Különleges örökzöldek

2013-03-10 20:51:39 | Módosítva: 2013-03-12 22:07:19

Az örökzöldek – közülük is a fenyők – a tél, és a karácsony jelképei. Kertjeinkben is gyakran ültetjük e növénycsoport tagjait, ám nem túl nagy fajtaválasztékban. Pedig tűlevelű örökzöldekből egész színes dolgok is kihozhatók.

Képes összeállításunkkal arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy nem minden fenyő „csak” zöld. Sokan azért nem szeretik a fenyőféléket, mert mindig zöldek, látványos virágaik nincsenek. Pedig ha szétnézünk (főleg külföldön), óriási változatosságot mutat e növénycsoport. Persze csak ott, ahol ezt a választékot meg tudják fizetni.

Az örökzöldek között vannak lomblevelű, és tűlevelű örökzöldek. Utóbbi csoportba is igen sok nemzetség még több faja tartozik. Fenyők közül legismertebb a Pinus, Abies, Picea nemzetségek, de a cédrusok, tuják, hamisciprusok, borókák is sokféle kertészeti változattal dicsekedhetnek.

Találunk nagynövésű, és törpe fajtákat mindből, és a színes lombúak itt sem hiányoznak. A növekedési típusokban itt is megtalálhatjuk már a nemesítések eredményeképp azokat, melyeket a lomblevelűeknél is ismerünk, így az oszlopos növekedésűek mellett a gömb- vagy a szomorú-, azaz csüngő ágú fenyőket.
A fenyőkülönlegességek beszerzése nem túl egyszerű, mivel kicsi nálunk a fizetőképes kereslet, ezek meg lassú növésű taxonok, sőt, ha még oltani kell őket, az tovább emeli az árat, ám beszerzésük azért nem lehetetlen.

A gondozásuk sem nagy ördöngösség, ha hagyományos örökzöldek jól érzik magukat a kertünkben, akkor ezekkel sem lesz gond. Amire figyeljünk a törpék esetén; a téli relatív vízhiány, ami kiszáradásukat okozhatja. A fenyőkön télen is van lomb, azaz ők ilyenkor is vesznek fel vizet, és „táplálkoznak”, noha jóval kisebb intenzitással, mint a vegetációs időszakban. A talajban hiába van víz, ha az fagyott, akkor a növények nem tudják felvenni. Sokan hiszik azt, amikor tavasszal lehull fenyőikről a lomb, hogy kifagytak. Ez nem igaz, mert ezek a tajgáról és hósapkás magas hegységekből származó örökzöldek sokkal hidegebbet is el tudnak viselni, mint ami hazánkban jellemző. A probléma a törpe nemesítésűekkel, hogy nem csak a növény, a gyökere is kicsi, azaz a talajban nem ér túl mélyre. Nem kifagy a fenyő, ha elpusztul, csak a hetekig átfagyott talajból nem képes vizet felvenni és kiszárad.

Ez ellen takarással védekezhetünk, terítsünk a talajra sötét murvát, kéreg-aprítékot, vagy geotextilt. A sötét szín miatt ezeket hamar felmelegíti a nap, így alattuk a talaj egy része is felenged, és a fenyő vízhez juthat. A nagyobb növésűek esetén pedig télen a friss havat rázzuk le az ágakról, mert a hó tömegétől eltörhetnek. Ha a hó egyszer már megolvadt, majd visszafagyott, akkor már hagyjuk inkább az ágon, mert ekkor a rázással több kárt okozunk, mint hasznot.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Nagy Z. Róbert

Címkék: örökzöld, fenyő

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hogyan tápoldatozzuk az örökzöldeket a tavasz indulásával?

Az emberek szívesen telepítenek kertjükbe, teraszukra, balkonukra örökzöldeket. Természet közelibb élményt nyújt, ha maguk körül sok zöldet látnak, akár télen is. Kedvenc növények közé tartoznak a...


Alpesi kertek kicsiben, vagy nagyban…

Hazánkban is, de a világ minden táján nagy népszerűségnek örvendenek az alpesi növények. Ezek a magas helyi fajok általában kicsik, párnás növekedésűek, hiszen a sziklás hegyoldalakon...