A zöldtetők irányelve meredek zöldtetőkről
A "Zöldtetők tervezési, kivitelezési és fenntartási irányelve" néhány pontban kitér a meredek zöldtetőkre és a következőket tartalmazza:
- A tetőlejtéstől a tetőszigetelést lecsúszás ellen rögziteni kell.
- A tetőlejtéstől rendszerint szerkezeti csúszásgátlót kell alkalmazni.
- A tetőlejtésnél növekszik a vegetációstechnikai nehézség. Egy külön statikus számítás válik szükségessé. Figyelembe kell venni a csúszásgátló szerkezet és a tetőszigetelés feszítőmentes fekvését.
- A drenázs és ereszcsatorna kiképzését megfelelő dimenzióban kell alkalmazni.
- Szükség lehet csúszásgátló szerkezeti intézkedésekre: fonadékszönyegek, lecsúszásgátló küszöbök és lecsúszásgátló szövetek alkalmazására. Kifejezetten nem engedélyezet csúszásgátló anyag a fa, mert rövid időn belül elkorhad.
- A szerkezetre stabil vegetáció hordozóréteg használata szükséges, a finom és középfinom kavicsterületen egymásba illeszkedő és egy meghatározott részen kimosódó szemcsékkel.
- Külön eróziógátló intézkedések is szükségesek: vegetáció telepítés hidrovetéssel vagy elökultivált növénypaplannal.
A meredek tetők - a lapos vagy gyenge lejtésű tetőkkel összehasonlítva - a tervezésnél és kivitelezésnél bizonyos pontokon külön figyelmet igényelnek:
- A nap sugárzás a tető dölésszögének növekedésével a többszörösre erősedik.
- A megnövelt vízelfolyás a zöldtetőrétegek között és a zöldtető felszínen kiszárodáshoz és erózióhoz vezethet.
- Figyelemmel kell lenni a zöldtető felépítésének lecsúszási hajlamosságára, különösen a tető-talajkeveréknél, emiatt a szerkezeti csúszásgátlók alkalmazása feltétlenül szükségesé válik.
- Statikai számítások végzése szükséges az esetleg az eresztre nehézedő zöldtetőrendszer nyomása miatt.
- A vegetáció gyors begyökeresedése meggátolja az erózió bekövetkezését.
- Figyelemmel kell lenni a munkavédelemre és a tető-járhatóságára a tető ápolásához és fenntartásához.
Megoldási példák
Egy meredek zöldtetőnél két dolog különösen fontos: a megbizható és tartósan működőképes csúszásgátló szerkezet és a gyorsan gyökéresedő vegetáció, előtelepített növénypaplan alkalmazássával.
Az Optigreen bevált "ferdetető" rendszermegoldásokkal rendelkezik. Ilyen például a "tartó-küszöb"-rendszer, amelynél a zöldtető súlya az ereszre hat, és a "háló-küszöb"-rendszer, amelynél a zöldtető súlya a tetőgerincen át osztódik.
Háló-küszöb-rendszer
Egy dongatetőnél például a kítűnő szakítószilárdsággal bíró és rothadást álló hálót egyenletesen a tetőgerincre kell fektetni, és a speciális küszöböket, integrált rögzítőkampókkal a hálóba akasztani. A küszöbök egymástóli távolsága a tetőlejtéstől függ. Erre kerül az extenzív tető-talajkeverék és a növénypaplan.
Természetesen nem elhanyagolható a rendszeres és szakszerű ápolás. A növénypaplant fektetés után azonnal intenzív öntözésben kell részesíteni, és a következő hetekben erre fokozattan ügyelni, hogy a komplett zöldtető ki ne száradjon. A növényeknek az egész zöldtetőfelépítményt gyorsan át kell gyökerezni. A későbbiekben a zöldtetőt rendszeresen műtrágyázni és kaszálni kell, a növényhiányos részeket pedig utánültetéssel pótolni kell.
Meredek zöldtető egészen különös arculatot kölcsönöz az épületeknek. Hogy hosszú ideig tartós legyen, a tervezésnél és kivitelezésnél feltétlenül tapasztalattal rendelkező szakemberek bevonása szükséges. A követelmények betartásával maradandóan működő meredek zöldtetők, különböző variációkban megvalósíthatók, és a gyakorlatban egyre népszerübbé válnak.
Dr. Mann Gunter, Dittrich Anka
Optigrün international AG, Magyarországi Képviselete
www.optigreen.hu