2013-04-26 10:59:10 |
Módosítva: 2013-04-28 16:30:32
A feladat: vékony acéllemezben kell kör keresztmetszetű lyukat készíteni. Nézzük meg, mivel oldható meg ez a legegyszerűbben és legpontosabban.
Először a legáltalánosabb szerszám jut az eszünkbe, a fém csigafúró. Alkalmas is lenne a feladatra, ha nem egy vékony lemezről volna szó. Viszont a fúró belekap az anyagba, és az elkészült furat igencsak messze van a kör alaktól. Ráadásul a mindkét oldalon keletkező sorja további utómunkálatokat tesz szükségessé. Tehát a csigafúró kiesett. A lyukfűrész használatával már ezek a problémák elkerülhetők, viszont ennek a technológiának is megvan a maga hátránya. Egyrészt, minden egyes fúrás után ki kell szedni a szerszámba beszorult munkadarabot; másrészt egy szerszámmal csak egyféle átmérő készíthető. Ez a két tényező nagyban rontja a munkavégzés hatékonyságát, gyorsaságát. Ezért ezt a megoldást inkább nagyobb átmérők (>40 mm) esetén célszerű használni.
Lépcsősfúró
Az igazi megoldást a lépcsős fúró használata jelenti. Ezzel a praktikus szerszámmal egy komplett fúrókészletet fogunk be a tokmányba, hisz egy szerszámmal 4 mm-től akár 39 mm-ig tudunk furatot készíteni. A speciális élkialakításnak köszönhetően előfúrás nélkül tudunk sorjamentes furatot készíteni, maximum 4 mm vastag lemezekben. A kör biztosan kör lesz, és a hidegen felhegedés sem fordulhat elő. A fúró anyaga tömör HSS acél, amit az igényesebb gyártók olyan kopásálló (3x keményebb mint a króm), alacsony súrlódást biztosító anyaggal vonnak be (Titan-Nitrit), melyet a hadiiparban, sebészeti eszközök készítésekor, ill. az autó- és motorsportban is használnak. Ez nagyobb vágósebességet, hosszabb élettartamot garantál, vagyis ezzel az egy szerszámmal gazdaságosan lehet furatot készíteni széles átmérőtartományban.
Mivel – főképp nagyobb átmérőknél – alacsony fordulatszámon, de nagy nyomatékkal kel fúrni, a befogó szár le van lapolva. A fúrási átmérők 1-3 mm-es lépcsőkben változtathatók. Általában a mm-es beosztású kivitel a használatos, de gyártanak (Pg) tömszelence helyének kivágására való méretsorozatot is. Ennél a fúrónál is fontos a megfelelő vágósebesség megválasztása, ezért alacsony fordulatszámú oszlopos fúrógépben, vagy akkumulátoros fúrógépben javasolt a használata. A hagyományos, hálózati áramról működő pisztolyfúrók nem ideálisak ehhez a szerszámhoz, mivel alacsony fordulatszámon nincs megfelelő nyomatékuk.
Megfelelő hűtés
Fontos továbbá, hogy munkavégzés közben a szerszám megfelelő hűtést kapjon (acél és színesfémek esetében), mivel a hőtő-kenő anyag védi meg a munkadarabot a túlhevüléstől, ráadásul a fúró élettartalma is nő ezáltal. Ez a szerszám ideális olyan helyeken, ahol maximum 4-5 mm vastag acél, színesfém, műanyag lemezekben, nyitott- vagy zártszelvényekben kell pontos furatot készíteni. Jól használható például villamos kapcsolószekrények kábelbevezetéseinek elkészítésekor, vagy acél zártszelvényekben való furatkészítéskor.