A sérülés nagysága rendszerint arányos a sérülést okozó tárgy súlyával, ezért az ilyen „baleseteket” jobb elkerülni. A sérülések már csak azért is bosszantóak, mert a máz alatti porózus anyag igen hamar bekoszolódik, a repedéseket, esetleg a lap letörött sarkát pedig többnyire csak a sérült lap cseréjével lehet javítani.
Kisebb és nagyobb javítások
A kis mélyedések, kagylós mázhibák még frissiben áttetsző anyagú, kétkomponensű ragaszóval feltölthetők. Kötés után a ragasztott felületet pedig finom csiszolópapírral szintbe kell munkálni, majd polírozással eltüntethetők a csiszolás nyomai is. A másik megoldás, a pákával felmelegített kemény, bútorjavító viasszal történő mélyedés feltöltés, amit azután finoman síkba koptatással lehet fényessé tenni. Ez esetben még bizonyos színközelítésre is mód van, de csak a barnás árnyalatú kerámiákon. Mind a két megoldás nyomai azonban láthatók maradnak, de az ilyen apró sérülések miatt felesleges az egész burkolólapot kicserélni.
A nagyobb sérüléseknél, repedéseknél azonban nincs más megoldás, csak a hibás lap kicserélése. Ennek előfeltétele, hogy maradt még néhány ugyanilyen burkoló lap, mert azonos lapot csak nagy szerencsével lehet beszerezni, és akkor is egy egész csomagot kell megvenni a javításhoz. Erre már a burkoláskor érdemes felkészülni. A munkához ajánlott az ép darabok szélét erős ragasztószalaggal körbe venni, nehogy a fugák kimarása közben megsérüljenek a hibátlan lapok szélei. A fugák legkönnyebben sarokcsiszolóba erősített gyémántszemcsés vágókoronggal marhatók ki, de csak óvatosan, a szomszédos lapok szélére nagyon vigyázva. A keskenyebb fugaszélességek esetén fémfűrész lap is hatásos eszköz. Az is egy megoldás lehet, hogy előbb a sérült lap közepét kalapáccsal megütve, majd éles falvésővel fokozatosan a fugák felé haladva, kitördelve távolítjuk el a darabokat. A végén a fugák anyagát is óvatosan levéssük.
A továbbiakban a ragasztó rétegét kell levésni, hogy az új lap ragasztója ne okozzon szintemelkedést. Az eltávolított lap alatti letisztított részre – portalanítás után – fogazott lappal felkenhető a vékony ágyazású ragasztóhabarcs. Az új burkolólapnál használjunk fugakereszteket. Gumikalapáccsal megütögetve, és egyenes léccel átlósan is ellenőrizve kell az új burkolólap magasságát beállítani.
A felesleges ragasztót azonnal ki kell kaparni a fugákból, és másnap már a résekbe besimítható az új fugaanyag. Jó, ha van a régiből, mert akkor a javítás szinte észrevehetetlen lesz. Ha nincs akkor a régi alapján kiválasztott fugaszínezővel lehet megkísérelni hasonló szín elérését. A javítás kis szerencsével szinte észrevétlen lesz, ezért érdemes az ilyen burkolati hibák kijavításával bajlódni.