Kedves emlékeket idéznek fel
Az ilyen szobai díszek „értékét” többnyire a hozzájuk fűződő személyes emlékeken túl a megformálásuk igényessége, ötletessége is meghatározza. Először is azt kell átgondolni, hogy milyen formában érvényesülnének a leginkább. Sok esetben az egyediségük mellett a megkomponálásuk adja a látványosságukat. Például a parti fövenyen gyűjtött kagyló vagy csigahéj halom egy kis üvegtálba szórva is jól mutathat a szekrény polcára helyezve, ám ezekből akár fali kép is készíthető. Ehhez megfelelő alaplap vagy esetleg süllyesztett képkeret szükséges. A látvány szempontjából a megkomponáltság is alapvető fontosságú.
Előbb azt kell eldönteni, hogy mint tárgyi emlékdarab, milyen alapot igényel. Védeni kell-e a portól, talpazatot igényel-e, vagy a falra akasztva vonzza inkább a tekintetet? Ez utóbbi viszonylag nem túl magas tárgyaknál, pl. régi kézimunkáknál és egyéb, míves tárgyaknál előnyös, amelyek a síkból legfeljebb 3 cm-nyire emelkednek ki. A nagyobb magasságú darabokat már talapzatra erősítve, többnyire polcon elhelyezve célszerű elképzelni.
Mivel a tárgyakat a portól is célszerű megóvni, üveglap vagy átlátszó anyagból készült búra jó védelmet biztosít e kedves tárgyaink számára. A talapzat azonban mindenképpen előnyös a kiemelésükhöz, megformálásukhoz.
A képkeretbe foglalt tárgyak elkészítése viszonylag egyszerűnek mondható. Először is a tárgyhoz illő alaplap méretét kell meghatározni. Ez minden esetben kellő szabad teret biztosítson a tárgy körül. Alaplapként vastag szürke karton, farostlemez vagy akár 3 mm vastag rétegelt lemez is használható. Az alaplap méretéhez igazodva alakítható ki a mélyített rész oldalkerete, amely majd az alaplapot fogja közre, és rögzíti is. E célra 10-25 mm széles modell lécek, vagy farostlemezből levágott csíkok is alkalmasak. Az alaplapra oldalról kell felragasztani az oldalmagasító léceket, amelyekre pedig a képkeret aljazásába illeszkedő peremlécet kell ragasztani.
A képkeretet célszerű a készen vásároltak közül kiválasztani, a mélyített táblát pedig - ha ez szükséges - ennek méretéhez igazodva kell összeállítani. Vigyázat, lehet, hogy a képkeret aljazása nem lesz elég mély az üveg és a mélyített képtábla befogadására! Ez esetben a peremléceket az üveghez és a keret széléhez kell ragasztani, pl. ragasztópisztolyból kinyomott olvadékragasztóval.
A nyers képalapra különféle anyagú- és színű fedőanyag is szükséges, olyan, ami leginkább illik a dísztárgyhoz. Ez lehet színes karton vagy bármely vékony és leragasztható anyag, pl. különféle textília, gyűrt papír stb. Magát a tárgyat a már lefedett alaplapra kell rögzíteni, majd a mélyített alaplap az üveg alá helyezve rögzíthető a képkeretbe. A képakasztó ez esetben az alaplap aljára kerüljön, így már a falra akasztható. Régi míves kézimunkák vagy lapos emléktárgyaknál előnyösek a különféle passzpartú kartonok, amelyekbe ablakot vágva lehet magát a tárgyat hangsúlyosabbá tenni.
A nagyobb méretű vagy magas emléktárgyaknál célszerűbb ezek talapzatra erősítése. A talapzat lehet szegélyléccel keretezett szép falap, vagy akár műanyagból készült darab is. Ezeket esetleg egy vékonyabb nemesebb faanyagból kivágott rátéttel érdemes igényesebbé tenni. A tárgyat ilyen esetekben lehetőleg csapra erősítve ajánlatos a talpazatra rögzíteni. Ha a viszont a felülete elég lapos, akkor kétkomponensű ragasztóba is ágyazható.
A porosodásra kényesebb tárgyak, amelyek a tisztításra is kényesek, feltétlenül átlátszó búra alá helyezendők. E célra az üveg talán a legalkalmasabb, ám a 2 mm vastag plexi vagy szerencsés esetben készen kapható átlátszó anyagú műanyag edény is megfelel e célra. Az üveg búrák méretre vágott lapokból ragaszthatók össze, a lapok élei előzőleg vizes fenőkővel simára csiszolandók. A lapok él-lap illesztéssel akár pillanatragasztóval is egymáshoz rögzíthetők.
A plexilapok ugyan könnyen megmunkálhatók, de nehezen beszerezhetők. A készen kapható átlátszó műanyag edények már kevésbé alkalmasak e célra, mert karcosodásra érzékenyek, és a formájuk sem mindig ideális e célra. Szerencsés esetekben a márkás desszertek tároló doboza pont megfelel fedő buraként. Ilyen esetekben a záró fedél mindig a hátsó oldalra kerüljön, és a doboz aljára jól megválasztott alaplapot kell erősíteni. A burákhoz vagy a dobozokhoz kecses idomlécekkel szegélyezett talpazatot is kell készíteni.
A régi kézimunka
egy hasonló régi képkeretbe és passzpartúba illesztése után már csak a keret
aranyozási hibáit kellett kijavítani, hogy családi emlékké váljon
Személyes élmény
fűződik a tengeri csillaghoz, amelynek méltó keretet ad a készen vásárolt keret
alaplapjára ragasztandó selyem alapborítás
A selyemalap
gyűrött felülete jól utánozza a tengervíz finom hullámzásának illúzióját
Ez a szép és elég
méretes csiga emlékezetes dísztárggyá vált azzal, hogy az alakjához illő ovális
talapzatra lett erősítve
Az érdekes,
méretes kőzetminta is látványos dísszé válik, ha kellő talapzatra van
felerősítve
A tengerparton
személyesen gyűjtött különféle csigák kompozíciója jó elrendezéssel, és keret
alaplapjára ragasztva, falra akasztva, vagy akár vízszintes helyzetben is jól
mutat a szekrény polcán
Becses dísztárgy
lehet akár egy igényesen összeállított modell is, ha talapzatra és porvédő búra
alá helyezve kerül a polcra