Alapvető munkaeszközök, kicsit másképp...
A kertben használatos kéziszerszámoknak is vannak speciálisan kialakított változataik, melyek kifejezetten egy-egy konkrét munkafolyamat megkönnyítésére szolgálnak. A rugós ásó lényege például, hogy a rászerelt rugós szerkezet megfeszül, amikor az ásólapot a talajba nyomjuk. Így a földszelet kiemelésekor és átfordításakor a rugó ereje tehermentesíti karunkat: hiszen ekkor nyeri vissza eredeti alakját, miközben lendít egyet az ásólapon lévő földszeleten. Egy hagyományos ásó számos munkafolyamat ellátására alkalmas: kertásás, gödörásás ültetéshez, olyakor lapát funkciójának helyettesítésére. A rugós ásó egy speciális változat, amellyel leginkább csak egy munkafolyamatot, az ásással egybekötött földforgatást és lazítást végezhetjük el, ám azt jóval kisebb erőkifejtéssel, mint hagyományos társával.
A kapák közül érdemes kiemelni a lengő sarabolót, ami szintén nagyon egyszerű elven működik, ám munkahatékonyságunkat akár duplájára is növelheti. E szerkezetnek a lelke egy fémlemez, ami mindkét hosszabbik oldalán élezett. Ez a rész úgy van felfüggesztve, hogy néhány centiméternyit mozogni tudjon. Míg a hagyományos kapát először magunk elé tesszük, majd húzzuk, addig ezt előre hátra tologathatjuk a talajon, azaz nem csak minden második, hanem minden egyes mozdulatunkkal munkát végez a kapa.
Ez a saraboló emiatt nagyon hatékony, ám megjegyzendő, hogy ez csak a föd felszínének lazítására, valamint a nagyon vékony szárú, azaz magról épphogy kikelt gyomok irtására alkalmas eszköz. Idősebb gyomok irtására, kötöttebb talajok lazítására a hagyományos kapafélék vagy sarabolók alkalmasabbak, hiszen e lengőkapával, amikor magunktól eltoljuk, jóval kisebb erőt vagyunk képesek kifejteni, mint húzáskor. A kétélű penge lengésének csupán annyi a funkciója, hogy mind húzáskor, mind toláskor az épp munkát végző penge úgy álljon be szögbe, a munkát végző ember magasságát is figyelembe véve, hogy a kívánt mélységbe tudjon belevágni a talajba.
A gereblyék speciális változatai közül érdemes kiemelni a gyepszellőztető és a lombseprő változatokat. A gyepszellőztető fogai élesek, aminek köszönhetően a talajon végig húzva, abba valamennyire bemélyed, így csíkokban kissé lazítja, aprómélyedéseket nyit a talajon, melyeken keresztül a felesleges víz könnyebben távozik. Rossz vízáteresztésű, tömörödött talajokon élő ritkuló gyepek esetén célszerű alkalmazni.
Ha a fűfélék között mohák, algák megtelepedésére leszünk figyelmesek, az a nedves, levegőtlen talaj jele, és ekkor érdemes gyepszellőztetést végeznünk. Bár a gyepszellőztetőknek vannak motoros (lásd e lapszámunk x. oldalán), sőt fűnyíróval kombinált változataik is, ha egy komoly edzéssel szeretnénk ezt a munkát összekötni, akkor a kézi gyepszellőztető gereblye használata javasolt.
A lombseprűk gyakorlatilag lapos fogú, általában legyezőszerűen elhelyezkedő fogakból álló gereblyék, amelyeknek célja, hogy a lehullott lombot kiemeljék akár a fű közül is. Számos változatuk ismert: vannak fémből és műanyagból készült változataik is. Érdemes kiemelni azt a típusukat, amelynek állítható a fogak közötti távolsága. Ezt egy - a nyélen fel-le csúsztatható - karral tudjuk szabályozni, ami lefelé tolva nyitja, felfelé húzva zárja a fogakat. Nagy előnye, hogy épp akkorára tudjuk állítani, amekkora optimális az adott munkához. Ha apró leveleket akarunk összeszedni, akkor sűrítjük a fogakat: így precízebb munkát végez az eszköz, de kisebb a munkafelülete. Ha nyitjuk a fogakat, azzal megnő a munkafelület is, így gyorsabban haladunk, ám a nagyobb fogközök miatt csak nagyobb dolgokat tudunk vele összegereblyézni.
