A levegő-víz hőszivattyú lényege, hogy egy kültéri ventillációs rendszer beszívja a levegőt, majd egy hőcserélőn keresztül lehűti azt. A lehűtött levegőt ezután visszaengedi a környezetbe. Mivel csak levegőt használ fel, ezért teljesen környezetbarát.
Az állandóan változó külső hőmérséklet miatt esetenként alternatív fűtés lehetőséget is biztosítani kell. Ez lehet pl. az ESB 13 elektromos kazán, vagy a meglevő gázkazán. Az ESB hőszivattyú teljesítménye a hőmérséklettel arányosan változik, de egyszerű és olcsó telepítése, kis helyigénye miatt rendkívüli megtakarítási lehetőséget biztosít.
Az ESB levegő-víz hőszivattyú szélsőséges hőmérsékletek között (-25 °C-+35 °C) is alkalmazható. Egyszerűen és olcsón telepíthető, és könnyen rákapcsolható a meglévő fűtési rendszerre. Lényegesen olcsóbb beruházást igényel, mint a föld és vizes hőszivattyúk. Nincs szükség kéményre, nem kell félni a szénmonoxid mérgezéstől. A kültéri egység zaja a lakásba nem hallatszik be. Tökéletesen biztonságos, hiszen nincs szükség sem propánbután gáztartályra, sem földgázvezetékre.
A hőszivattyú a külső levegőből hőt nyer ki, és a hőcserélő segítségével átadja a hőenergiát az épületben működő fűtőrendszernek. Az ESB hőszivattyú hideg éghajlati körülményekhez lett kialakítva, ezért felszerelték egy fűtőegységgel, amely védi a kompresszort, valamint egy fűtőkábellel, ami olvasztáskor megakadályozza a jegesedést.
A lemezes hőcserélő a belső térben helyezkedik el, hogy esetleges áramszünet esetén szét ne fagyjon. Az ESB hőszivattyú áramszünet utáni automata újraindító funkcióval is rendelkezik. A kültéri egység telepítésekor figyelembe kell venni az akadálytalan légáramlás biztosítását, és az egység karbantartásához a hozzáférést biztosítani kell. A meglévő fűtési rendszerhez történő csatlakozás 2 hőszigetelt csövön keresztül történik, az előremenő és a visszatérő ágak kivezetésével. Ezen kívül már csak az elektromos ellátást kell biztosítani.