A '80-as évek barkács hulláma sokakat késztetett hegesztőtranszformátor építésére. Lapunk hasábjain is jelentek meg ezzel kapcsolatos rajzok, kapcsolások. Néhány évvel a rendszerváltás után - a barkácsáruházak elterjedésével - egyre kedvezőbb árakon juthattunk jobb-rosszabb, de legalább gyári hegesztőeszközhöz. Elsősorban bevontelektródás hegesztéshez alkalmas gépekhez, hiszen a háztartás körüli javítási munkák döntő többsége ezzel az eljárással könnyen elvégezhető. Az elmúlt években az ipari felhasználásból lassan az inverteres technológia is leszivárgott a megfizethető kategóriába, olyan felhasználóknak, akik csak időszakosan szeretnének dolgozni vele, de akkor kényelmes munkavégzésre vágynak.
Hogyan működik?
Az inverteres áramforrásban a hálózati feszültséget egy diódás egyenirányító egyenirányítja, majd félvezető elemekből felépített frekvenciaváltó (inverter) középfrekvenciás (20-100 kHz-es) lüktetőfeszültségre alakítja át. Ezt a feszültséget középfrekvenciás transzformátor csökkenti a megfelelő kis értékre. A transzformátor szekunder tekercséhez csatlakozik a diódás egyenirányító, ill. a simító fojtótekercs, amely a hegesztéshez szükséges egyenfeszültséget adja. A rendszer hatásfoka a többszöri energiaátalakítás ellenére is jobb, mint a hagyományos áramforrásoké.
Mik az előnyei?
Legfőbb előnyük, hogy használójának nem kell új eljáráshoz hozzászoknia, ugyanúgy hegeszthet, mint régebben, viszont sokkal könnyebben mozgatható (akár vállra is vehető) az eszköz, és a hegesztés folyamata is könnyebb a korszerű vezérlésnek köszönhetően. Könnyebb az elektróda begyújtása, a kevésbé gyakorlottak is gyorsabban sajátíthatják el az alapfogásokat. Letapadás esetén a berendezés automatikusan lecsökkenti a hegesztőáramot, nem kell tartanunk a tönkremeneteltől. Változtatható a hegesztés jelleggörbéje illetve az áramforma is. Nagy hővezetésű anyagoknál impulzushegesztés is végezhető vele.
Érdekesség, hogy a hegesztési folyamat adatait tároló memória (EPROM) utólagos cseréjével új funkciókkal ruházható fel a berendezés. Emellett eltárolhatóak az adott feladathoz tartozó optimális értékek, karakterisztikák. A korábban említett 20 kHz körüli frekvenciához kis méretű transzformátor is elegendő, ebből adódik az inverteres berendezések kis tömege (~ 4-5kg) és kompakt mérete.
A frekvenciaváltós hegesztőgéphez ugyanazokat a bevonatos elektródákat használhatjuk, mint hagyományos társánál (rutilos, bázikus stb.), egyedül a cellulóz bevonatú elektróda nem használható, egyes típusok kivételével.
Nagy előnyük továbbá a variálhatóság, a kiegészítők széles kínálata. A kiválasztásnál gondolkodjunk el azon, hogy a garázskapu kijavításán túl szeretnénk-e más jellegű munkákat (pl. vékony lemezek hegesztését) is végezni vele. Számos olyan típus van forgalomban, amihez pl. wolframelektródás egység is kapható, így pl. alumíniumot, vagy saválló acélt is hegeszthetünk.