Akár a törpebanán levelében is főzhetünk

2024-03-28 18:52:52 | Módosítva: 2024-03-28 19:00:51

Érdekes felhasználási módjuk a banánféléknek, hogy levelükbe csomagolva ételeket főzhetünk, melyek így kellemes ízzel gazdagodnak, és állaguk is javul, megváltozik. A hazánkban egyre elterjedtebb fagyálló banánok mellett a szobanövényként tartott törpebanán is alkalmas erre. De más levelek is felhasználhatók ilyen célokra.


A Triploid kromoszómaszerkezet a titka annak, hogy a banánok nincsenek tele maggal. Emiatt szeretjük a banánt. A vad alapfaj ugyanis tele van maggal, szinte élvezhetetlen étkezési szempontból, ám a nemesített fajták, köszönhetően e kromoszómaszerkezeti változásnak, nem tartalmaznak magokat. Így mondjuk magról nem is szaporíthatók, de cserébe tökéletes gyümölcs és konyhai alapanyag a termésük.

A termesztett, magtalan fajokat vegetatívan, sarjaztatva szaporítják. Ezek a termesztett banánfajok egy-egy közös ős klónjai, amelyek betegségekkel szembeni ellenálló képessége elmarad a vad ősökétől. A banán a világ legmagasabb lágyszárú egyszikű növénye. Bár sokszor mondjuk banánfának, gyakorlatilag ez inkább egy fűféle. E trópusi növény 3-10 méter magas törzse valójában áltörzs, ami a felállva egymásra boruló, egymást spirálisan követő levelek kemény hüvelyeiből alakul ki. A szabadban levéllemezei többnyire tagoltak, mivel erősebb szél hatására a levélerek között a levél felhasadozik.


Főzőbanán: nyersen ehetetlen

A főzőbanán nagyobb, csúcsosabb végű, mint a gyümölcsként fogyasztott típus. Különbség még közöttük, hogy ennek magasabb a keményítő tartalma, és alacsonyabb a cukortartalma. Nyersen íze miatt ehetetlen, de a magas keményítőtartalma miatt is hőkezelés szükséges (főzés, grillezés vagy sütés) ahhoz, hogy ehető legyen. Zölden leggyakrabban főzik, esetleg roppanós chips is készíthető belőle még ebben az állapotban. Éretten leginkább desszertek alapanyagaként használható fel, sütve szépen karamellizálódik, és barnásra, édesre sül. Püréket és lepényeket is készíthetünk belőle.

Mire jó a banánlevél?

Hazánkban is egyre több kertben találhatóak meg a télálló banánok, de a törpebanán is kedvelt, gyors növésű szobanövény. Ezek levele is használható főzésre. Ázsiai éttermekben sokféle ételt szolgálnak föl banánlevélen, és e gyakori tálalási technikai mellett az is jellemző, hogy banán levélbe csomagolva főznek meg ételeket. Nem a banán levele az egyetlen, amiben főzni szokás, hiszen sok olyan levél van, mely különleges aromával gazdagítja a benne főtt ételeket. Gondoljunk csak a nálunk elterjedt töltött káposztára, de a mediterrán országokban szőlőlevélbe tekerve tálalnak rizses ételeket. Kínában gyakran lótusz levelébe csomagolva párolódik az étel, Mexikóban pedig a kukoricacsövet borító zsenge „leveleket” – ami valójában a kukoricahéj – használjak ilyen célokra. A banánlevél vízálló, és nem tapad. Előbb ki kell vágni a középső vastag erét. A banán leveleket főzési célokra frissen vagy fagyasztva értékesítik.





Felhasználás előtt méretre vágják a leveleket, majd láng fölött kicsit melegítik, ettől megpuhul, könnyebben hajtogatható lesz. Ezt követően már belecsomagolható az étel, amihez akár a kivágott levéleret is használhatjuk madzagként, hogy összetartsa a csomagot. A banánlevélben főtt étel jobban megtartja a nedvességét, puhább lesz, és a banánlevélből különféle ízanyagokkal is gazdagodik.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Haworthia nemzetség

Magyarul elég sok nevük van a tőrózsától a sávos fűn át aszemölcsliliomig. Botanikailag persze sem a liliomokhoz, sem a fűfélékhez nincs közük, csak hogy bonyolultabb legyen a helyzet.


Növények balkonládákban

A balkonládák kedvelt díszítőeszközei az ablakoknak. Előnyük, hogy szép kilátást nyújtanak, díszítik az ablakot, a nyitott ablakból könnyen gondozhatók. Hátrányuk, hogy némileg vonzzák a...