Polifoam termékek a födém rétegszerkezetében

Módosítva: 2014-02-20 23:30:34

Hangszigetelés

Jogos igény, hogy lakásunkból, szobánkból kirekesszük a külvilág zavaró zörejeit. Nem szívesen hallgatjuk naphosszat a szomszédok veszekedését, vagy járkálásának zajait. Ezért házunk, lakásunk kialakítása olyan kell legyen, hogy mindezeket az akusztikai hatásokat kizárja a védett térből. Ehhez "semmi mást" nem kell tennünk, "csupán" a megfelelő tulajdonságú anyagokat a megfelelő sorrendben kell összeépítenünk!
Az egymás feletti helyiségek közötti hanggátlásnak egy speciális esete a lépéshanggátlás vagy más néven kopogóhanggátlás. Ez esetben a kopogó zaj közvetlenül a felső helyiség padlófelületén keletkezik. Az ellene való védekezésben komoly szerepe lehet a POLIFOAM hablemezeknek!
A lépéshanggátlási tulajdonságot a szabványos lépéshangnyomás-szint (Ln) jellemzi, mely egy adott födémszerkezet decibelben (dB) kifejezett hangnyomás-szintjét adja meg, egy meghatározott erősségű kopogó hangforrás változó frekvencia-értékeinél.

Kontakt és úsztatott padlók kialakítása POLIFOAM hablemezekkel

A POLIFOAM hablemezek vékony (10 mm vastagság alatti) rétegben közvetlenül a kontakt jellegű padlóburkolatok alatt elhelyezve jelentős mértékben csökkentik a két szint közötti lépés- és kopogóhang áthallást. A szabványos követelményértéket azonban hosszú távon csak az úsztatott padlók képesek kielégíteni! Úsztatott padlók hanglágy úsztató rétegeként történő beépítésre a POLIFOAM N 30 típusú hablemezek kiemelten alkalmasak, hiszen zárt cellaszerkezetükből adódóan (más, szálas anyagú úsztató rétegekkel ellentétben) nedvességre nem érzékenyek.

A födémbeépítés helyszínén várható lépéshang-szigetelése:
Ln,wsz = Ln,wo + DLn,wh + DLn,wb

Például: 15 cm vasbeton födém + 5 mm POLIFOAM N 30 hablemez + 5 cm úsztatott betonaljzat eredő lépéshang szigetelő képessége: Ln,wsz = 76 dB - 21 dB = 55 dB

...ami kielégíti az MSZ 04.601 szabvány előírásait!

Alkalmazási és tervezési szabályok

Úsztatott padlóburkolatok esetén az úsztató réteg felett merev teherelosztó réteg beépítése szükséges. A POLIFOAM hablemezre - mint úsztató rétegre - bármilyen előregyártott merev lemez, vagy helyszínen bedolgozott beton és esztrichréteg elhelyezhető. A hablemezek nem kívánnak védelmet a nedvesség ellen sem beépítéskor, sem a használat során.
A tervezéskor figyelembe kell venni a POLIFOAM hablemezek terhelés alatti összenyomódási jellemzőit. Szerencsére azonban a polietilén hab igen kedvező tulajdonságokkal rendelkezik.
Amikor ugyanis egy 100 kg-os ember 43-as cipőben mindkét lábbal a hablemezen áll, az kb. 2 N/cm2 egyenletes terhelésnek felel meg, ebből következően egy 10 mm vastag POLIFOAM hablemez kb. 0,6 mm-t süllyed a talpa alatt. Az anyag rugalmas tulajdonságának köszönhetően a terhelés megszűntével még ez a minimális összenyomódás is kiegyenlítődik.

Az úsztató réteg fektetése

A POLIFOAM hablemezt - mint úsztató réteget - egy rétegben célszerű fektetni a majd föléje kerülő réteg hossz-csatlakozására merőlegesen. A hablemezeket tompa illesztéssel kell egymás mellé fektetni. A falak mentén és a födémet áttörő szerkezeteknél (pl. csővezetékeknél) az úsztató réteget a végleges padlónívóig kell felvezetni; erre a célra POLIFOAM öntapadó habcsík is alkalmazható. A hablemez úsztató réteg kialakítását úgy kell végezni, hogy az ne sérüljön meg és az úsztatott réteg, valamint a határoló felületek között szilárd kapcsolat sehol ne keletkezzen, mert az hanghíd kialakulásához vezet.
Olyan helyeken, ahol akár alulról, akár felülről nedvességgel kell számolni, a hablemezeket egymáshoz vízzáróan kell csatlakoztatni a megfelelő vastagságú úsztatott réteg alatt. Ez történhet a csatlakozó élek forrólevegős hegesztésével (pl. Leister Combi-val), vagy ragasztással.

