Átmeneti időszakokban
Az elektromos energiát csak a hő szállítására használja, nem azzal fűt, hanem annak segítségével. A lakásban nem pusztán az elektromos áram fűtőhatását érezzük – mert hiszen a kompresszor vesztesége is fűtésünkhöz adódik –, hanem ehhez hozzáadódik a kintről elvont hőenergia is. Egy egyszerű elektromos fűtés hatékonysága nagyjából 1, ami azt jelenti, hogy egységnyi elektromos áramból egységnyi hőenergiát képes előállítani (COP=1). Egy átlagos hőszivatyús klíma ezzel szemben 3-4 szeres hatékonysággal is rendelkezhet (COP=3-4).
Az inverteres hűtő-fűtő klímák – nagyobb hatásfokuk révén – egyrészt gazdaságosabban nyerik ki a meglévő energiát a környezetből, másrészt alacsonyabb környezeti hőfok mellett is képesek a fűtés ellátására. A nem inverteres klímák nagyjából 0, -5 fokos hőmérsékletig képesek fűtő üzemmódban működni, ezzel szemben az inverteres klímák – megfelelő téliesítő kiegészítő szett alkalmazásával – akár -15 fokig is képesek ugyanerre.
E hőmérsékletek alatt – a hatásfok jelentős csökkenése miatt – már értelmetlenné válik a hőszivattyús elven működő fűtés, ezért leginkább átmeneti időszakra javasolt az ilyen klímák alkalmazása fűtésre. A hagyományos klímáknál ez az átmeneti időszak 0, +5 külső hőfok közé tehető, az invertereseknél pedig -5, -10 fok közé.