A csavarfejek hornya meghatározó
Egy adott csavart csak a hornyába pontosan illeszkedő szerszámmal lehet kihajtani. A különböző horony kialakítások célja a csavarhajtó hegyének gyors beilleszthetősége, és az egész csavarfejre eloszló hatékonyabb nyomaték kifejtése. A hagyományos egy hornyú csavarok sérülékenyek, viszont sokkal alaktartóbbak és jól behajthatók a kereszt hornyos Philips és a Pozidriv hornyú csavarok. Ezeken túl azonban még számos egyéb speciális horonyfazonú csavart alkalmaznak a gyártó cégek. Ilyenek, pl. a négyszögű-, a hatszögű imbusz-, a Torx, vagy Robertson hornyolású csavarfejek, amik ugyancsak általánosan használatosak. Ezen túlmenően azonban léteznek olyan speciális hornyolású csavarfejek is, amelyek szinte megakadályozzák, hogy avatatlanok is kihajtsák ezeket a csavarokat.
Ilyenek a háromszög-, az eltolt szárú négyágú-, a kétfuratos ún. feszítőfejes-, a hármas négyszög, ami végeredményben 12 szögű nyílást jelent, továbbá a polydryve-, az egyirányú és a 12 pontos kialakítású horonyüreg, amely hasonló a 2x négyágúhoz, ám a homorú része ettől kissé eltérő geometriájú. Ha sarkosan akarunk fogalmazni, akkor ezek nekünk megbonthatatlanok, a "tilos hozzányúlni" kategóriába tartoznak. Speciális csavarhúzókkal persze azért bonthatók. És aki kicsit is kreatív, az megtalálja erre is a megoldást, bár ilyenkor általában megsérül a csavar hornyolása, és más kialakítású csavar kerül vissza a helyére. Mindezek alapján egyértelmű, hogy a megfelelő csavarhúzó a siker "kulcsa", amelyekből a fentiek alapján többféle pengekialakításúra és méretűre van szükség.
A csavarhúzók "családja" is népes
A minőségi szerszámok anyaga általában szívós, Cr-Mo-Vanádium, vagy egyéb nagy kopásállóságú, és szívós fémötvözet. Szárhosszuk 100-250 mm között, átmérőjük pedig 4-8 mm között - mérettől függően - változik. A szár, azaz a penge anyagának minősége nagyon fontos, mert a gyengébb, csak edzett acélból készült csavarhúzók nagyobb erőkifejtés hatására elgörbülhetnek, kicsorbulhatnak, a túl keményre edzettek éle pedig letörhet. Használatuknál az sem mellékes, hogy a végük pontosan illeszkedjen a horonyba, különben a szerelés közben maga a csavarfej hornya sérül meg, amit jobb elkerülni. Az ilyen pontatlan illeszkedéseket gyakran a helyszűke is okozhatja, ezért ajánlatos mindig a megfelelő szárhosszúságú szerszámot használni.
A szűk helyeken való munkához a rövid, 25-50 mm szárhosszúságú marokcsavarhúzók a megfelelők, míg a tágasabb helyeken az általános szerelő csavarhúzók használhatók előnyösen. Ezek szára 100-250 mm hosszúság között változik és akár süllyesztékek mélyén levő csavarok kihajtásához is megfelelőek.
A szárak átmérője az egyenes pengevégűeknél többnyire azonos a penge szélességével, ám a fejrészük felfelé esetenként kiszélesedik. Ezt süllyesztékek esetében ajánlatos figyelembe venni. Ilyen helyeken történő munkákhoz a szárátmérővel azonos pengevégű változatok a megfelelő szerszámok. Ha pedig elektromos szerkezeteken kell dolgozni, nagyon ajánlatos szigetelt szárú csavarhúzókat használni. Így elkerülhetők a zárlatok vagy egyéb szerkezeti sérülések, és főként az áramütés.
Extrém szűk helyeken még a marokcavarhúzók sem használhatók. E célra a nyélre merőlegesen behajtott ám ellentétes irányba hajlított szárú sarokcsavarhúzók az ideálisak. Finomabb munkákhoz pedig a kis méretű műszerész-, vagy még kisebb méretű órás csavarhúzókat szokás használni, ezek a rövidnyelű szerszámok alkalmas csak az apró csavarok kihajtására. Természetesen az élűk ezeknek is a csavarokhoz igazodóan változó, többnyire készletekben célszerű beszerezni. Így szinte biztos, hogy a legtöbb csavarfajta kihajtásához meg lesz a hozzájuk illő szerszám.
A nyelek is különbözők
Anyag és forma tekintetében a markolatoknak is széles a választéka. Lényeges a nyelek ergonómiai kialakítása, ami erőkifejtéskor kap nagy szerepet. Az olcsóbb csavarhúzók fanyelűek, és inkább nagyobb erőkifejtést igénylő szerelési munkákhoz valók. Az igényesebb változataikon a pengeszár a markolat alatt esetenként hatszögalakban megerősített, a penge pedig végigfut a markolaton, és üthető is. A markolat végét esetenként bőrkorong fedi.
A legtöbb csavarhúzó nyélmarkolata azonban különféle nagy szilárdságú műanyag kombinációkból készült, és nem ritkán külsőleg lágy gumibevonattal kombinált. A palástjuk hornyolása gyártmány típusonként változó, bár a mélyhornyolások már elég ritkák, inkább a lágy ívelésű, ergonomikus kialakításúak biztosítanak jó erőkifejtést a szerszámnak.
Univerzálisan használhatók a cserélhető betétes csavarhúzónyelek, amelyeknek a száruk általában 150 mm hosszú, végükön pedig többnyire mágnes betétes bittartó cső van. Bármilyen hatszögszárú bit fogadására alkalmasak, és a mágnes az acél csavarokat megtartja a behajtó betét végén. Süllyesztett csavarfészkekben azonban csak hosszabb, 50-100 mm-es bitekkel használhatók. Ezért a gyakoribb csavarméretekhez ajánlatos néhány hosszított szárú bitet is beszerezni. Vannak ún. kettős kialakítású kombinált végű bitek, amelyek azonban csak a mélyebb fészkű bittartókba használhatók. Kiálló részük többnyire hosszabb a megszokott szóló betéteknél, ami esetenként előnyös.
Változatos méretű bitek
A cserélhető bitek általában 25 mm hosszúak, hatszögű száruk pedig egységesen 6 mm laptávolságú. Különböző darabszámú készletekben szerezhetők be, de a hosszított szárúak egyenként és különböző számú készletekben is megvásárolhatók. A bitek bármely hatszögű befogószárba beleillenek, ám kialakításuk a szokásostól eltérően lehet karcsúsított végű is. A bitek anyaga sem lényegtelen, mert a silányabb minőségűek élei nagyobb erőráhatásra hamar eltorzulhatnak. Általában ezek is króm-vanádium-molibdén ötvözetűek, de nem ritkák a nagy kopásállóságú platina vagy titán ötvözetű anyagból készültek sem. Ezek tartós használatra készültek, és főként az iparosok használják őket.
Praktikusak a racsnis, flexibilis szárú univerzális nyelek A racsnis csavarhúzók előnye, hogy fogásváltáskor alig kell a markolat szorításán lazítani, így kisebb a lehetősége annak, hogy a penge vége kimozdul a csavar hornyából, és kényelmesebb velük a munka. Ha kell fix állásban is használhatók. Természetesen a racsni jobbra és balra forgatáskor is működik, amit azonban előbb be kell állítani. |