A ’70-es ’80-as években elterjedt konvektorok még ma is sok helyen üzemelnek. Olcsó beszerzésük, beépítésük gyorsasága tette őket népszerűvé. Egyszerűségüknél fogva igen megbízhatóak. A gázkonvektor 90% körüli hatásfoka megegyezik a nem kondenzációs fűtőkészülékekével, az üzemeltetés viszont általában olcsóbb, mert mindig csak azt a helyiséget fűtjük, amelyikben tartózkodunk. Persze ez azzal jár együtt, hogy a lakásnak nem minden helyiségében azonos a hőmérséklet. Aki vállalja ezt a kompromisszumot, kevesebbet fizet.
Biztonság, gazdaságosság
A gázkonvektorok parapetes és kéményes kivitelben kaphatók, működési elvük azonos. A piezoelektromos gyújtás könnyű kezelhetőséget biztosít, a készülék gombnyomásra egyszerűen begyújtható. A termo-elektromos égésbiztosítás ellenőrzi a készülék biztonságos üzemeltetését, gázkimaradás esetén a készülék automatikusan kikapcsol.
Az öntöttvasból készült égőkamrás konvektorok tartósabbak, magasabb hatásfokkal működnek, és egyenletesebben adják át a hőt a környezetnek. További előnye a gázkonvektornak, hogy nem fagyveszélyesek és nem szükséges hozzá elektromos áram. Mindez különösen előnyössé teszi őket ritkán használt épületek, nyaralók, hétvégi házak esetében.
Egyes gyártók kínálatában találkozhatunk propán-bután gázról üzemelő kivitellel is. Ezekben más méretű fúvóka van, és PB palackról vagy telepített gáztartályról is működhetnek. Ha PB palackról üzemeltetünk nagyobb teljesítményű konvektort, célszerű több palackot összekötni egy osztóval, és egyszerre működtetni őket.
Méretezés
A konvektorok kiválasztása elsősorban a helyiség hőveszteségének pótlásához szükséges teljesítmény kiszámítása alapján történik. A fűtendő helyiségek hővesztesége a falak és nyílászárók szerkezetétől, anyagától, vastagságától, továbbá azok tájolásától függ. Általában az épület hőszigetelésétől és a nyílászáróktól függően 35-50 W/m3 hőszükséglettel lehet számolni. A tényleges hőveszteség meghatározása épületgépész szakember feladata. Miután a gázkonvektorokat csak épületgépész tervei által elkészített és a szakhatóság által jóváhagyott kivitelezési terv alapján lehet beépíteni és üzembe helyezni, célszerű azokat a tervező által elkészített számítások alapján kiválasztani.
Kéményes is létezik
A kéményes konvektor az égéshez szükséges oxigént a lakás légteréből nyeri, ezért gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről. Kéményes konvektor esetén meghatározó fontosságú a kémény és annak állapota. Régi bérlakások komfortosítása során gyakori megoldás a kéménybe kötött konvektor, mely általában régi, gázégővel ellátott cserépkályhák helyett került beszerelésre. Kéményes konvektor általában a lakás központi részén helyezkedik el, ezért a többi helyiség fűtését valamilyen más kiegészítő fűtéssel – pl. villanyradiátor, hősugárzó – kell ellátni.