Drónok harca: nem játékszer

2020-09-10 15:13:37 | Módosítva: 2020-09-10 15:33:16

Először játéknak tűnt és ezt a funkcióját ma is őrzi. Kis méretű, könnyű és kis hatósugarú négy légcsavaros (rotoros) drónok pár ezer forintért is kaphatók, de ha az apuka is szívesen játszana a parányi repülővel, akkor már kamerás és virtuális szemüveggel vezérelhető változat is kapható valamivel többért. Ma azonban a drón sokkal több gyerekjátéknál, hiszen a mezőgazdaság, a szolgáltató és filmipar, az építőipar és az energetika, a katasztrófavédelem és a biztonságtechnika, és még hosszan sorolhatnánk, mely iparágak használják a pilóta nélkül repülő szerkezeteket.


Sokan egy új ipari forradalomról beszélnek. Az ipar drónok terjedése valóban nevezhető forradalomnak. Ezek a technológiák alapjaiban változtatják meg az adatgyűjtést és az adatfelhasználást. A drónok megjelenése és terjedése lehetővé teszi, hogy nehezen elvégezhető időigényes feladatok gyorsan és egyszerűen végezhetők legyenek, és így egyszerre vonzóvá is válnak a munkaerő számára.

Ipari drónok

Az ipari drónok megoldást jelenthetnek a szolgáltató szektor szereplői részére is. Ilyenek a ipari takarító drónok, a tető- és felülettisztító drónok, a nagy teherbírású drónok, a kamerával vagy más képalkotó eszközzel szerelt drónok, a csőrendszer vizsgáló drónok vagy a biztosítási kárfelmérő drónok.

Az energiaipar legfontosabb részei a termelési központok és a hálózatok. Ezek ellenőrzése, a humán munkaerő kiváltása a veszélyes feladatokról, illetve a költségek folyamatos csökkentése a legfőbb kihívás. A drónok és a rájuk szerelhető különböző kamerák, szenzorok képesek szinte bármilyen körülmény között a feladatok gyors, precíz és pontos ellátására. A nagyfelbontású RGB kamerával és hőkamerával szerelt drónok számára nem akadály semmilyen tető vagy napelem-park feltérképezése. A drónok által gyűjtött adatok pedig feldolgozás után azonnal hasznosíthatók, melynek eredményeképpen növelhető a termelés hatékonysága, és meghatározhatók a szükséges beavatkozások. A csővezetékek ellenőrzése nagyon fontos feladat, de sok esetben nehézségekbe ütközhet a területi és domborzati adottságok miatt, így a levegőből való ellenőrzés lényegesen egyszerűbb gyorsabb és olcsóbb.

Az állagmegóvás és hibák feltárása szempontjából kiemelkedően fontos a szélturbinák ellenőrzése a szélerőműveknél. De magasban végzett munka kockázatos és drága. A drónokkal és akár 30X-os optikai zoommal rendelkező kamerákkal az ellenőrzés és a megközelítés nem jelent problémát és nehéz feladatot többé.

A telekommunikációban az állagmegóvás és hibák feltárása szempontjából kiemelkedően fontos az antennák ellenőrzése. Magasban végezendő nagy területen elterülő veszélyes munka ez. De nem a drónoknak! Ma már itt is nélkülözhetetlenek a pilóta nélküli repülők, melyeket nem zavar meg az interferncia sem, a speciális erre a célra kifejlesztett kameránkkal pedig a hibák már akkor feltárhatók, amikor még az emberi szem számára láthatatlanok.

Drónok az építőiparban

Az építőiparban ugyancsak nagy segítség lehet a drón technológia. A drónakkal képesek vagyunk nagyon bonyolult drága feladatokat kiváltani. A drónok képesek centiméter pontosságú felmérést készíteni – legyen szó bármilyen épületről vagy területről, majd ezt különböző szoftverekkel feldolgozva pontos terveket kapunk töredék idő alatt. Drónok képeket készítenek a levegőből, majd egy szoftver a drón által megadott pontokból háromdimenziós modellt készít, így az építés folyamán összehasonlítható az előrehaladás az eredeti tervekkel. Így folyamatosan ellenőrizhető és korrigálhatóvá válik a teljes folyamat, és az ütemterv megvalósulása is könnyen követhetővé válik.







A drónok segítségével folyamatosan nyomon követhető a teljes építési terület, és vele együtt ellenőrizhetjük a munkatársak és az alvállalkozók munkáit is. Mesterséges intelligenciával rendelkező kamerákkal bármit képesek vagyunk szemmel tartani, és a legapróbb hibát is jelezni az építkezés során. Könnyen és gyorsan ellenőrizhetjük a tetőn zajló munkákat és a tető állapotát is.

Az épület hőtérképezése nem csak azért fontos, mert minden energetikai tanúsítványban szükség van rá, hanem azért is, hogy megfigyelhessük; az épület szigetelése mindenhol megfelelően lett-e felépítve. Ebben nyújtanak nagy segítséget a hőkamerával szerelt eszközök, melyek segítségével töredék idő alatt végezhető el egy épület hőtérkép készítése akár nagy magasságban is.

