Gyorsan, házilag
Általános szabály, hogy a bepiszkolódott textíliát lehetőség szerint azonnal áztassuk hideg vízbe, mert a beszáradt foltok eltávolítása már sokkal nehezebb. A meleg vizes áztatást kerüljük, mert ezzel a kosz csak jobban megtapad az anyagon. Egyedül a makacs vajas és zsíros szennyeződésekhez célszerű meleg vizes áztatás. Ha pedig nem ismerjük a pecsét eredetét, vagy féltjük az anyagot, akkor előbb kevésbé feltűnő részén próbáljuk ki az alkalmazni kívánt tisztítószer hatását. A különféle anyagú foltok eltüntetéséhez természetesen szükséges némi kémiai alapismeret is, hiszen még a hagyományos tisztítószerek is hagyhatnak foltokat, esetleg fehéríthetik az anyagot.
Színes anyagokhoz ne használjunk olyan szert, ami nátrium-permanganátot, hidrogén-peroxidot vagy kálium-permanganátot tartalmaz, mert az fehérítő hatású. Az egyszínű és fehér anyagokat azonban moshatjuk ezekkel a szerekkel is.
A foltok, pecsétek feloldására a bórax-, glicerin-, citromsav-, benzin-, borkősav-, terpentinolaj-, szalmiákszesz-tartalmú mosószerek alkalmasak, de más könnyen beszerezhető vegyi- vagy háztartási anyagokat használva is eltüntethetők. Az alábbiakban néhány ilyen megoldást gyűjtöttünk csokorba a különböző foltok hagyományos anyagokkal való eltüntetésére.
A fehérborok foltjai pl. szódavízzel átdörzsölve még frissiben eltüntethetők. Az abrosz alá minden ilyen kezelés előtt vastagabb nedvszívó ruhát kell tenni, majd átdörzsölés után tiszta ruhával felitatható a bepiszkolódott textília nedves felülete. Utána többszöri átöblítéssel nyoma sem marad a foltnak, ám ezt követően az egész abroszt mielőbb ki kell mosni. Egyéb italfoltokat azonnal hideg vízben kell kiöblíteni, vagy később glicerines hideg vízzel öblíteni, majd ecetes vízben újból átmosni.
A vörös bor foltja frissiben sós, ecetes vízzel dörzsölve eltüntethető, majd többszöri öblítés után teljes mosás ajánlott. Ezzel a megoldással a sör és egyéb zsíros foltok is könnyen eltávolíthatók.
A tea foltot azonnal mosószeres vízzel kell kidörzsölni, de a kifacsart citrom levével is eltüntethető, utána pedig mielőbb teljes mosása ajánlott.
A kávé foltokat gyorsan langyos, glicerines vízzel ajánlott átdörzsölni, majd langyos vizes kiöblítése után az egész abrosz kimosandó. A sós, meleg vizes kimosás, majd az ezt követő átöblítés is hatásos a kávéfolt eltüntetéséhez.
A különféle gyümölcsfoltokat azonnal meleg vízzel célszerű kidörzsölni. Ha ez nem segítene, sóval beszórva felitatni, majd hideg vizes öblítés után mosószeres vízben kimosni.
Csokoládé és egyéb krémanyagú foltoknál előbb a terítő felületéről - amit lehet - késsel kell lehántani, majd a szálakba tapadt anyagot benzinbe áztatva lehet kidörzsölni. Ehhez sós víz, citromsav és a timsó is használható. Az abroszt, ezt követően, teljesen ki kell mosni. Az ilyen kellemetlen foltok természetesen a ruháinkra is kerülhetnek, amelyeket ugyancsak a fenti módszerek valamelyikével lehet még frissiben eltávolítani, ám a kényesebb anyagból készülteket célszerű mielőbb teljesen kitisztítatni, ha pl. az anyaguk szövet és mosógépes vagy kézi mosásuk nem lehetséges.
Az ilyen gyors folttisztító műveletekhez célszerű a szükséges törlő textíliákat és az esetlegesen szükséges különféle folttisztító szereket külön dobozba helyezve tárolni, hogy szükség esetén azonnal bevethetők legyenek. A citromsavas, benzines stb. üvegcséket pedig kötelező címkékkel ellátni, ami megkönnyíti az éppen szükséges anyag kiválasztását is. A folttisztításokhoz használt rongyokat pedig a használatuk után mindig alaposan kimosva tároljuk a szerek mellett, hogy a váratlan tisztításhoz mindig tiszták legyenek.