Mivel a járólapot és az esetlegesen hozzá illő csempe burkolatot nem cserélgetjük évenként, a vásárlás előtt mindenképpen jól megfontolt döntést kell hozni. Figyelembe kell venni esztétikai szempontokat, mivel a burkolólap otthonunk szerves része, így illenie kell a bútorainkhoz, egyéb berendezési tárgyakhoz, és a szaniterekhez. Emellett nagy figyelmet kell fordítani arra is, hogy az általunk választott lap rendelkezik-e a megfelelő műszaki paraméterekkel a kopásállóság, keménység, fagyállóság, vegyszerállóság és nem utolsó sorban a könnyű takaríthatósági tulajdonságaikat illetően.
A magasfényű padlólapok nagyon mutatósak, de felületük hajlamos a kopásra, karcolódásra, és nedvesen csúszóssá válnak, ezért konyhába, előszobába és fürdőszobába nem ajánlott a lerakásuk, ha keménységük nincs legalább PEI II kopásállósági fokozatú. Sokan kedvelik a sötét tónusú padlóburkolatot, ám ez csak akkor ajánlott, ha a helyiség jól megvilágított. Egyébként tércsökkentő hatásúak, és kis alapterületű helyiségekben nem előnyösek. Ez a csempeburkolatokra is érvényes!
A padlólapok fektetési módjainak variálásával is egyedivé tehető az újburkolat, és a különböző színű lapok alkotta szegélyek is nagyon hatásosak lehetnek, ha azok nem túlzóak. Ám még ilyen esetekben is csak azonos műszaki paraméterű lapokat célszerű használni.
Nem mellékes körülmény, hogy a burkolólapok bel- vagy kültéren kerülnek majd lefektetésre. Kültérre ugyanis csak kimondottan fagyálló minősítésű termékeket szabad választani. A kiváló minőségű burkolólapoknál a gyártó cégek 0,5%-nál kisebb vízfelvételi értéket garantálnak ezekre a termékeikre, ami a kontinentális éghajlaton is biztosítja az ilyen lapok fagyállóságát. Természetesen az egész burkolat fagyállóságát csak a megfelelő flexibilis segédanyagok és a szakszerű burkolás együttesen biztosíthatják. Ha pl. a széleket oldalról és alulról nem megfelelően zárják le, és a lecsapódó pára a burkolat alá jutva megfagy, szétfeszítheti az egyébként fagyálló padlófelületet.
Méretbeli eltérések
A lapok méreteltérései sem lényegtelenek. Ez általánosan 0,5-1,5 % között megengedett, és a kaliberszám azonossága alapján választhatók ki az azonos méreteltérésű lapok. Az I. osztályú, 30 cm-es oldalméretű termékeknél akár 1,5 mm is lehet, amit fektetéskor a fugák kialakítása során kell korrigálni. A lapok derékszögűsége, középpontos görbesége I. osztályú lapoknál +/-0,5 és +/- 1 % közötti lehetséges, ám egy szérián belül a hibás darabok száma nem haladhatja meg az 5%-ot. Ezért egy burkolathoz csak azonos kaliberszámú lapokat célszerű beszerezni, hogy a méretazonosságuk megfelelő legyen. Ez a szám egyben a színazonosságukra is garancia.
Színtónus, árnyalat azonosság
Egy szérián belül minden gyártó törekszik az azonos tónus biztosítására, ám akár a mázas, vagy anélküli kerámiáknál a különböző időben gyártott szériák színazonossága nem mindig tökéletes. A különböző szériákban készült lapok színtónusát precíz műszerekkel ellenőrzik, és az eltérő tónusokat különféle számokkal jelzik. Ezért a csomagoló dobozokon a színtónus azonos gyártói száma lapján választhatók ki az azonos színtónusú lapok. Ám a későbbi gyártás során előfordul, hogy az azonos színtónusú lapok más tónusszámot kapnak, amire főként után vásárláskor érdemes odafigyelni!
Egyéb szempontok
Ezen túlmenően a különféle alapanyagú járólapok egyéb, fajtáikra jellemző alaptulajdonságaira is érdemes figyelemmel lenni. A mázas padlókerámiák szín és méretválasztéka rendkívül bőséges. A felületi mázuk azonban vékony, sérülés esetén előtűnik az égetett agyag színe. Jól takaríthatók, jó a vegyszerállóságuk, ám a fényes mázzal bevontak nedvesen csúszásveszélyesek.
A kőagyagból préseléssel készülő gres lapokat gyártják mázas és teljes vastagságában színezett változatban is. Kiváló a kopásállóságuk és csiszolt felületű változatai a természetes kövekhez hasonló. Nedvesen ezek is csúszásveszélyesek, és egyes csiszolt felületű gres lapok a különféle agresszívebb hatású folyadékokra foltosodással reagálnak. Ennek ellenére nagyon strapabíró burkolatok készíthetők belőlük, viszont nehéz a darabolásuk.
A mozaikburkolatok különféle anyagokból készült kis lapkák 30x30 cm-es, alaphordozó anyagra erősített változatai. Felületi keménységűk, takaríthatóságuk az alapanyagtól, illetve a máz anyagától függ, ám a fugák sűrűsége miatt az ilyen felületeket gyakrabban kell tisztítani.
Kopásállósági jellemzők
A padlólapokat az igénybevételük alapján célszerű kiválasztani. Ha ezt szem előtt tartva választunk burkolólapot, azzal biztosítjuk a tartósságát hosszú évekre. Ezt akkor is ajánlott betartani, ha különböző méretű és eltérő színkombinációjú lapok alkotják majd a padlót.
PEI I.
kopásnak legkevésbé kitett belső helyiségekben használható, ahol kevesen és puhatalpú cipőben járnak (pl. gardrób, fürdőszoba)
PEI II.
kevésé igénybe vett helyiségekben, ahol csekély kopásnak van kitéve a padló (pl. háló-, dolgozó- vagy fürdőszoba)
PEI III.
a lakás közös egyéb, de nem nagy forgalmú helyiségeibe ajánlott lapok, de kerülendő a helyiség kültéri kapcsolata, mert a sár, homok és egyéb szemcsés szennyeződések koptató hatásait nem viselik jól.
PE IV.
a lakás bármely forgalmas közös helyiségébe megfelelnek az ilyen kopásállóságú padlólapok (pl. konyhák, előszobák, utcai cipőben is használt helyiségek), amelyek ellenállóak a külső térből behozott szennyeződések koptató hatásával szemben is.
PE V.
kimondottan nagy forgalmú helyiségek nagy kopásállóságú burkolóanyaga (pl. irodák, éttermek, stb.)