Hőszivattyú választása

2024-04-11 19:42:32 | Módosítva: 2024-04-11 19:46:52

Más és más beépítést igényelnek a különböző típusú rendszerek. Minden változatnál azzal kell kezdenünk, hogy szakértő segítségével meghatározzuk a ház fűtési és – ha hűteni is szándékozunk a hőszivattyúval – hűtési hőigényét. Az EON szakanyagából idézünk.


Milyen munkálatokra számíthatunk

Az optimális fűtési módot meg kell határozni, hiszen választhatunk például padlófűtés, fan coil és radiátor közül. A fan coilok esetén – amelyekkel fűthetünk és hűthetünk is – a szükséges teljesítmény, illetve a zajszint szerint kell dönteni a lehetséges opciók közt. Ahol csendet szeretnénk, például a hálószobában, nagyobb berendezés lesz a megfelelő, mivel az alacsony fordulatszámon is leadja a szükséges teljesítményt. Ha nagyon érzékenyek vagyunk a zajokra, a legcsendesebb megoldás a padlófűtés. Van tehát jó pár kérdés, amit a tervezéskor alaposan meg kell fontolni, komfort és költség oldalról is!

A levegő-víz hőszivattyú a legegyszerűbb megoldás, épp ezért a legközkedveltebb is. Pozitívum az is, hogy költséget takaríthatunk meg azzal, ha például egyes bevezető lépéseket szakemberrel történő egyeztetés után, mi magunk elvégzünk. A hőszivattyú kültéri egységét a házon kívül kell elhelyezni, betonalapra, és egy arra ráépített zártszelvény lábazatra. A lábazatra elsősorban azért van szükség, hogy a kifolyó kondenzvíz ne fagyjon össze a talajjal télen. A kültéri egység alá mindenképpen rezgéscsillapító gumi alátétet (gumibakot) kell tenni. A puffertartály, a melegvíztároló, illetve a beltéri egység a házon belülre kerül. Ez utóbbi egy levegős, nem túl szűk helyiséget igényel, ahol hozzáférhetnek az aktuális ellenőrzést végző szakemberek. A villamos kismegszakítóval végződő elektromos vezeték kiépítése a következő lépés, ami már szakembert igényel.

Geotermikus hőszivattyúnál a legegyszerűbben kivitelezhető változat esetén zárt, függőleges talajszondák kerülnek a ház mellett a földbe. Az, hogy ezekből pontosan milyenekre van szükség, a talajviszonyoktól és a hőszivattyú teljesítményétől is függ. A talajszondához szükséges furathoz megfelelő gépre van szükség, és emellett a fúrás bányakapitánysági engedélyhez kötött a talajvizek, rétegvizek védelme miatt. Nagy kert esetén lényegesen egyszerűbb megoldás lehet a vízszintes talajcsövek elhelyezése. A föld-víz hőszivattyúnál magát a készüléket a házban – például a pincében – helyezzük el, tehát itt csak egy beltéri egység van. A hőszivattyú elhelyezésének lényeges feltétele, hogy kellően levegőző és nem poros helyen legyen. (Kinti egységet sem lehet forgalmas, poros, autóút közeli helyre telepíteni.)

Víz-víz hőszivattyúnál a hőforrás oldalt tekintve léteznek nyitott és zárt hurkú rendszerek. Ez utóbbit földben illetve élővizekben szokták elhelyezni. A nyitott rendszer folyamatos víz oda- és elvezetést igényel, ami történhet például folyóból vagy kútból. Ha kútból nyerjük a vizet, szükség lesz egy második kútra is ugyanabban a vízgyűjtő rétegben az elsőtől minimum 10 m távolságra. Nyitott rendszer megvalósításakor egy köztes hőcserélő beiktatása javasolt. Talán nem véletlen, hogy aránylag kevesebben választják a víz-víz hőszivattyút.

A kivitelezés megtervezéséhez mindenképp szükség van szakemberre. Az előkészítő lépéseket – mint amilyen például a beton alapzat elkészítése a levegő-víz típus esetében – nyugodtan megcsinálhatjuk magunk, amennyiben előtte egyeztetünk a rendszert telepítő szakemberrel. Azonban a hőszivattyú telepítés nem egy könnyed munka. Műszaki tudás, tapasztalat a házilag kivitelezhető lépéseknél is elengedhetetlen, és fizikai segítség is, hiszen például egy kültéri egység több mint 100 kg súlyú.

Fontos, hogy a villanyszerelői munkákat ne próbáljuk házilag megoldani, mivel ez nagyon balesetveszélyes. És a beüzemelés is mindenképpen szakember feladata, ez a garancia miatt is szükséges.

Víz-víz hőszivattyúk esetében, ha már van meglévő fúrt kút, kedvezőbb feltételekkel számolhatunk. Ha azonban ez nincs, akkor a földmunkát, kútfúrót, a kút bejelentését és számos plusz berendezést is bele kell kalkulálni az egyenletbe. Mivel az ilyen rendszer állandó, 7-10 fokos hőmérsékletet biztosít a hőszivattyúnak, a teljesítménye egész évben kiegyensúlyozott és maximális. Ezzel együtt is a rendszer kiépítése drágább, a csövek karbantartása (pl. vízkőtelenítése) bonyolultabb, valamint talajszondás és talajvizes készülékek esetében a területileg illetékes bányafelügyelet, valamint adott esetben az illetékes vízügyi hatóság engedélyének beszerzésével is számolnunk szükséges.


A geotermikus hővel dolgozó hőszivattyú a leghatékonyabb és egyben legköltségesebb megoldás, de ahol erre lehetőség van, ott megéri megkockáztatni a nagyobb beruházást. Azonban nem mindegy, hogy milyen mélyre kell a talajszondát lejuttatni, bizonyos mélység alatt már számos hatósági engedélyt is be kell szerezni, ami egyrészt időben lassítja, másrészt többletköltséggel is terheli a rendszer kiépítését.

Mivel mind a három típusú rendszer eltérő – nemcsak működési elvük, de kiépítésük tekintetében is – az előkészületek, a kivitelezés hossza, ára és bonyolultsága is eltérő. A levegő-víz rendszerek telepítését rövidebb távú projektként lehet felfogni a többi típussal összehasonlítva. A rendszer bonyolultságával párhuzamosan viszont nőhet a kivitelezés ideje, ára, helyigénye és az ingatlan átalakításának mértéke.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Megéri passzívházat építeni?

Sokszor találkozhatunk azzal a téveszmével: Passzívház többletköltsége megfizethetetlen, sohasem térül meg. Ez legtöbbször szakmabeli kollégák szájából hallható. Persze könnyebb elhárítani az...


Hőszivattyú választás

Lassan nem kérdés, hogy az új lakásokat mivel érdemes fűteni, de már az sem nagyon, hogy komolyabb felújításkor melyik technikához fordulunk. A hőszivattyú – vagy legalábbis egy hűtő/fűtő...