A szén-monoxid vészjelző csak akkor nyújt biztonságot, ha megfelelően került elhelyezésre. Ezért figyelembe kell venni, hogy a szén-monoxid bár felfelé száll, a levegővel elkeveredve nem mutat olyan rétegződést, mint például a földgáz. A szén-monoxid belélegezve okoz mérgezést, ezért elhelyezése légzési magasságban célszerű.
- Ha a készüléket a falra rögzíti, akkor az legyen magasabban az ablak és az ajtó felső élénél, de legalább 15 cm-rel a mennyezet alatt.
- Ha a készüléket a mennyezetre rögzítik, akkor az legyen legalább 30 cm-re minden egyes faltól. A vészjelzőt a potenciális szén-monoxid forrástól (kazán, kandalló) 1-3 méterre kell elhelyezni.
- Ha a helyiségben válaszfal vagy más térelválasztó is található, akkor a vészjelzőt a potenciális szénmonoxid forrással azonos részben kell elhelyezni.
- Ha a mennyezet lejt, akkor a készüléket a helyiség magasabb részében kell elhelyezni.
- A hálószobában és más, a potenciális szén-monoxid forrástól távoli helyiségben elhelyezett vészjelzőt a helyiség azon részén kell felszerelni, ahol a helyiségben tartózkodók levegőt vesznek. Tehát hálószobában a vészjelzőt az ágy magasságában ajánlatos felszerelni.
Nem szabad szén-monoxid vészjelzőt felszerelni
- Épületen kívül
- Szekrénybe vagy az alá
- Nedves vagy nyirkos helyre
- Közvetlenül a mosogató vagy tűzhely fölé.
- Ablak, ajtó közelébe vagy olyan helyre, ahol légáramlat, huzat az érzékelést befolyásolhatja (beszívó vagy elszívó ventillátor/légtechnikai nyílás közelébe)
- Ahol a levegő áramlását valami, például függöny vagy bútor akadályozhatja
- Ahol a por vagy egyéb szennyeződés összegyűlhet és elszennyezheti az érzékelőt, megakadályozva annak működését
- Olyan helyiségbe, ahol a hőmérséklet -10°C alá süllyedhet, vagy 40°C fölé emelkedhet.
- Oda, ahol az könnyen feldőlhet, megsérülhet vagy ahonnan vigyázatlanul eltávolíthatják.
Sokféle szén-monoxid vészjelző kapható manapság. Ezek alapvető felszereltsége az érzékelő szenzor, amely a szénmonoxid jelenlétét érzékeli, és veszély esetén riaszt. A 2001-ben bevezetett, Co vészjelzők tulajdonságaira és üzemeltetésére vonatkozó szabvány előírásainak csak az elektrokémiai szenzorral szerelt vészjelzők képesek megfelelni. Minden Európában forgalomba hozott készüléknek rendelkeznie kell CE bizonylattal, amellyel a készülék gyártója igazolja, hogy terméke megfelel minden vonatkozó európai előírásnak.
A korszerű szén-monoxid vészjelző működése azon alapszik, hogy egy, a szén-monoxidot elnyelni képes vegyi anyag a gáz elnyelt mennyiségétől függően megváltoztatja fizikai jellemzőit, amelyet elektronikusan mérve veszély esetén a készülék fény- és hangjelzéssel riaszt, esetleg ezeken felül elektromos kapcsolójelet is ad (például kazánt áramtalanít).
Mivel az emberi szervezetben a szén-monoxid halmozódva okoz mérgezést, a vészjelzőknek a halmozódás veszélyére kell figyelmeztetniük. Ez azt jelenti, hogy az emberi egészségre nem ártalmas CO-koncentráció esetén a készülék nem riaszthat. Az említett koncentráció esetén a vészjelzőnek csak akkor szabad riasztania, ha a szén-monoxid olyan sok ideig van a légtérben, hogy a halmozódás miatt mérgezés léphet fel. Minél nagyobb a CO koncentrációja, annál gyorsabban kell a készüléknek felhívni a figyelmet.