DRYVIT hőszigetelő rendszer

Az épületek térelhatároló falainak külső hőszigetelésére (új és meglévő épületeknél egyaránt) a Magyarországon közel 30 éves, Dryvit külső hőszigetelő vakolat-rendszer a legelterjedtebb, bevált megoldás. A Dryvit rendszer alkalmazása esetén a falszerkezeteken akár 75%-kal csökkenthető a hőveszteség.

A Dryvit-rendszer felépítése

  • Falszerkezet vagy külső falburkolat.
  • Felragasztott Nikecell D hőszigetelés.
  • Felületerősítő üvegháló ragasztóanyagba beágyazva.
  • Dryvit vékonyvakolat.

Az egyes rendszerösszetevők

Ragasztók

(a Nikecell felragasztásához, felületerősítő üvegháló beágyazásához.)

  • Dryvit Primusz ragasztó.

Vizes keverékként kerül forgalomba, vödrökben kiszerelve. Felhasználás előtt 1:1 arányban cementtel kell keverni. (CEM II/A 32,5). Anyagszükséglet: kb. 3,0 kg/m2.

  • Dryvit poralakú ragasztó.

  • Száraz ragasztópor, 25 kg-os zsákos kiszerelésben. Felhasználás előtt vízzel kell keverni. 25 kg ragasztóporhoz kb. 7 liter víz. Anyagszükséglet: kb. 7 kg/m2.

Hőszigetelő réteg

Nikecell D expandált polisztirol kemény hablemez. Színjelölése kék csík, táblamérete 1000x500 mm. Vastagságát hőtechnikai méretezéssel kell meghatározni. Leggyakrabban alkalmazott vastagság 40-80 mm, de lehet vastagabb is.

Hőszigetelés rögzítése

Történhet csak ragasztással (ez az általános) vagy mechanikai rögzítéssel kiegészítve. Kiegészítő rögzítés szükséges: paneles épületeken, utólagos hőszigeteléseknél meglévő, bennmaradó vakolatokon, négy szint felett, OSB lemez-, vagy faburkolatokon, festett homlokzatokon, egyedi tervezői mérlegelés alapján. A hőszigetelő réteget hálózás előtt át kell csiszolni, majd portalanítani.

Hálóbeágyazás 

A felületerősítő Dryvit üvegháló beágyazása, a Dryvit-rendszer ragasztóanyagával történik. Minden esetben a hőszigetelő Nikecell D felületére kell felhordani a ragasztókeveréket, majd arra kell fektetni az üveghálót. A ragasztó keveréknek, az üveghálót teljes felületen fednie kell. A hálófedés folytonosságát 10 cm háló átfedésekkel kell biztosítani. A hálóbeágyazás megkötött ragasztóanyag felületét át kell csiszolni, majd portalanítani.

Vakolatalapozás

A Dryvit-rendszer, Dryvit Primusz ragasztókeverék használata esetén, nem igényel Dryvit vékonyvakolat alapozót. Dryvit poralakú ragasztó alkalmazása esetén a vékonyvakolat alapozó felhordása kötelező.

Felületképzés történhet:

  • Dryvit vékonyvakolat dörzs: 1. 2. vagy 3. szemcsekategóriával
  • Dryvit vékonyvakolat kapart határú: 1, 1,5 vagy 2 szemcsemérettel
  • Dryvit hengerelt vékonyvakolattal

Dörzsvakolat felhordása rozsdamentes acél glettelővel történik szemcseméret vastagságban, majd az anyag betömörítéséhez, a dörzsölt struktúra kialakításához javasolt a plexi simító (esetleg kemény PVC) használata. Anyagszükséglet:

  • szemcseméretnél - 2,1 kg/m2.
  • szemcseméretnél - 2,7 kg/m2.
  • szemcseméretnél - 3,5 kg/m2.
  • Kapart hatású vékonyvakolat felhordása és eldolgozása egyaránt kemény PVC-glettelővel történjen, szemcseméret vastagságban. Anyagszükséglet:
        1. szemcseméretnél - 2,1 kg/m2.
        1,5. szemcseméretnél - 2,7 kg/m2.
        2. szemcseméretnél - 3,3 kg/m2.

    Hengerelt vékonyvakolat felhordása két rétegben történik. A felhordás szerszáma a hagyományos festőhenger, vagy teddy-, filc-, szivacs-, borsómintás szivacs- stb. henger. Minden henger-típus más textúrát eredményez. Anyagszükséglet:
    kb.: 0,80 kg/m2 két rétegben.
    A Dryvit vékonyvakolatok 26 szín 8-8 színárnyalatában és 8 egyedi színben készülnek.
    A Dryvit-rendszer felületi felújítására az újravakoláson kívül a Dryvit diszperziós, vagy Dryvit szilikonfestékkel történő átfestés a célszerű megoldás. Anyagszükséglet:
    0,40 kg/m2.

    További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


    Szólj hozzá a cikkhez!

    Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
    Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

    Közel nulla energetikai szint

    Többször írtunk már arról, hogy 2019 elejétől új épületre csak akkor kaphatunk használatbavételi engedélyt, ha az megfelel aköltségoptimalizált követelményszint hatósági előírásainak.


    Ásványgyapot hőszigetelés

    A hőszigetelő-anyag gyártók hirdetéseiben, szakmai anyagaiban, kiadványaiban egyre többször találkozhatunk az ásványgyapot szigetelés kifejezés használatával. A nem teljesen pontos...