Garantált a színazonosság
A mész festékek viszonylag olcsó, természetes anyagú falfestékek. Gombaölő és fertőtlenítő hatásúak. Ma már festésre alkalmas kész állapotban is kaphatók. Hátrányuk, hogy kevéssé színezhetők, nem használhatók gipszkarton felületeken, vagy diszperzit festékkel festett falak átfestésére, csak mész- és cementes vakolatok, vagy már meszelt felületek festésére alkalmasak.
Az előbbieken kívül a szilikát- vagy az alkidgyanta alapú falfestékeket általában szakemberek használják, mert többnyire alapos szakértelmet igényel az alkalmazásuk. Inkább raktárak, üzemi helyiségek bevonataként elterjedtek.
A különböző szemcseméretű faforgácsot tartalmazó festékek a tagoltabb falfelületek festésénél előnyösek. A fűrészporos tapétához hasonló strukturált felületet adnak. Előnyük, hogy a kisebb repedéseket is elfedik, és a nehezen tapétázható helyiségekben alkalmazhatók.
A falon számos esetben keletkeznek penészes, beázásból eredő foltok, amelyek a különböző penészgátló- és folttakaró festékekkel tüntethetők el, még a színre festés előtt. A penészgátló adalékoknak azonban az idő múlásával csökken a hatásuk, lebomlanak, és ha a helyiségben uralkodó viszonyok nem változnak, a foltosodások újra megjelenhetnek a falakon. A beázásból eredő foltosodásoknál pedig alapfeltétel a fal teljes kiszáradása. A folttakaró festékek csak ezt követően kenhetők fel a felületre. Ezenkívül választhatók különféle, utólag mintázható lazúros festékek. Ezek áttetsző, jól színezhető bevonó anyagok, amelyek késleltetett száradásuk miatt számos módon egyedileg – különféle eszközökkel, pl. mintázó kesztyűvel, szivaccsal, kefékkel stb. – mintázhatók. Diszperziós festékekre is felvihetők.
Ami pedig a színválasztás kérdését illeti, mindig azt kell szem előtt tartani, hogy a mennyezet többnyire fehér legyen, mert az világosabbá teszi az egész lakóhelyiséget. Ez különösen alacsony belmagasság esetén lehet előnyös. Divatos színeket úgy érdemes választani, hogy azok a szoba berendezéséhez is jól illeszkedjenek, és kellemes összhatást nyújtsanak. A nagyobb, szabad falfelületet - akár az egyik falat, vagy falrészt - lehet sötétebb színűre festeni, ha ez nem okoz disszonáns hatást. Erre kiválóan megfelelnek az egyrétegű, és elég harsány színű falfestékek, amelyeket akár utólag is át lehet festeni. A lényeg, hogy a falak kellő hátteret adjanak a berendezésnek, és e mellett még egyediek is legyenek.
A falfesték szín választása nagyon fontos, ám a kellemes és divatos pasztellszínek alkalmazásával nem lehet nagyot tévedni. Azzal is számolni kell, hogy a sötétebb színű falak bizonyos szempontból optikailag szűkítik a teret, a világosabbak pedig derűsebbé, tágasabbá tehetik. A kellő színválasztáshoz természetesen nemcsak színérzék, hanem némi képzelőtehetség és kreatív szemlélet is szükséges.