A bemutatott kazánt egy nyolc kilowattos villanymotor működteti, és az újítás jelentősége abban áll, hogy a kazán háromszor annyi hőenergiát állít elő, mint amennyit a villanymotor elfogyaszt. A kazán egy négyszáz négyzetméteres épület ellátására alkalmas.
A kavitáció lényege az, hogy a folyadékokban a nyomás gyors esésekor buborékok keletkeznek, amelyek hőt fejlesztenek. A hasonló amerikai hőfejlesztőkben forgó tárcsa állítja elő a buborékokat, míg a Kardos-féle berendezésben egy csőben képződnek a buborékok, forgó alkatrész nélkül.
A berendezés ára 1,3 millió forint, de - a feltaláló szerint - ha nagyobb tételben gyárthatnák, az ár a felére csökkenne. A beruházás megtérülésénél számításba kell venni, hogy a gáz ára az utóbbi időben - és várhatóan a jövőben is - gyorsabban emelkedik, mint a villanyáramé.
A kavitáció különös jelenségének lényege a következő. A vízben gyorsan mozgó test által gyors áramlásra késztetett víz belsejében a nyomás helyenként annyira lecsökken, hogy a víz ott elpárolog. Az így keletkezett kavitációs buborékok összeroppanása közben robbanás történik igen magas hőmérséklettel, és lökéshullám indul. Ezt a jelenséget használja ki a Hydro Dynamics „ShockWave Power”-e, hogy egy villanymotorból 100 százalék fölötti hatékonyságot hozzon ki. A bekerülési költségről és az elhasználódás üteméről még nincsenek adatok, de az elv és a szerkezet első ránézésre mindenképpen jövőbemutató megoldásnak tűnik.
A kavitációs kazán a folyadékból kiváló gőzbuborékok keltését, kezelését és kellő időben történő szétrobbantását végzi. A berendezésben vizet áramoltatnak át meghatározott körülmények között, és az előidézett „kavitációs effektus" révén nagy mennyiségű hőenergia szabadul fel, amit hasznosítanak. A jelenleg működő első szériás kazán lakások, lakótömbök, lakóparkok, termek, műhelyek, ipari, egészségügyi létesítmények stb. fűtési és melegvíz-használati igényeinek kielégítésére egyaránt alkalmas.