A dió gnomónia megelőzése

A dió gnomóniás betegség elsősorban a diófákat veszélyezteti. Levelükön barna foltok jelennek meg, ami ennek a gombás betegségnek a jellegzetessége. Kórokozójának tudományos elnevezése (Gnomonia leotostyla vagy Marssoniella juglandis). A fertőzés tünete a leveleken és hajtásokon mutatkozik először, majd őszre a terméseken és a gyümölcsökön is megtalálható. A vele fertőzött levél mindkét oldalán 3-4 mm átmérőjű, kerek vagy ovális foltok jelennek meg. Először sötét barnásfekete pontok formájában mutatkoznak, majd kétforintos nagyságúra növekedhetnek. Emiatt nagyobb mértékben barnul a levél, ami többnyire le is hullik.

A lehullott levelek elhalt anyagán tovább fejlődnek a kórokozók. A megfertőzött hajtások felületén is 3-4 mm átmérőjű foltok keletkeznek. Ezeken elszórtan alakulnak ki a nyári terjesztők "szülői". A fertőzött termés és gyümölcs még zöld állapotában lesz foltos. Kórképe elsősorban a korai lombhullás előidézése. Ez gyors termés érést okoz és emiatt a diók korán lehullnak. A korai fertőzéskor eljutnak a magbélig is, így tönkreteszik azt. A kései fertőzéskor a magbél sértetlen marad, de a termés szintén korán beérik, és emiatt idő előtt lehullik. Terjedésének nagyon kedvez a csapadékos időjárás, annál gyorsabb, minél csapadékosabb az idő.
A már lehullott leveleken, termésen az átteleltetést követően fejlődnek ki az elsődleges fertőző spóráinak létrehozói. Ezeknek a spóráknak a kiszóródása már március végén elkezdődik, és egészen eltart június közepéig. Ekkor még a zsenge levelek fertőzését idézik elő. Elszaporodásuk áprilisban a legerőteljesebb. A védekezés ellenük a már terebélyes fák esetében is még megoldható. A fertőzött levelektől, terméstől, gyümölcstől maradéktalanul meg kell szabadulni. Ezeket az őszi, talajra lehullásuk után mélyen be kell forgatni a földbe.
A vegyszeres védekezés, legalább lombfertőtlenítés legyen. Ezért ősszel, lombhulláskor a lombot permetezni kell fertőtlenítő hatású növényvédő szerrel. Erre alkalmas a benomil vagy a tiofanát-metil. Ez a permetezés gátolja az átteleltetést és az induló fertőzést.
Virágzás után viszont tíznapos időközökkel június közepéig több alkalommal is ajánlott a permetezés. Használhatunk rézhidroxilt, rézoxikoloridot, rézszulfátot, kaptán és folpet hatóanyagú növényvédő szert is. Ezekkel a vegyszeres kezelésekkel megőrizhető a lombkorona egészen a természetes lombhullatás idejéig.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Növényeink téli betegségei

A telelési időben pihenő növényeinkre más veszélyek leselkednek, mint nyáron, amikor szabadban tartjuk őket. A fényszegény napok miatt kondíciójuk is romlik, így nehezebben állnak ellen olyan...


Miért rossz az FM vétel?

Sokszor tapasztalhatjuk, hogy FM adásra hangolt rádiónk vétele bizonytalan lakáson belül. Még olyan helyen is – pl. Budapest területén –, ahol nemigen lehet térerő probléma. A rossz vételt nagy...