet hagyományos dízel és benzines új autókat értékesíteni, csak ha szintetikus üzemanyaggal működnek. Az új hajtóanyag szabályozásának már most...