Például a hazánkban kevésbé elterjedt cserepeslemezes tetőburkolat előnyei leginkább felújításkor mutatkoznak meg. A jó tetőfedő anyag esztétikus, biztonságos, tartós, ellenáll a környezet viszontagságainak, mégis kis önsúlyú, könnyű, a felhasználása pedig költséghatékony.
Mi is az a cserepeslemez?
A cserepeslemez alapanyaga nagyszilárdságú acél, amely gyártása során tűzihorganyzással kerül felületkezelésre, így biztosítva tartósságát és korrózióállóságát.
Mintázatában a klasszikus cserép formavilágát tükrözi, széles színválasztékának köszönhetően sokféle környezetben, épülettípus esetében megállja a helyét. Önsúlya messze elmarad a hagyományos tetőfedési típusok mögött (szemben a hagyományos agyag vagy beton cserép 30-55 kg/m2-rel, az acél alapanyagú tetők 4-6 kg/m2 önsúlyúak), ezért kisebb terhelést ró a tartószerkezetre. Gyártása, szállítása költséghatékonyan végezhető, a nagytáblás kialakításnak hála kivitelezése gyors, ezáltal újabb összegek maradhatnak a tulajdonos zsebében. A pontos gyártás és a jól átgondolt rendszer végett az egyes elemek jól illeszkednek egymáshoz, így a tetőzet kiváló vízzáró réteget képez.
Miért ideális választás a Swedsteel cserepeslemez?
- A Swedsteel nemcsak a cserepeslemez tetőfedést, hanem a teljes rendszert kínálja ügyfeleinek, a legapróbb csavart is beleértve, amely zökkenőmentes kivitelezést tesz lehetővé.
- A burkolat az épületre egyedileg, méretpontosan kerül gyártásra.
- Bővítés vagy karbantartás esetén azonnal kielégíthetők a vevői igények, mivel a termékeket Magyarországon állítják elő.
- A Swedsteel cserepeslemez termék dupla vízküszöbös illesztéssel rendelkezik, amely fokozott védelmet biztosít a beázás ellen.
- Több mint 20 féle standard, magas UV-állóságú szín választható.
Mely épületeknél élvezhetjük a cserepeslemez előnyeit?
A cserepeslemez tetőfedést bármilyen színű, formájú és felhasználású épület esetén alkalmazhatjuk. Legyen szó családi házakról, társasházakról, melléképületekről, ritkább esetben akár terménytárolókról, sportcsarnokokról, gyárcsarnokokról és más ipari létesítményekről.
Milyen lépései vannak a tetőfelújításnak?
Röviden tekintsük át a tetőszerkezet részeit és a tetőfelújítás lépéseit. A fa aljzatszerkezettel kapcsolatosan két lehetőségünk van. Szerencsésebb esetben a régi tetőfedés állapota nem indokolja az elbontást, lehetővé teszi új ellenléc rögzítését átmenő csavarokkal a meglévő szarufákhoz. Majd az új tetőfedéstől függően új tetőléc vagy teljes felületű deszkázat szerelése következik. A másik, kellemetlenebb eset az, amikor a régi tetőfedést le kell cserélni. Ebben az esetben mindenképpen felül kell vizsgálni a meglévő lécezést, deszkázatot, rossz állag esetén cserélni kell.
Megfelelő minőségű alátéthéjazat, alátétfólia minden esetben szükséges. Kivétel, amikor a régi tetőfedés állapota képes biztosítani a másodlagos vízelvezetést. Amennyiben a megmaradó tetőfedés erre nem alkalmas, páraáteresztő fólia fektetése szükséges, az ellenlécek duplázásával, amely két léc közé kerül a lélegző tetőfólia. Új aljzatszerkezet esetén mindenképpen szükséges alátéthéjazat alkalmazása.
Annak érdekében, hogy a tetőszerkezet beázás-mentes legyen, megfelelő hő- és páratechnikai viselkedés alakuljon ki, átszellőztetett légrést is ki kell alakítani.
A felújítás végén a nagytáblás cserepeslemez tetőfedést lécezésre szereljük. Utolsó utáni mozzanatként ne feledkezzünk el az ereszcsatorna rendszerről sem! Mindenképpen vizsgáltassuk felül, amennyiben szükséges, tisztíttassuk ki, javíttassuk meg, vagy cseréljük le teljesen.