Egy közönséges festékréteg képtelen hosszú időn át biztosítani a fa állagának megőrzését, nem rendelkezik olyan előnyös tulajdonságokkal, mint az igazi favédő bevonat. Csak ez utóbbi képes visszaadni egy részét annak a csodálatos ellenálló képességnek, amellyel a fa a szabad természetben rendelkezett.
Vastag- vagy vékonylazúrt?
A vastag- és vékonylazúr közti különbséget sokan nem ismerik. Általános tévhit, hogy a lazúr valamiféle pác, pedig a pácok csak színeznek, védelmet egyáltalán nem nyújtanak!
Tévhit, hogy „a vastaglazúr biztos jobb, mert több benne az anyag”, illetve hogy „jobb, ha vastagabban kenem le, mert akkor tovább tart”. Ez így nem igaz!
A legfontosabb tudnivaló, hogy a vastaglazúr mérettartó faszerkezetekre való (ajtó, ablak, lambéria), míg a vékonylazúr nem mérettartó faszerkezetekre (kerítés, kocsi beálló, pergola). A vastaglazúr filmréteget képez a fán, így a mozgó, hőtől időjárástól mindig táguló és zsugorodó fafelületek megrepednek. Ez egyrészt nem szép, másrészt a repedésen a nedvesség bekerül a fába, és az gombásodhat, szétfagyhat.
A megfelelően szárított, mérettartó fafelületeken azonban tökéletesen alkalmazható, ráadásul többféle változatban, például dió, mahagóni, rusztikus tölgy vagy cseresznye színben is kapható.
Egy jó minőségű kültéri lazúr csodálatos színeivel kiemeli fa természetes szépségét az ajtókon, zsalugátereken, kerti bútorokon, miközben meg is óvja azt az időjárás viszontagságaival szemben.
A vékonylazúr mélyen beszívódik a fába, és nem képez filmet, ezáltal légáteresztő és páraáteresztő marad, hagyja lélegezni a fát. Képes együtt mozogni a fával, így a felület sem sérül meg és a gombásodás is elkerülhető. A fa erezete is élénkebben rajzolódik ki.
Érdemes kipróbálni, és éveken át tartó védelmet biztosítani fából készül eszközeinknek!