Működése alapjában véve nagyon egyszerű: a friss külső levegőt a készülék egy talajhőcserélőn keresztül szívja be. A hőcserélőből szűrés és hővisszanyerés után központi vezetéken keresztül kerül a levegő a főosztóhoz, majd a padozatba rejtett csatornákon keresztül jut a helyiségekbe. A befúvás a padozatba vagy falba szerelt ráccsal fedett nyíláson át történik. Innen van az egész helyiség friss levegővel ellátva.
Ezután az ajtókra szerelt nyílásokon át a levegő a folyosókba, köz- közlekedőkbe jut, végül szintén ajtónyílásokon keresztül az elszívási helyekre, amelyek a konyhában, fürdőszobában és a WC-ben vannak. Ezekből a helyiségekből dekoratív elszívó nyílásokon keresztül távozik az elhasznált levegő az elszívási gyűjtőbe, innen pedig gyűjtővezetéken, hangtompítón, szűrőn át a hővisszanyerőhöz, ahol majdnem összes energiáját átadja a bejövő levegőnek. A nedves és elhasznált levegőt biztonságosan kivezetjük a szabadba. Az egész levegőztető rendszer jóformán teljesen zajmentes, sem huzat, sem az áramló levegő surrogása nem érzékelhető. A helyiségek között sem keletkezik zaj, áthallás a levegőztető vezetékeken keresztül. A lakás friss levegővel történő ellátása folyamatosan biztosítva van, anélkül hogy a helyiségekben zavaró berendezések lennének elhelyezve.
A készülék elvileg két ventilátorból, két szűrőből és hőcserélőből áll. A külső levegő az egyik ventilátor segítségével egy szűrőn át kerül a hőcserélőbe, onnan pedig a helyiségekbe. A konyha, fürdőszoba és WC nedves és elhasznált levegőjét ugyanúgy megszűrve, a hőcserélőn át egy másik ventilátor juttatjuk a szabadba. A hőcserélőben az elszívott levegő hőenergiájának nagy részét átadja a belépő levegőnek. A kívülről beszívott friss levegő, és a távozó elhasznált levegő a hővisszanyerőben fizikailag nem találkozik, a hőátadás fémlemezeken keresztül történik. A káros anyagok és a nedvesség nem kerül át, és zajhatás sincs. A befúvó és elszívó vezetékekbe hangtompító kerül a ventilátorok esetleges zajának csillapítására. Allergiásoknak lehetőségük van a készülék szűrőit nagyhatékonyságú allergiaszűrővel is kiegészíteni.
Talaj-hőcserélő alkalmazásával a téli időszakban a külső levegőt előmelegíthetjük, míg nyáron előhűthetjük. Ebben az esetben a bejövő friss levegő a talajba másfél méter mélyen besüllyesztett, hosszú csőrendszeren keresztül kerül beszívásra. Téli üzemmódban ez a bejövő levegőt 0 fok felé melegíti, ami nem csak energetikailag kedvező, hanem ily módon a kondenzvíz megfagyása is elkerülhető. Nyári üzemmódban a külső levegő hűtése meggátolja a helyiségek túlzott felmelegedését. Ez természetesen nem egyenértékű egy működő klímaberendezéssel, de ha az épület megfelelő árnyékolásáról is gondoskodunk, akkor érzékelhető hűtőhatása van.