Apróságok, nagy segítségek
Számos olyan eszköz is kapható vagy házilag is elkészíthető, melyek könnyebbé vagy hatékonyabbá teszik a kerti munkát. Ilyen például a házilag is elkészíthető térdeplő, ami gyakorlatilag egy kisebb darab polifoam matrac. Sokkal kényelmesebb, ezáltal kevésbé fárasztó a munka, ha nem az egyenetlen talajon, hanem ezen térdepelünk.
Szintén házilag is elkészíthetők a palántázófák és a sorjelzők. Előbbi nagyban leegyszerűsíti az ültetés folyamatát, hiszen megfelelően nedvesített talajban jóval egyszerűbb egy lyukat készíteni ültetőfával, mint több mozdulattal mondjuk kikaparni a földet.
Ha már a földmunkáknál tartunk érdemes megemlíteni az ásók, kapák, gereblyék kicsinyített változatait, amelyekkel sűrű sorközök esetén vagy balkonládákban is jól haladhatunk.
A gyomkiszúrók és aszatolók is egyszerű, de nagyszerű szerkezetek. Nyelük hosszából adódóan az egyébként sok görnyedéssel járó gyommentesítést tehetjük kényelmesebbé. A gyomkiszúróknak is több változatuk van. Egyik, amellyel beszúrunk a gyom mellé, megforgatjuk, ezzel körbevágtuk a talajt a nem kívánt növény körül, majd az eszköz talajhoz viszonyított szögén kicsit módosítunk, így kihúzhatjuk a gyomot. Egy másik változattal a gyom közepébe szúrunk, és roncsoljuk azt. Ennek előnye, hogy egymozdulatos, hátránya, hogy ha nem sikerült kellőképpen roncsolni a gyomot, akkor bár fejlődése megtorpan, de hamarosan regenerálódik.
Gyümölcséréskor is nagy haszna lehet a hosszabbított nyelű eszközöknek. Egyik ilyen a gyümölcsszedő korona, ami egy hosszú lécre erősített kör alakú vázból álló kis vászonzacskó. A keretén koronaszerűen fogakat találunk. Az eszközzel megközelítjük a magasan levő gyümölcsöt, majd a koronaszerűen kiemelkedő résszel leválasztjuk a fáról úgy, hogy az a vászonzsákba essen. Nem kell létra és a gyümölcs sem ütődik. Nyeles változata létezik a fűrészeknek, metszőollóknak, sőt ma már találunk hosszabbított nyelű motoros fűrészt vagy sövényvágó gépet is.
Sokan vödörbe szedik a gyümölcsöt, ami így többször ütődik - főleg a kiöntéskor. Ez akkor nem nagy gond, ha a feldolgozás gyorsan végbemegy. Ha azonban tárolni szeretnénk a gyümölcsöt hosszabb-rövidebb ideig, akkor nem árt a nagyobb óvatosság. Régi módszer, az alul nyíló szüretelőkosár; gyakorlatilag egy merevített felső résszel ellátott vászonzsák, aminek alul is van nyílása, ami madzaggal összekötve zárható. Felülről szedéskor belepakoljuk a gyümölcsöket, amikor megtelt, akkor az alját kinyitva ládába helyezzük, és óvatosan kiengedjük belőle az így nem ütőtő gyümölcsöket.
Az itt bemutatott eszközökön kívül számos más nagyon egyszerű dolog létezik, melyekkel a kerti munkákat kicsi ötletességgel, nagyon megkönnyíthetjük.