Előszoba
Az átlagos magyar lakásviszonyok között az előszoba kicsi alapterületű - sőt pár helyen az újépítésű társasházakban nincs is. Ennek ellenére szükség lehet térelválasztók használatára. Ha túl hosszú az alapterület, nyugodtan kettéosztható. Ez az elválasztás lehet függöny, paraván vagy valamilyen bútor. Így nemcsak a látvány lehet izgalmasabb, hanem funkcionálisan elkülönülhet például az öltözés és a ruhatárolás vagy a különböző mérőórák-, kazán- és takarítószeres szekrények egysége a valódi fogadótértől.
Ha rögtön a nappaliba lépünk mindenképp létre kell hozni leválasztott előteret. Semmiképp sem jó, ha az ülőbútorról a levetett cipőket, kabátokat láthatjuk. Ilyen esetben maga az előszobai tárolóbútor lehet a térelválasztó, melynek látványosra tervezett hátoldala, tv falként, könyvespolcként funkcionálhat.
Konyhas
Nagyméretű konyháknál van módunk funkció szerinti térelválasztásra. Érdemes a főzés és az étkezés helyét elkülöníteni. Szolgálhat erre alacsony parapetfal, amit jó megoldás reggelizőpulttal összekötni. Az utóbbi időkben divatossá vált konyhasziget is igen látványos és praktikus térelválasztó lehet. Ezek a részben magasított elemek azért is jók, mert eltakarhatják a konyhai munka nyomait.
A nappalival egy térben lévő konyhánál az ilyen térelválasztás pedig alapkövetelmény. A konyhában semmiféleképp sem tanácsos textilből vagy más, nehezen tisztítható anyagból készült térelválasztót használni, mert ezzel megnehezítjük a helyiség tisztántarthatóságát. Alkalmazhatunk viszont eltolható fa- vagy üvegfalat, esetleg bútort, például tálalószekrényt.
Nappali
Már a hely általában nagy alapterületéből adódóan is számtalan lehetőség van a tér tagolására, amire a funkcionális összetettség okán gyakran szükség is van. Leggyakoribb funkciók - melyek bátran külön is választhatók - a társalgó, tv néző hely, a számítógép, az esetleges étkező, az olvasósarok.... A tér adottságaitól (alapterület, nyílászárók helye és mennyisége, bútorok mérete stb.) függően változhatnak a lehetőségek.
Legegyszerűbb az alacsony bútordarabok térbefordításával kijelölni az adott nyugalmi területet úgy, hogy minden jól megközelíthető maradjon. Ha ez a térbeállított darab a kanapé, próbáljuk meg érdekessé tenni a háttámláját. Lehet, hogy elegendő egy különleges takaró is, de igazán látványos akkor lesz, ha konzolasztal vagy alacsony polc kerül mögé. Ha íróasztal is helyet kap a család központi életterében, mindenképp védett helyre kell állítani, hogy a munkavégzést ne zavarja más tevékenység, illetve fordítva; pl. a számítógép monitor villogása is kellemetlen lehet a tv nézésnél. Az ilyen jellegű elkülönítésre kiváló lehet bármilyen könyvespolc, akvárium, nagyméretű növények, de megoldást jelenthetnek könnyedén mozdítható függönypanelek és hagyományos paravánok is.
Építhetünk fix térelválasztót, ami sokkal alaposabb megfontolást igényel. Jobban befolyásolja a helyiség fényviszonyait és utólag nem változtatható. Alkalmazhatunk üvegfalakat is (nem a szokványosnak mondható üvegtégláról van szó). Ezek edzett üvegből készített színezett, savmaratott vagy homokfúvott üvegek. Használhatjuk azt a változatát is, amikor két üveglap közé tapéta, kép esetleg textil kerül.
Hálószoba
Itt ritkán van szükség térelválasztásra az általában kis alapterület miatt. Ha viszont háló-gardrób téregyüttesről beszélünk, akkor már vannak lehetőségek. Nyitott-szekrényes gardróbnál mindenképp biztosítani kell a takarást, ami nem akadályozhatja a megfelelő hozzáférhetőséget. Ebben az esetben az épített fix fal a legpraktikusabb. Ez lehet falazott vagy szerelt szerkezet, de akár a gardróbszekrény hátoldala is. Hangulati elemként egyébként bármely hálószobában jól mutat a stílusához illő paraván. Helye és mérete tetszőlegesen változtatható.
Fürdőszoba
A fürdő általában szintén kis alapterületű mégis javasolt a térelválasztó használata. A fürdőbe kerülő wc-t praktikus épített fallal elkülöníteni. A fal ugyan helyet foglal, de megszünteti a kiszolgáltatottság érzését. Ügyes tervezéssel akár épített polccá is kiképezhető, amellyel sok tárolóhelyet nyerhetünk. Térelválasztó-falra szerelhetjük akár a mosdókagylót is, ami helytakarékos megoldás. Ugyanígy használhatjuk az épített zuhanyfalat vagy a kazán és a mosógép takarását.
Lapunk 2006/2-es számában már szóltunk a térhatárolás olyan lehetőségeiről, mint a dobogó, álmenyezett, galéria és a burkolatváltás. Bármely térkijelölő megoldással otthonunk szebb, barátságosabb és működőképesebb lehet. Találjuk ki leleményesen és tegyük minél látványosabbá!