Belső falak elbontása, áthelyezése

2021-11-01 07:03:25 | Módosítva: 2021-11-01 07:09:53

A lakás belső falainak elbontásakor vagy áthelyezésekor nagyon sok fontos szempontot kell figyelembe venni azért, hogy a lakás biztonságos, a munka pedig megvalósítható is legyen. A legfontosabb kérdés, hogy nagyobb teret vagy több helyiséget szeretnénk. Ha több helyiséget szeretnénk, lehetőségeinket az határozza meg, hogy van-e elegendő ablaka a lakásnak, hiszen minden helyiségben szükség van a természetes fényre.


Mielőtt nekilátunk az átalakításnak

Minden apró részletre fontos gondolni, mert szinte lehetetlen, vagy nagyon költséges visszaalakítani. Gondolni kell a falban lévő elektromos vezetékekre, illetve a fűtés- és vízrendszer csőhálózatára is.

Hozzáértő szakember bevonására szükség van már a tervezgetés legelején, hiszen gyakran van a lakás belső falai között is olyan, ami vastagabb, ún. tartófal, így az nem bontható el szabadon. Ezeket a tartófalakat nem szabad áthelyezni sem, mert az egész lakás vagy akár az épület stabilitását veszélyeztetjük. Még ajtónyílás kialakítása is csak kellő körültekintéssel, jól méretezett áthidaló szakszerű beépítésével lehetséges.



A következő lépésben gépész szakemberrel szükséges egyeztetni, mert az egyszerű, statikai értelemben bontható válaszfalban futó víz- és fűtéscsöveket át kell kötni, ha ez lehetséges. Általában megoldható, de költséges. Az elektromos hálózat átkötése, a bontandó falban lévő vezetékek is okozhatnak problémát, erről villanyszerelővel kell egyeztetni.

Amikor megszületett a szakemberek végső döntése, hogy melyik fal bontható és melyik nem, akkor kezdhetünk csak neki a lakberendezési szempontok mérlegelésének. Új, belső válaszfalat kevés kivételtől és megkötéstől eltekintve bárhová építtethetünk, a szükséges vezetékeket bármilyen új falban el tudják helyezni a szakemberek, de szükséges ezt is előre megbeszélni. Pl. lakberendezési szempontból nincsen akadálya annak, hogy ha kevés az ablakunk, akkor a lakás közepére tervezzük a konyhát, de meg kell oldani a víz- és csatornavezetékek helyét. Nem mindig oldható meg, hogy egyszerűen bevésik a meglévő padlóba a szükséges csöveket, ilyen esetben a tervezett konyha területét meg kell emelni, létre kell hozni egy ún. dobogót. Számtalan építési lehetősége van ennek, ezeket kell előre szintén a kőműves, illetve a vízszerelő szakemberrel megbeszélni. Amikor ez a műszaki akadály is kivitelezhetőnek tekinthető, elkezdhetjük kigondolni, hogy az új falak, ha lesznek, hol és miből épülnek majd meg.



Minden belső válaszfalfajtának vannak előnyei és hátrányai. A legkönnyebben megépíthető – és adott esetben a legkönnyebben elbontható – a gipszkarton válaszfal. Felhúzása gyors, viszonylag olcsó és tiszta, de nem elégséges a hangszigetelése, és kevéssé terhelhető – pl. a konyhaszekrény felső sora nem szerelhető fel rá. Ezt a lakásbelső átalakításának tervezésekor mindenképpen figyelembe kell venni már előre. Kedvezőtlen hangszigetelése a gipszkarton lapok közé szakszerűen elhelyezett szigetelőanyaggal jól javítható. A gipszkaron falban futó csövek is szigetelhetők, így azok rezonálása is megfelelően csillapítható.

Az Ytong-ból épített fal hosszú távú megoldáshoz ajánlott, jó hangszigetelő, könnyen megmunkálható, és a pontos méretű blokkelemekkel a falszerkezet gyorsan elkészíthető. Tégla válaszfal csak megfelelő teherbírású födémre építhető, az áthallások csökkentése miatt érdemes ún. hanggátló téglát vásárolni. Vakolás után legalább 54-56 dB-es hanggátlást biztosít. Az ilyen válaszfalakat azonban csak kőműves képes megfelelően kivitelezni. Mind az Ytong, mind a tégla stabil falszerkezet, nagy súlyú berendezési tárgyakat is elbír.



Amikor már tervezgethetjük új elosztású otthonunkat, még sok-sok szempontot vegyünk figyelembe. Pl. ha kevés az ablak, de kell még egy szoba, tervezzünk hálószobát a „sötét” részre. Ha az új válaszfal egy része üvegtéglából készül, vagy az új helyiség ajtaja szinte teljesen fényáteresztő, akkor kap egy kis természetes fényt a belső rész is, ami hálószoba esetén még elegendő lehet. De ilyenkor mindenképpen gondoljunk már a megépítésnél az új fal visszabonthatóságára, és ne tervezzünk bele semmilyen vezetéket. Legyen úgy kialakítva az elektromos hálózat és a fűtésrendszer is, hogy a háló falán nem megy keresztül semmi. Így amikor felnőnek a gyerekek, különösebb felfordulás nélkül elbontható a válaszfal.

Alaposan gondoljuk végig a majdani berendezést is, hogy tudjuk; hová kellenek új konnektorok, tv- és internetaljzat. Vigyázzunk, nehogy valamelyik új helyiség használhatatlanul kicsi legyen.

A helyiségek újraosztásánál higiéniai szabályokat is figyelembe kell venni: WC nem nyílhat közvetlenül konyhába, kamrába, étkezőbe. Ez különösen fontos, amikor használatba vételi engedélyre van szükségünk, pl. hitelfelvételhez, CSOK esetén stb., megtagadhatja az engedély kiadását az építési hatóság. A szakemberekkel a többi hatósági engedély – pl. gáz és szellőzési terv, kémény megfelelőség – kapcsán is szükséges már a helyiségek kialakításának megtervezésekor egyeztetni, nehogy akkor szembesüljünk szabálytalanságokkal, amikor minden készen van.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Szobasokszorozás szakszerűen

Az élethelyzet megváltozásával, például a család bővülésével új terekre lehet szükségünk. A mai ingatlanárak mellett a nagyobb lakásba, házba költözés sokaknál nem megoldható. Ilyenkor a...


Tíz milliárd forint lakáskorszerűsítésre

Megjelent a társasház-felújítási alprogram pályázati útmutatója.A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2015. január 7-én jelentette be, hogy az Otthon Melege Program társasház-felújítási...