Ezek a gépek a befogott szerszámokat nem forgatják, hanem magas rezgésszámmal oszcillálva mozgatják. Hasonlóan a már jól ismert rezgőcsiszolóhoz, a meghajtómotorra merőleges a befogótengelyük, amelyre különleges kialakítása miatt a különféle célra készült szerszámok, változó szögbe fordítva rögzíthetők fel. A multifunkcionális gépek pótolják a delta rezgőcsiszolókat, hiszen delta talp is felerősíthető a tengelyükre. A kis méretű szerszámmal pontos beszabások, horonyvágások, felületi hántolások és szűk területen történő csiszolás is kényelmesen végezhető el. Ezt a különféle célra kialakított szerszámok esetenkénti szintemelésével teszik lehetővé, pl. akár a munkafelület síkjában is képesek vágni. A szerszámok különféle anyagok megmunkálására kialakítottak, ám az egyes típusokhoz való feltétek más gépeken nem feltétlenül használhatók. A szerszámok tengelyre erősítése típusonként változik, viszont a tengelyen történő szögelfordításuk minden gyártmánytípusra jellemző tulajdonság.
Gépek és gyártók
Ilyen gépeket egyre több gyártó hoz forgalomba, ám az éllovasok a Bosch, a Dremel, az Einhell, a Fein, a Ferm, a Skil és mellettük természetesen megjelentek a hasonló, alig ismert márkajelzésű gépek is, amelyekkel azonban nem árt óvatosnak lenni vásárláskor. A másik véglet pl. a főként ipari igényeket kielégítő AEG speciális, cserélhető fejadapteres gépe, amelynek erényei a valóban folyamatosan végzett és különféle funkciójú ipari munkáknál mutatkoznak meg leginkább.
A gépek többsége azonban időlegesen használt alapszerszámnak tekinthető, és lényegében csak a kivitelükben adnak – esetenként nem is lebecsülendő – előnyöket. Ilyen pl. az anyagféleségekhez igazítható szabályozható fordulat-, illetve rezgésszám, a szögbe állítható szerszámfelfogási megoldás, a célszerszámok bő választéka – bár ez gyártmányonként változó –, a rezgést csökkentő lágy markolati burkolat, a porelszívó tartozék. A szabályozható rezgésszám azonban nagyon is lényeges előny az állandó fordulattal működő szerszámgépekkel szemben.
A jellegzetességek
Ezek ún. egykezes gépek, amelyek némelyike azonban nem nélkülözi az oldalra felszerelhető pótfogantyút sem. Teljesítményük általában 180-200 W, a meghajtómotorok üresjárati fordulatszáma 2000-21 000 fordulat között változik. A korszerűbb gépeken természetesen változtatható a fordulatszám, de ezek között is vannak „tól-íg” különbségek a márkatípusok között. A Skil gép alapjárata150-21 000 ford/perc között szabályozható, míg a Bosch 15 000-21 000 ford/perc, illetve a Li-Ionos változata 5000-20 000 ford/perc között változatható.
Az oszcilláló tengely mozgási szögértéke is lényegesnek mondható, bár ebben szinte elenyésző a különbség, mivel a gyártmányok kitérési szöge csupán 2,8 és 3 fok között változik. Ám ez alacsony fordulaton jobban rezgésbe hozza magát a szerszámot. Ezért fontosak a rezgéselnyelő, csillapító hatású markolati burkolatok. Ez az igényesebb gépek jellemzője, van, amelyiken csak csúszásgátló gumibetét van más gépeken pedig még ez sincs. Mivel a szerszámgépeken mechanikus szerkezeti egység hozza létre az oszcilláló mozgást, a gépeknek elég magas a zajszintjük, ami elérheti a 70-85 dB értéket is. A súlyuk általában 1 kg-nál nehezebb. A könnyebb és biztonságosabb munkavégzést segíti az oldalra szerelhető pótmarkolat, ami adott esetben hasznos tartozéknak mondható. A multifunkcionális szerszámgépek általában 230 V-os hálózati árammal működnek, ám korszerű Li-Ion akkumulátoros változataik is vannak. A teljesítmény felvételük 180-200 W közötti, az akkus változatok 194 W-osak, az akku1,3 A/h-s, és 1 óra alatt feltölthető a hozzávaló tartozék töltőegységgel.
Szerszámtartozékok
A gépre felerősíthető tartozék szerszámokra érdemes nagyobb figyelmet fordítani. A felfogásuk helyező csapokkal és csavarral leszorítható alátéttel megoldott. A csapok száma meghatározza a szerszám elfordíthatóságának a szögét. A szerszámok gyártmányonként eltérőek, azaz nem biztosan használhatók más gyártmányú gépeken. Általában az alaptartozékok valóban csak az alapvető feladatokra alkalmasak, így tépőzáras delta csiszolótalp a hozzávaló néhány csiszolólappal, szegmens fűrészlap vagy esetleg merülő fűrészlap és a felfogásukhoz való csavar, lefogó alátét és imbuszkulcs tartozik a géphez. Viszont a márkásabb gépekhez (pl. Bosch) az alapkészletnél bővebb gyári szerszámkínálatból lehet válogatni. (Az Einhell géphez pl. külön vásárolható 6 db-os kiegészítő készlet.) Nem mindegy tehát, hogy milyen gépet választunk, tekintettel az adottságaira és a szerszámkészletére, illetve annak bővítési lehetőségeire.
Ferm OTM1001
A több célra használható 230 V-os gépek közül a Ferm gyártmányát gyakorlatban is kipróbáltuk. A teljesítménye a választékból a legnagyobb, 250 W. Terhelés nélküli fordulata 11000-18000 f/p, amit 7 fokozatban lehet elektronikusan szabályozni. Masszív gépburkolat, alumínium öntvény meghajtófej és csúszásgátló gumiburkolat jellemzi az 1,3 kg súlyú gépet. Működés közben viszonylag csendes (89 dB), munka közben hangja nem tűnt zavarónak. A készlethez két fűrészlap, egy hántoló penge, továbbá deltacsiszoló talp és 3x12 darab csiszolólap tartozik. Az egész szett egy praktikus vászon táskát is kapott.
A gép jó fogású, fordulatszabályozása korrekt, tartozékai több helyzetben rögzíthetők, és a csiszolótalp tapadása kiváló. Jól irányítható gép, amely hatékony munkát biztosít célfeladatok elvégzésekor.