Álmennyezet

2021-03-24 09:05:14 | Módosítva: 2021-03-24 09:10:27

A nagy belmagasságú lakásokban, illetve az irodaépületeknél korábban is gyakran alkalmazták az álmennyezet építését. Ma már a normál – 2,60 m körüli – belmagasságú lakásoknál is megjelent ez a belsőépítészeti megoldás, hiszen sok előnye van. Na nem a belmagasság lecsökkenése, sokkal inkább az, hogy a modern épületgépészeti és elektromos szerelvényezések elrejtésére kiváló lehetőséget kínál.


Ápol és eltakar

Terjedését annak is köszönheti, hogy a nem kívánatos felületek eltakarásán túl modern látványelem is, amely határozottan feldobja az egész helyiséget. Az álmennyezet egyik legpraktikusabb tulajdonsága, hogy ápol, s eltakar. Mögé rejthetjük az általában nem épp esztétikus látványt nyújtó gépészetet, vezetékeket, csöveket. Sőt, remek hely a klímaberendezésnek, infrapaneleknek, légfűtés esetén a légbeömlőknek is.

Közkedveltségéhez az is hozzájárul, hogy jelentősen csökkenti a zajt, tompítja a felettünk lakóktól leszűrődő zajokat, lépteik dübörgését. Bár alkalmazásával a belmagasságból is lefaragunk, járulékos előnyként jelentkezik, hogy kisebb lesz a kifűtendő helyiség mérete, vagyis csökken a fűtésszámlánk. Sőt, plusz hőszigetelőként is funkcionál, ami hosszú távon tovább kedvez a pénztárcánknak.

A lakások jellemző magassága 2,6-2,7 méter körül van. Ha valamiért ennél kisebb belmagasságú helyiséggel van dolgunk, inkább ne álmodozzunk az álmennyezetről, ugyanis optikailag összenyomja a teret, s még inkább fullasztó, szűkös hatást fog kelteni. Viszont ha legalább ekkora vagy ennél is nagyobb tér áll a rendelkezésünkre, nyugodtan vágjunk bele a tervezésbe.


Az álmennyezet kifejezetten térformáló erővel bír, így remek eszköz akkor is, ha a helyiség több mindenre is szolgál: például egy légtérben van a nappali, az étkező és a dolgozósarok. Ilyenkor az eltérő funkciókat a mennyezet tagolásával is jelezhetjük. Sőt, ha az álmennyezetbe rejtjük a világítást, és a fény irányát a tagolás szerint állítjuk be, még hangsúlyosabb lesz az elkülönítés.

A gipszkartonból kialakított álmennyezetet remekül lehet dekorálni is. Egyrészt a könnyen elhelyezhető süllyesztett lámpák is sokat dobnak rajta, de akár egy egész csillagos eget is elrejthetünk benne apró LED lámpákkal. Ez különösen a gyerekszoba vagy a hálószoba plafonján mutat jól. De tovább gazdagíthatjuk a látványt eltérő festéssel, tapétával, tükrökkel vagy lambériával is. A festésnél viszont vegyük figyelembe a helyiség többi tulajdonságát is. Kisebb szobákban érdemes világosabb színeket használni, nagyobb terekben viszont bátran nyúlhatunk az erőteljesebb festékekhez is.

Gipszkartonnal sokféle formát kialakíthatunk a plafonon. Lehet egyenes, íves, kerek, ovális. A teljes mennyezetet lefedhetjük vele, de dönthetünk úgy is, hogy csak a közepére vagy épp ellenkezőleg, csak a szélekre készítünk belőle díszítő elemeket.

Bár a kivitelezést mi magunk is elvégezhetjük, mégsem árt, ha egy szakembert is bevonunk, legalább a felmérés, szaktanácsadás erejéig. Mivel álmennyezet felszereléséhez tartóvázra van szükség, s még erre kerülnek a gipszkarton lapok, amelyeknek bizony van súlyuk, fontos kérdés, hogy mennyit bír a födémünk.