Mezőgazdaság új lehetőségei

A precíziós gazdálkodás már nem egy válaszható lehetőség, hanem az egyetlen módja a hosszú távú sikernek és fennmaradásnak. A precíziós gazdálkodás leghatékonyabb eszközei a mezőgazdasági drónok. Növény- és talajállapot elemzés soha nem látott részletességgel végezhető el a magasból készült felvételek segítségével. Permetezni is lehet már drónokkal. Egyedi fejlesztésű drónokkal a permetezés akár 50%-kal kevesebb vegyszerrel, és 90%-kal kevesebb vízzel végezhető el. Nincs taposási veszteség, lehetőség van a foltkezelésre, stressz térkép készítésére, a nitrogén ellátottság, a klorofil tartalom, a talaj elemzésére, a kijuttatási térkép ellenőrzésére.




Fontos a gyomok, fertőzések detektálása – pontos koordinátákat tartalmazó térképen jelölve, mely alapja egy foltkezeléses vagy szakaszolható kijuttatásnak. Tőszámlálást, nagy pontosságú hozambecslés készíthető a teljes gazdaságra. Vihar-, vadkár és víznyomás felmérés is a levegőből végezhető. Sok olyan kár is detektálható, amely a földről nem látszik. (Ennek alapján igényelhető kártérítés.) Egy profi gazdaság legfőbb értéke az adat. Egy sokkamerás rendszer felvétele minden olyan adatot a rendelkezésünkre bocsát, ami a precíziós gazdálkodáshoz szükséges. A drón felvételek költségcsökkentést, hatékonyság növelést eredményeznek, segítenek a munkaerőhiány kiküszöbölésében, és hozzájárulnak a profit és termésátlag növekedéséhez.

Filmipari felhasználás

A drónok talán legismertebb felhasználási területe a filmezés, de a profi drónok és kamerák nem arra valók, hogy esküvőket vagy családot videózzunk, esetleg selfiket készítsük. Ezek ipari kamerákat szállítanak a legszélesebb spektrumban, legyen szó 100 megapixeles kameráról, hőkameráról vagy akár mesterséges intelligenciával ellátott kameráról.



A szolgáltatóiparnak is nagy lehetősége a drón technológia, hiszen nehezen végezhető feladatok válnak könnyen elvégezhetővé és egyszerre vonzóvá is a munkaerő számára. Az ipari drón megoldást jelenthet a szolgáltató szektor szereplői részére. Ilyenek az ipari takarító drónok, a tető- és felülettisztító drónok, a nagy teherbírású drónok, a kamerával vagy más képalkotó eszközzel szerelt drónok, a csőrendszer vizsgáló drónok vagy éppen a biztosítási kárfelmérő drónok.

Kutatás, mentés

A kutatásnál és mentésnél a legfontosabb a gyors beavatkozás és a terület pontos ismerete. Ebben is nagy segítséget nyújtanak a drónok és a speciális kamerák, legyen szó emberkeresésről, baleseti helyszínelésről vagy veszélyes helyek felderítéséről. A nagy felbontású kamerák hőkamerák, és a mesterséges intelligenciával – akár 30x-os optikai zoommal – rendelkező kamerák pedig képesek az élőkép folyamatos továbbítására is.




Tűzoltás, biztonságtechnika

A veszélyben lévő vagy épületben rekedt személyek felkutatására, illetve a tűz terjedésének elemzésére alkalmas kamera és drón pontos képet adhat a tűzoltóknak, hogy a mentési és tűzoltási műveleteket a lehető leghatékonyabban a legkisebb kockázat mellett tudják végrehajtani. Az ipari drónokkal a legnehezebb körülmények között – akár szakadó esőben és 70 km/h órás szélben – is tudnak feladatokat végezni a szakemberek.

Természeti vagy egyéb katasztrófák esetén a legfontosabb a pontos kárfelmérés és a terület szemrevételezés. A drónok segítséget nyújtanak a mentést végző szerveknek és folyamatosan biztosítják az élőképet, hogy a mentés és a kárhelyreállítás a lehető leghatékonyabban működjön. A drónok a biztosítóknak is segítségükre lehetnek a kárfelmérésben.


Bárhol, bármikor, mindent látni és mindezt a magasból a legrövidebb idő alatt! A biztonságtechnikával foglalkozók számára talán ez a legfontosabb. A drónok képesek bárhol, bármilyen körülmény között gyorsan, tökéletes és pontos képekkel, videókkal szolgálni, a mesterséges intelligenciának köszönhetően bármilyen feladatra betaníthatók. Képesek akár 90 km/h óra feletti sebességgel közlekedni, és pontos képet továbbítani a repülés teljes útvonaláról valós időben.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Folyamatosan repülő drón

Egy tenyérnyi, egyetlen papírlapnál is kevesebb tömegű drón keltette fel a média figyelmét a hónap közepén. Az apró légijármű az innovatív motornak köszönhetően folyamatosan repülhet, amíg...


Sodronykötél (drótkötél)

Acél, vagy más fém szálaiból készített sodrat. Nagy szilárdságú, vékony elemi szálakból áll. Az elemi szálakat 10-12 mm átmérőjű hengerelt huzalból hideg megmunkálással (hengeren való...