Még egyszer a házi derítők kezeléséről

Vasbeton szennyvízgyűjtő tartály beemeléseA jelenlegi hazai szennyvízkezelés jelentős lemaradásban van az EU-s normákhoz képest. A felzárkózást a közüzemi szennyvízgyűjtő és tisztító rendszerek fejlesztése mellett, az egyedi egy-egy lakóépület szennyvizét kezelő kisberendezések terén is elősegíthetjük. Májusi lapszámunkban részletesen írtunk az "élőgépes" szennyvízkezeléséről, s e témát a derítők vegyszeres kezelésével próbáljuk teljessé tenni.

A hazai egyedi szennyvízkezelésre az ún. szennyvízgyűjtő aknákban való tárolás, az ott összegyülekező anyag szippantókocsival való eltávolítása és szennyvíztisztítóba való szállítása a jellemző. Azaz lenne a jellemző, de tipikus megoldásként a többé-kevésbé vízáteresztő anyagú szennyvízgyűjtő aknákat, mint szennyvízszikkasztó berendezéseket üzemeltetik. Vagyis a keletkező szennyvizet az aknák körüli talajrétegbe vezetik, ahol az elszivárog. Egy ideig! De elég gyorsan telítődik a környező talaj a szennyvízzel, ezután a szennyvíz természetes lebomlása a szennyvízaknában kezdődik meg, és a keletkező szennyvíziszap már azt is, megakadályozza, hogy az aknából kiszivárogjon a híg szennyvíz. Ekkor következik be az aknák "elzsírosodása".
A továbbra is odafolyó szennyvíz az akna tetején keresztül folyik túl, fertőzésveszélyt, bűzösödést okozva. Az ilyenkor gyorsan elvégzett szennyvízszippantás után már sokkal gyorsabban lesz tele a szennyvízakna, és a folyamat sok költséggel, vesződséggel járóan állandóan ismétlődik.
Hogyan lehet ezen a problémán segíteni?
Amennyiben a település szennyvízhálózatára lehet, csatlakoztatni az ingatlant, akkor ezt mielőbb meg kell tennünk. Azonban nagyon sok helyen erre nincs lehetőség. Ekkor merül fel a szennyvízgyűjtő rendszer korszerűsítésének igénye. Az elzsírosodott szennyvízaknák esetében az esedékes szippantással történő leürítés után legegyszerűbben a kereskedelemben már beszerezhető biológiai adalékanyagok - közéjük tartozik pl. a SEPTIFOS - segítségével lehet a lebomlási folyamatot gyorsítani. Ez és más hasonló adalék olyan ún. anaerob (a levegő oxigénje nélkül élő) baktériumokat tartalmaz, amelyek a szennyvízbe juttatva, azt a szervezetükön átvezetve elkezdik lebontani.
Műanyag szennyvízgyűjtő tartály beemeléseA lebontás eredményeképpen a szennyvíz egy híg folyadékra, illetve egy szilárdabb szennyvíziszapra bomlik szét. A szennyvíziszap részt kell szippantással eltávolíttatni (sokkal ritkábban, mint a kezelés előtt), a híg szennyvizet pedig megfelelően kiépített szivárgóhálózattal, vagy szennyvíz-utókezelő tóval a saját ingatlanunkon kezelni tudjuk. (Lásd előző írásainkat!)
A szennyvíztárolónk radikálisabb tisztítását, felújítását teszik lehetővé a szennyvíz aerob, azaz levegőbekeveréses oxidációjával működő házi berendezések. Ezek a technológiák több évtizede megbízhatóan működnek a fejlettebb országokban. Szerencsére ma már nálunk is beszerezhetőek. Mivel rengeteg gyártó létezik, ezért csak a működési elvüket ismertetjük cikkünkben.
Az elszennyeződött aknába belógatva működő oxidációs berendezések vagy levegőbefúvással (kompresszor segítségével), vagy szennyvízszivattyúval történő intenzív áramoltatással juttatják a levegőt a szennyvízbe. A többletlevegő elősegíti az aerob (a levegő oxigénjét felhasználva élő) baktériumok elszaporodását, majd ezek a baktériumok megkezdik a szennyvíz intenzív lebontását. A végeredmény hasonló a vegyszeres kezeléshez; a szennyvíz szétbomlik egy hígszennyvíz és egy szennyvíziszap frakcióra. A szennyvíziszap eltávolításával tovább zajlik a folyamat és egyre több lesz a hígszennyvíz rész, amelyet az előbb ismertetett módon tovább kezelhetünk a területünkön.(Lásd Ezermester, 2003/9, "A házi szennyvíztisztítás erős emberei" című cikket.) Mára sok forgalmazónál szerezhetünk be valamelyen oxidációs berendezést.
Különleges, de hatásos a Piramis Energia Kft. kikísérletezett LLP 301-es típusjelű berendezése, amely szennyvíztároló rehabilitálásra különösen alkalmas. Erről májusi számunkban írtunk. A berendezés utólagosan is felszerelhető a meglévő rossz hatásfokú, elszennyeződött, szennyvíztározókra, így azok is hatásosan tudják utána a lakóház szennyvízét kezelni.

Biológiai szennyvíztisztító berendezés (Rewatec)

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Szűcs J. László

Címkék: derítő, szennyvíz

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Energiamentes kis szennyvíztisztító

A FLEXIPAK® energiamentes berendezés nem rendelkezik mozgó alkatrésszel, kopó elemekkel, elektromos részekkel. Költségtakarékos az üzemeltetése, és nincs speciális üzemmód, ezért nem szükséges...


Hangcsillapított lefolyóvezeték

Az elmúlt években több felmérés hasonló eredményt hozott, miszerint a lakókörnyezetünkben fellépő zavaró tényezők közül az emberek 60%-a számára a zaj alegzavaróbb. 2014 tavaszán ahíradásokban...