A gipszkarton álmennyezet kisebb belmagasságnál direkt függesztőket használunk. A függesztőrendszer feleslegessé teszi a munkaigényes fa tartószerkezet alkalmazását. Egyenetlenségek eltüntetésére úgyszintén kiváló ez a kényelmes, időtakarékos megoldás. Ehhez egy alapszerkezet illetve egy teherhordó szerkezet felszerelésére lesz szükség. A gipszkarton lapokat a szerkezethez rögzítjük, végül elvégezzük a hézagolást.




Az álmennyezeti profilok felhelyezését azzal kezdjük, hogy vízmérték segítségével bejelöljük a falakon a beszerelési magasságot. Ez biztosítja majd a profilok vízszintes futását. Ne a plafonhoz igazodjunk, különösen a régi építésű lakásokban, hiszen az gyakran nem egészen egyenes. A profilokon található előfúrt lyukak alapján jelöljük ki a tiplik helyét és fúrógéppel fúrjuk be azokat a falba. Majd csavarozzuk be a profilokat. 

Ez után kicsapózsinór segítségével tűzzük ki az álmennyezeti alapszerkezet helyét, és jelöljük fel a plafonra egyenként, hová kerülnek majd később a teherhordó sínek. Az alapszerkezeti profilok képezik az egész szerkezet alapját, amelyekhez a teherhordó profilokat rögzítjük. A direktfüggesztők közötti távolság ne legyen nagyobb 80 cm-nél. Ezen kívül ügyeljünk arra, hogy mindkét szélső profil faltól mért távolsága kb. 20-20 cm legyen. Fúrjuk ki a lyukakat, és rögzítsük a direktfüggesztőket az erre alkalmas tiplikkel és a plafonhoz. A tiplik és a csavarok megválasztása a mennyezet anyagától (pl. beton, üreges béléstest stb.) függ.

Toljuk be az álmennyezet alapszerkezeti profiljait a direktfüggesztőkbe, majd rögzítsük azokat csavarokkal. Közben vízmérték segítségével ellenőrizzük, hogy a sínek nincsenek-e megereszkedve. A direktfüggesztők esetleges túllógó végeit fogóval hajítsuk felfelé, nehogy később útban legyenek. Ha azt szeretnénk, hogy a mennyezet zajvédelemmel rendelkezzen, akkor célszerű a szerkezetet felülről kőzetgyapottal szigetelni.

Az álmennyezeti rendszer úgynevezett teherhordó szerkezetét a keresztirányú profilok alkotják – vagyis a hordozó sínek, amelyekhez majd a mennyezeti lapokat szereljük. A teherhordó síneket keresztösszekötők segítségével rögzítsük az alapszerkezeti profilokhoz, és eközben ügyeljünk a max. 40 cm-es tengelytávolságra. Figyeljünk továbbá arra is, hogy a lemezek ütközési pontja – kereszt-, illetve hosszirányban egyaránt – mindig a teherhordó profilok közepére essen. Amennyiben a helyiség hossza a 4 m-t meghaladja (ez a kereskedelemben kapható teherhordó sínek szabványos mérete), az alapszerkezeti profilokat toldó elemek segítségével csatlakoztathatjuk egymáshoz.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Téli növényvédelem: takarni vagy nem takarni?

A növények fagytűrése érdekes kérdés, hiszen nem mindegy, hogy melyik faj mit bír, ez függ az eredeti élőhelyétől és az ottani, téli hőmérsékleti viszonyoktól. Lényeges az is, hogy milyen...


Fújható tetőszigetelések

Egy szigetelés nélküli családi házban az energia 35 százaléka a falakon, 25 százaléka az ablakokon, 15 százaléka a padlón keresztül, 25 százaléka pedig a tetőn át távozik. A tető hőszigetelése –...