Az úsztatott réteg (aljzat) kialakítása

Előregyártott száraz aljzatok esetén a táblákat elmozdulásmentességet biztosító csatlakoztatással kell fektetni. Csak olyan előre gyártott száraz aljzattábla alkalmazható, amely a használati követelményeknek megfelelő hajlítószilárdsággal és pontnyomás-állósággal rendelkezik, és deformációra nem hajlamos. A helyszínen bedolgozandó úsztatott aljzatbeton, vagy esztrich vastagsága és minősége a beépítési körülményektől és követelményektől függően határozható meg. Feltétlenül be kell építeni az úsztatott réteg pereme mentén, a falcsatlakozásnál a rugalmas elválasztást és egyúttal dilatációs mozgást is biztosító 5 mm vastag POLIFOAM habszalag-csíkot.

Hőszigetelés

A megfelelő akusztikai tulajdonságú aljzat úsztató rétegének vastagsága tehát adott esetben a szükséges mértékű hőszigetelésnek megfelelően választható, ill. tervezhető. Az alkalmazási lehetőségek itt kibővülnek, a normál hablemez és az aprítéktábla mellett ugyanis itt megjelenik az alufóliával kasírozott hablemez termék is. A POLIFOAM/Al hablemezek az alumínium fólia sugárzásvisszaverő képességének, és a hablemez kiváló hőszigetelő tulajdonságának köszönhetően (az eredetileg tervezett bármilyen hőszigetelésre terítve) jelentősen javítják a padlófűtés hatásfokát. A megfelelő vastagságú POLIFOAM/Al hablemez egyúttal közvetlenül a födém hőszigetelésére is alkalmas.

A beépítés menete:

- Alufólia kasírozású POLIFOAM/Al hablemez fektetése tompa ütközéssel illesztve (meglévő egyéb hőszigetelő anyag felett 5 mm vastag fóliát, önálló szigetelési funkcióval 20 mm vastag hablemezt alkalmazva).
- 5 mm vastag POLIFOAM szalag (amely lehet öntapadó habcsík) elhelyezése a falak kerülete mentén, legalább a végleges burkolatsíknak megfelelő magassággal. A fűtőbeton dilatációs mozgását biztosítja, ugyanakkor meggátolja a kerülőutas (falon átadódó) hangterjedést.
- Polietilén fólia védő-elválasztó réteg terítése az alufólia felületére (megakadályozza, hogy a hőmozgást végző fűtőbeton "lekaparja" a POLIFOAM/AL hablemez felületéről az alufólia kasírozást.
- Betonvas háló elhelyezés és fűtési csőkígyó szerelése.
- Fűtőbeton vagy fűtő-esztrich réteg készítése megtervezett dilatációs mezőosztással.
- Lapburkolat készítése dilatációs sávok beépítésével, az oldalfalakhoz való csatlakozásoknál is dilatációs mozgás felvételére alkalmas rugalmas lábazati fugával.

Vízelvezetés

szivárgó réteg

A POLIFOAM aprítéktábla a hőszigetelő anyagok családjában különleges helyzetet foglal el. A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy szivárgó rétegként beépítve oldalirányban (határoló felülettel párhuzamosan) 1-5 l/ms vízszállító képességgel rendelkeznek. Ez lehetővé teszi terasztetőkön, zöldtetőkön való beépítésüket.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Belső hőszigetelés tapétával

Az tagadhatatlan, hogy az épületek hőszigetelését hathatósan csak külső szigetelő réteg falra erősítésével lehet megoldani. Ez azonban jelentős beruházás, és nem is mindig megoldható, pl. egy...


Építkezzünk 21. századi módon

Itt van az ősz, itt van újra. Szerencsés esetben az emberfia-lánya alaposan kinyaralta magát, és úgy érzi, lélekben fel van készülve a tervezett építkezési munkálatokra. Azért nem árt egy...