A lámpaválasztás előtt legfontosabb tisztáznunk, hogy az adott helyiségben milyen funkciója lesz a világításnak. Már régen nem egyetlen központi lámpa fénye világítja be szobáinkat. Többféle funkcionális és hangulati fényforrást alkalmazunk. Sejtelmes súrlófények, szegélyvilágítások, fényfüggönyök erősítik a fény-árnyékhatást. Álló- és asztalilámpák biztosítanak jó látási viszonyokat munkához, tanuláshoz. Az egy térben lévő világítótesteknek funkciótól függetlenül illeniük kell egymáshoz és az adott berendezéshez.
A régi értelemben vett hagyományos csillárról már nem is beszélhetünk. Részben azért, mert központi lámpaként gyakran nem egyetlen függesztéket, hanem több, csoportosan elhelyezett darabot választunk, részben pedig azért, mert ezek a világítótestek nem biztos, hogy hasonlítanak egy régi típusú csillárhoz vagy üvegburás, többkaros lámpához.
Az újgenerációs mennyezeti lámpák nem azért jöttek létre, hogy bevilágítsák a teljes helyiséget. A formatervezők új koncepciója szerint adnak egy alap megvilágítást, de csak a teljes világítási rendszer egészében értékelhetjük a fényüket. Az adott fény-árnyék és az esztétikai forma látványa nyújt vizuális élményt, és képviseli az állandó technikai fejlődést is. Mai csillárjaink speciálisan alakítható új anyagokból készülnek, például szilikonból, többféle műanyagból, papírból és meghökkentő módon akár filcből is.
A formán túl izgalmasak a fényforrásként megjelenő optikai szálak, szilikonkristályok, míg a kompakt fénycsövek és az energiatakarékos izzók már teljesen hétköznapinak számítanak.
Mindezek ellenére óriási a kereslet a hagyományos formák iránt. Muránói fújt és öntött üvegek, ólom és Swarovski kristályok kínálják magukat. Mindezt a barokk-rokokó és modern elemek társításának divatja is elősegíti. Bármilyen stílusú lámpát is válasszunk, mindenki számára elérhető többféle árfekvésben bármelyik stílusú világítótest.