A legenergiatakarékosabb épületek A+ , A, B (melyek az előírtnál energiatakarékosabbak), a C minősítés az éppen megfelelő (zöld színű), a gyengébbek D, E, F, G. H, I jelölést kapnak.
Mivel a legtöbb hő a tetőfelületen távozik, ezért a szigetelést ajánlott a tetőszerkezetnél kezdeni. Napjainkig szinte csak a szarufák közé tömködtük be a szigetelést, ahol a párazáró és páraáteresztő fólia rétegek beépítése mindig hibalehetőségek sorát adta.
Az Energetikai Tanúsítás szerint az ajánlott szigetelési értéket a tetőn (U=0,25 W/m2K) 22-30 cm vastag szálas szigetelő vagy 10 cm vastag lépésálló PUR/PIR táblák biztosítják. Ha nem akarjuk a faanyag költségeit megduplázni, célszerű a jobb szigetelő képességű anyagok, a PUR/PIR táblák használata.
A PUR/PIR táblák ellenállnak a nedvességnek, a gombásodásnak, penészesedésnek, rágcsálóknak, vegyszereknek. Időtállóak. Tömegük csak 2-3 kg/m2. Lépésállóak. Egészségre nem ártalmasak, nem okoznak allergiás panaszokat. A környezetre nem károsak.
Régi épületeknél, ahol a tetőtér nem lakott, egyszerűen a PUR/PIR táblákat hordjuk fel a padlásra, és terítsük szét a födémszerkezeten. Azonnal szigetel, járhatunk, pakolhatunk rá, beépítése nem igényel nagy szaktudást.
Új épületeknél célszerű a szarufák felett beépíteni a táblákat, mert így hatékonyabb, hőhídmentes lesz a tetőszerkezetünk, vagy a szokásos módon vágjuk be a táblákat a szarufák közé. Különleges organikus tereket is kialakíthatunk vele.
Ha beruházásaink során többszörös árat fizetünk esztétikai okok miatt a járólapokra, padlóra, tetőcserépre, szaniterekre, csillárra, függönyre, akkor a költségek kisebb hányadát kitevő, igaz nem látható szigetelő anyagokra is érdemes és szükséges odafigyelni.
A jól szigetelt épület energiatakarékos, fenntartása kisebb költséggel jár, egyúttal az épület értékét is növeli.
A "Zöld kártyával" rendelkező épületek kedvezőbb áron adhatók el!