Az áruk mellett korábban formai és méreti korlátaik is akadályozták az elterjedésüket. A különféle világítótesteknél ugyanis többségükben a hagyományos izzólámpákhoz igazodott a megjelenésük, és az egyenes csöves kompaktok kezdetben idegenül hatottak a csillárokon, falikarokban vagy akár az íróasztali lámpákban. Sok esetben a nyakrész nem is fért el egy régi csillár üvegkehely burája végében, a fényforrás kiálló egyenes csöve pedig nem volt stílusos.
Nos, ez ma már nem akadály, a különféle gyártmányú kompakt fénycsövek között számos a hagyományos izzót utánozó burával készül, amelyeknek a mérete is megközelítően azonos a régebben megszokottakkal. A hagyományos körte-, gömb- vagy gyertyaizzó formájú kompakt fénycsövek ún. kettős burásak, és könnyen beszerezhetők a régebben megszokott fényteljesítményt biztosító változatokban. A kisebb gömbizzókat ún. lótusz alakú csöves fénycsövekkel is lehet helyettesíteni. Előnyük, hogy bár formájuk közelit a szokványos gömb alakzathoz, ám kisugárzott fényüket nem fogja vissza külön opálbúra.
A foglalatok tekintetében a normál E 27-es vagy a kisebb E 14-es, illetve a bajonettzáras halogén foglalatok között lehet választani, így a csere e tekintetben már nem okoz gondot. A búrák opálszínűek, és még a régi "glob", azaz gömb izzók is hasonló alakú kompakt fénycsövekre cserélhetők. Ezek mellett természetesen megmaradtak az egyenes U csöves változatok is, amelyek különösen a hosszú, karcsú, fém-, vagy üvegburás világítótestekben használhatók előnyösen. A csőbura méretek többnyire a tokozásnál kisebbek, hosszuk a teljesítményüktől, illetve az egyenes csőszámtól függően változik. Erre vásárláskor érdemes figyelni.
Újabb változatok a spirál burás fénycsövek, amelyek E14 és E 27-es foglalattal is kaphatók. A csövezés átmérője és magassága gyártmánytól függően változik, ezért könnyű a különféle adottságú lámpatestekhez igazodva kiválasztani a leginkább megfelelő alakú fénycsövet. A legkisebbeknek pl. csupán 34 mm átmérőjű a spirálja, és akár rejtett díszvilágításokhoz is használhatók. A keskeny csőspirál hosszát a fénycső teljesítménye is befolyásolja.
Akik régebben szabályozható kapcsoló beépítésével igyekeztek az egyes helyiségek megvilágítását alkalomszerűen változtatni, a hagyományos izzókat eddig nem cserélhették le kompakt fénycsövekre, mert ezek e funkcióra alkalmatlanok. Az újabb gyártmányok között azonban van néhány, amely már dimmelhető, azaz fényerejük szabályozható, ám csak a régebbi fényszabályozó kapcsolókkal üzemeltethetők. Az újabb fejlesztések eredménye a digitálisan dimmelhető fénycső, amely a kapcsoló érintésére három fokozatban, 66, 33, és 5 %-os teljesítményre szabályozza le a fényerőt.
Végezetül, ne felejtkezzünk el a halogénizzókat helyettesítő kis kompakt fénycsövekről sem. Ezek a GU 10-es foglalattal kialakított és főként mennyezeti fényforrásként használt halogénizzókat hivatottak energiatakarékosabb, kompakt fénycsövekre cserélni. Jelentős energia megtakarításuk mellett az sem lényegtelen, hogy ezek csak 40 fokra melegednek fel, igaz, hogy csak szórt fénnyel világítanak.