5 hegesztési tipp a tökéletes végeredményért

2021-09-17 11:52:40 | Módosítva: 2021-09-17 15:27:16

A hegesztés egy szakma, amit hosszú évekbe telik kitanulni – de ahogy nem kell Michelin-csillagos séfnek lenni hozzá, hogy az ember megfőzzön egy jó pörköltet, az egyszerűbb hegesztési munkákat is el lehet végezni otthon. Mivel azonban a marhapörköltből (jó esetben) nem hullhat forró fém a lábunkra, és a folyamat is egyszerűbb, nem árt körültekintően tájékozódni, mielőtt otthoni hegesztésbe fognánk. Ehhez szedtünk most össze öt tippet.


Első a biztonság

A hegesztés magas hőfokon történik, és jelentős UV-sugárzással jár, kiemelten fontos tehát az arc és a szem védelme. Az automatikusan sötétedő hegesztőpajzsok a legjobbak, mert ezeket az előkészületekhez és varrattisztításhoz sem kell levennünk, illetve védenek minket a hegesztés során keletkező káros gőzöktől.

A forró fémtől és a salaktól pedig védőruházattal védhetjük meg magunkat: mindenképp szükségünk lesz legalább egy kellően vastag, zárt munkaruhára és bakancsra, emellett egy olyan kesztyűre, amivel az sem baj, ha véletlenül hozzáérünk egy munkadarabhoz. Fontos, hogy a nadrágunk szára rálógjon a bakancsra, és a kesztyű és a munkaruha között sem lehet szabad bőrfelület!

Válasszuk a megfelelő hegesztőberendezést

Ma már hegesztőgépek széles választékából válogathatunk, ezért előtte fontos végiggondolni, hol és milyen feladatokra szeretnénk használni, illetve milyen gyakran. Az ideális megoldás függ még a hegesztendő anyagtól, és természetesen a pénztárcánktól is.

A legtöbb ház körüli munkához, szereléshez a bevonatos pálcával történő hegesztés teljesen megfelelő. A technológia alkalmazása során egy speciális bevonattal ellátott fémpálcikát melegítünk fel, ezzel kötjük össze a két vagy több fémdarabot. Ezek a gépek már egész alacsony áron beszerezhetők, és fenntartásuk sem drága. Hátrányuk, hogy nehéz igazán szépen dolgozni velük, más módszerekhez képest több salak keletkezik, és a varratok ritkán légtömörek vagy vízzáróak, ezért egyszerű, praktikus javításokhoz ajánlott.

Az AWI/TIG hegesztés során a salakképződés megelőzése érdekében folyamatosan védőgázt áramoltatunk a forró fémre, az ív ezen belül keletkezik, és csak nagyon lassan fogy el az elektródánk. Előnye, hogy könnyű szép, szabályos varratokat készíteni, cserébe a pálcák mellé védőgázt is kell vásárolni hozzá.

A MIG, azaz a védőgázas, fogyóelektródás kezelés legtöbbször CO-t használ, ezért is hívják sokan CO hegesztésnek. A berendezések nem olcsók, és itt is szükségünk lesz védőgázra, illetve pótolni kell a huzalt, cserébe vékony fémlapokon is gyönyörű, egyenletes munkát lehet végezni vele.

 

Készítsük elő a felületet

Az ember sokszor csak úgy nekiáll a barkácsmunkának, pedig az előkészületek mindig fontosak, főképp a hegesztésnél. Szép, precíz varratot csak tiszta, szennyeződésmentes felületen lehet készíteni, arról nem is beszélve, hogy ez utóbbi a kötés erősségét, stabilitását is alapvetően meghatározza. Az ún. fémtiszta felület elérése a cél, ehhez csiszolókoronggal kell eltávolítani a rozsdát, horganyt vagy épp a festéket.

Gyököljünk

Akármilyen furcsa, a gyökölés nem kertészeti kifejezést takar, hanem az összeillesztendő felületek között egy V-alakú mélyedés kialakítását, ami elősegíti az áthegesztődést – a vastagabb fémdarabokat gyökölés nélkül nem is lehet teljesen összehegeszteni. Ökölszabályként azt szokták mondani, hogy 3 milliméteres anyagvastagság fölött minden esetben gyököljünk – ezzel együtt a vékonyabb lemezeknél is érdemes megfontolni, mert kisebb áramerősséggel is elérhető a teljes áthegesztődés.

Ne feledkezzünk meg az utómunkálatokról

A hegesztés során - főképp, ha bevonatos pálcával dolgozunk - salakanyagok keletkeznek, amelyet a munkadarabok kihűlése után fontos eltávolítani. A csiszolás során előjöhetnek a hegesztés könnyen javítható hibái is, így lényegében minőségellenőrzési lépésről is beszélhetünk!

A salakanyagok eltávolítása után érdemes kezelni a kialakult felületet, mert nagyon könnyen korrodálódhat. Ehhez nincs szükség komoly költségekbe verni magunkat: egy egyszerű festék spray is remek szolgálatot tehet.

Ha úgy érzi, itt az ideje beruházni egy hegesztőgépbe, keresse fel a Zákány Szerszámház honlapját, ahol további hasznos információkat kaphat a döntéshez, és remek minőségű hegesztőgépek széles választéka várja!

Képek forrása: unsplash, freepik


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: hegesztés, műhely

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Inverteres hegesztő-berendezések

Néhány éve még csak a profi kategóriában szerepeltek a korszerű, frekvencia átalakítós hegesztő berendezések, az utóbbi időben viszont már a barkácsáruházak polcain is megjelentek, egészen kedvező...


Az asztalos munkák kötelező kellékei

Aki ma új bútort szeretne, nagy vonalakban két opció közül választhat. Az egyik lehetőség, hogy valamelyik nagykereskedésből vásárol tömeggyártott bútort, a másik, hogy felkeres egy prémium...