Sokan még a gyújtósfát is maguk szokták felaprítani az igényük szerinti vastagságúra. E munkákhoz megfelelő szerszámok szükségesek. A kisebb darabok aprításához elégséges akár egy jól élezett fél-, pontosabban egykezes balta is, ám a nagyobb hasábok kisebbre „szabásához” már nagyobb erőkifejtés szükséges, amit csak a két kezes hasítófejszék valamelyikével, vagy fahasító géppel lehet elérni.
Az egykezes balták nyele rövid, általában 38-45 cm, a fejük pedig 500-1000 gr súly között változó. Ez egy jól megmarkolható, nem túl súlyos, és egy kézzel könnyen kezelhető szerszám, ami a jól hasadó fák aprításához és gyújtós készítéshez is kiválóan használható.
A balták feje többnyire formában kovácsolt minőségi szénacél, a hasítóél kialakítása gyártmánytól függően egyenes, vagy enyhén ívelt. Vannak gyártmánytípusok, amelyek a fokuk felé ékszerűen kiszélesedő, az oldalsíkokból kiemelkedő rész kialakításával könnyítik meg a hasítás műveletét, ám a legtöbb balta fejgeometriája hosszirányban enyhén ívelt alakú. A nyél kemény és szívós kőrisfából, az igényesebbeknél hikorifából készül, és ékkel megerősítve biztosítja a fejet kilazulás vagy esetleges leesés ellen. A korszerű gyártmányokon a nyél már nem fából, hanem üvegszállal megerősített műgyantából készül, egyes gyártóknál a fejet is körülfogja a nyél, a végén pedig lágy rezgés- és energiaelnyelő burkolattal is el van látva. A nyelek különféle ergonomikus formai kialakítása jelentősen megkönnyíti a szerszám biztonságos kezelését, szélesedő vége gátolja, hogy kicsússzon a kézből, jól fogásuk pedig elősegíti az ütések jó iránytartását.
A nagyobb átmérőjű tűzifa rönkök kisebb hasábokra vágásához nagyobb erőkifejtésre képes, kétkezes fejszék szükségesek. A nyelük magától értetődően hosszabb a baltákénál, és a fejük is súlyosabb. Fejszék nyélhossza 600-900 mm, alakjuk gyártmánytól függően változó, és ezeknél sem ritka már az üvegszállal erősített, lágy betéttel bevont műanyag, ám ezek mellett a keményfa nyél is elég gyakori. A fejsze fejek anyaga is hasonló a baltákéhoz, kovácsolással kialakított igen szívós szénacél, edzett éllel. A fejek geometriája fajtától függően eltérő, súlyuk 1,2-3 kg között változó. A hasító fejszék használhatók leginkább a kuglifák vagy méretesebb fahasábok darabolására, amelyeknek feje a fokuk felé erőteljesen kiszélesedik, ami a jelentősen megnöveli a fej csapás utáni feszítő hatását, és ezzel kíméli a szerszám élét. A kézi hasogatás egyik legújabb módja a kézi fahasító (www.fahasíto.hu).
A nagy mennyiségű, saját igény szerinti tűzifa hasábok méretre szabása, hasító fejszével történő aprítása azonban nehéz és elég hosszú időt igénylő fizikai munka. Ezt könnyítik meg a különféle hasító gépek, amelyek nemcsak hatékonyak, de könnyen kezelhetők is. Számos gyártmányú hasító gép közül lehet választani, amelyek álló vagy fekvő elrendezésűek, csavarorsós vagy hidraulikus működtetésűek. Saját igényre a hobby kategóriájú hasító gépek is megfelelnek egy családi ház tűzifa készletének a felaprításához. A nagyobb teljesítményű, ipari gépeket csak vállalkozók tudják kedvezően kihasználni. Lényeges a hasító erejük, ami többnyire 6 tonna körüli. A hasítóékük stabil, a fatömböt pedig mozgó támaszték nyomja nagy erővel a hasítóékre. Kétkezes működésűek. Az áruk megfizethető, aki nagy mennyiségű kuglifát kíván rendszeresen felhasogatni, annak megéri egy hasító gép beszerzése.