Szerves hulladékok biológiai lebontása

2011-08-13 19:45:38 | Módosítva: 2016-02-07 16:36:20

Érdemes elgondolkodni azon, hogy az évmilliók alatt sem lett bűzös mocsár a tengerekből, vagy hatalmas szemétdomb a dús vegetációjú esőerdőkből. A hulladék lebontást végző enzimek és mikroorganizmusok a természetben mindenütt megtalálhatók.

A kommunális csatornahálózaton a legtöbb gondot a szennyvízbe kerülő zsír okozza. A zsírok (viszonylag magas dermedéspontjuk miatt) könnyen lerakódnak a csővezetékek falára. A kialakuló kéregszerű rétegben a szennyvízben található más anyagok is könnyen megtapadnak. A lakás és a családi ház belső csatornahálózata ugyanolyan rendszeres karbantartást igényel, mint otthonunk bármely más része. Nem kellene megvárni, amíg a lefolyók, a csövek és az egész rendszer elzsírosodik, kellemetlen szagú lesz és eldugul.

A bioenzim termékek a természetben jól működő biológiai hulladék lebontás lehetőségét kínálják korszerű formában. A szervez hulladék biológiai lebontási folyamata a vízben oldhatatlan óriásmolekulák (zsírok, olajok, fehérjék, összetett szénhidrátok) vízben oldhatóvá tételével kezdődik, ami az enzimek segítségével zajlik. A következő lépésben, a vízben oldódó anyagokat, a hulladékfaló mikroorganizmusok táplálékként elfogyasztják. Ennek a táplálkozási (és szaporodási) folyamatnak a melléktermékei túlnyomó részben (95 %-ban) víz és széndioxid. A maradék rész többnyire változatlan állapotú ásványi anyagokat (homok, mészkő, szilikátok stb.) és az elpusztult mikroorganizmusok sejtjei tartalmazza.

A bioenzim rendszeres adagolásával, a csővezetékek falán – néhány hónap alatt – egy vékony védőréteg alakul ki, amely megakadályozza a további lerakódásokat. A már meglévő lerakódások a tisztulási folyamat során - néhány hónap alatt - lassan, többnyire kis darabokban leválnak. Ezt a csőben áramló víz magával viszi. A gyakorlatban 4-6 hét folyamatos adagolás szükséges az érzékelhető eredmény eléréséhez.

A bioenzim alkalmazása, a lakás vagy családi ház belső csőhálózatának karbantartása némi odafigyelést és napi 1 percet igénylő egyszerű tablettaadagolást jelent. Rendszeres adagolással megelőzhető a szennyvízvezetékek elzsírosodása és az ebből eredő dugulás. Mindezek mellett, hatékonyan megszünteti a kellemetlen szagokat.
Az adagolás roppant egyszerű. Naponta 1 tablettát be kell dobni a WC vízzárjába, mosogatás és fürdés után a lefolyókba, hagyni, hogy szétázzon kevés langyos vízben, majd le kell engedni.

Lehetőleg olyan időpontot válasszunk az adagolásra, amikor a hatóanyagok hosszabb ideig tartózkodhatnak a WC vízzárjában, és a mosogató vagy a zsírfogó szifonjában, illetve a zuhanyzó és a kád lefolyójában. Lehet ez este, lefekvéskor, vagy reggel, munkába indulás előtt – az életviteli szokásokhoz alkalmazkodóan.


Ahol nincs csatornahálózat, ott a szennyvízkezelést házilagosan kell megoldani. Az összegyűjtött szennyvízbe adagolt bioenzim hatóanyagai - két elszállítás (szippantás) közötti időben - megelőzik a szennyvízromlást, a kellemetlen szagok kialakulását. A hétvégi házaknál még előforduló ásott WC kezelésére is hatékony ez az eljárás. A kellemetlen szagok megszüntetésére jó megoldást kínál. Ugyanígy az udvaron vagy ólban tartott állatok után összegyűjtött trágya hatékony lebontásában is segít.

Komposztálás bioenzimmel

A komposzt-halomba rétegezett, lebontható konyhai hulladékokat - fűkaszálékot, kerti zöldhulladékot - is lehet kezelni bioenzimmel. Bioenzim oldattal megöntözve jelentősen gyorsítható a komposztálási folyamat. A komposzt érési ideje a szokásos 15-18 hétről 12-14 hétre csökken. A lebontási folyamat gyakorlatilag szagtalan, és eltűnnek a legyek.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Építési-bontási törmelékek kezelése

A sitt szállítás jól jövedelmező üzletág, kérdés, hogy az elszállított hulladék hol landol. Sok erdő szélét "ékesítik" oda nem illő törmelékek, pedig van legális és nem is túl drága módja a...


Beton repedésének megelőzése

A beton repedése nem csak esztétikai probléma, hiszen főleg kültéren a repedésbe beszivárgó víz télen azzal, hogy megfagy, ezáltal térfogata tágul, tovább rontja az anyag szerkezetét. Akár...