Családunk védelme nem múlhat a szerencsén
A Honeywell felkérésére a Nielsen által készített reprezentatív felméréséből kiderül, hogy a háztartások 64%-a rendelkezik otthon olyan gázzal, fával, olajjal, vagy szénnel üzemelő tüzelőberendezéssel, melynek használata során szén-monoxid keletkezhet. Az ilyen készülékkel rendelkezők 98%-a tud arról, hogy a rosszul beszerelt, nem karbantartott készülékek bizonyos esetekben halálos szén-monoxid mérgezést okozhatnak. Tehát a problémával szinte mindenki tisztában van, ennek ellenére csak az érintett háztartások 16%-a rendelkezik szén-monoxid riasztóval!
Egy szakmai havilap 2014. novemberben végzett tesztjén az is kiderült, hogy a vészjelzővel rendelkezők nagy része nincs is biztonságban. A vizsgált 13 riasztóból csak a Honeywell X-Series család 3 készüléke ment át a szabványos riasztási szinteknek való megfelelést vizsgáló teszten. Az elbukott készülékek mind nagy számban megtalálhatók hipermarketekben, barkácsáruházakban és a webshopokban is. Egy kivételével mindegyikük csomagolása vagy használati utasítása hivatkozik arra, hogy a készülék megfelel az Európai Unió által támasztott szabványnak, de az elvégzett teszt szerint ez nem volt igaz. Sajnos nincs olyan rendelkezés, mely a lakossági fogyasztók biztonságát szolgálná, megtiltva a követelményeket ki nem elégítő CO érzékelők forgalmazását. Tehát a megfelelő szabályozás hiányában körültekintően utána kell néznünk, milyen CO riasztót érdemes vásárolni. Ne feledjük, a szén-monoxid nem válogat, nekünk kell tehát családunk védelmére megfelelő, a feladatát ténylegesen ellátó vészjelzőt választanunk!
A Honeywell X-Series család mindhárom tagja – az XC70, az XC100 és az XC100D is – rendelkezik egy alacsony gázkoncentráció mérési üzemmóddal, így könnyen tesztelhetjük nem csak az elektronikát, elemet és a szirénát, hanem magát a CO érzékelő szenzor működését is. A vészjelzők fürdőszobában is használhatók, nem gond a pára! Az XC100 és XC100D típusok nagyméretű riasztási üzenettel lényegre törően jelzik a vészhelyzetet, és hogy mit tegyünk. Az utóbbi LCD kijelzőjéről az aktuális szén-monoxid koncentrációt is leolvashatjuk. A készülékek naplózzák az eseményeket. A megfelelő műszerrel rendelkező szakember segítségével, az elmúlt tíz nap óránkénti és a teljes élettartam során mért heti maximumokról kaphatunk tájékoztatást.
Nézzünk erre egy példát
A nagykőrösi fiatalembernél a cserépkályha okozta a gondot. A készülék 4 alkalommal is riasztott. A grafikonon az elmúlt 185 órában mért óránkénti maximum CO koncentrációk láthatók ppm-ben.
Látható, hogy a szellőztetés minden alkalommal segített elkerülni a mérgezést, de a problémát nem oldotta meg. Csak akkor volt biztonságban, amikor nem használta, vagy tűzifával használta a kályhát. A préselt papírhulladék brikett „tüzelése” szén-monoxid visszaáramlást okozott a cserépkályhája üzemeltetése, tisztítása a kéményrendszer konstrukciója és az időjárási körülmények együttes hatására.
Persze később már könnyű okosat mondani. Rendkívül sokféle okból és forrásból keletkezhet szén-monoxid, és halmozódhat föl a lakótérben. A legbiztosabb módszer a mérgezés elkerülésére egy megbízható CO vészjelző elhelyezése a lakásban. A fiatalember megelőzte a bajt, a csupán egy hete vásárolt Honeywell XC70 szén-monoxid vészjelzője már négyszer mentette meg az életét.
Ha többet akar tudni a szén-monoxid veszélyeiről és megelőzésről látogassa meg a Honeywell weboldalát.