Vázméret
A vázméretek megadása többféleképpen történhet. Klasszikusan a nyeregcső hosszát szokás megadni, ez a kerékpár hosszú, közel függőleges csöve. Egészen pontosan a kerékpár középtengelyétől (a hajtókarok tengelyvonala) a felső (vízszintes) cső középvonaláig terjedő hosszúság a mérvadó. A megadás történhet centiméterben vagy angolszász szokás szerint inchben (colban). 1 inch (col) = 2,54 cm, ilyen módon könnyen átszámíthatjuk a bolt honlapján vagy a kerékpár adatlapján megadott méretet.
Egy másik méret megadási mód, amikor az ún. átlépési magasságot adják meg. Ez a talajtól a felsőcső tetejéig terjed. Az átlépési magasságot a lábunk hossza határozza meg, érdemes olyan kerékpárt venni, amelyiknél az átlépési magasság 5-10 cm-el kisebb, mint a lábhosszunk.
Kerékméret
Gyakran találkozni olyan jelöléssel, ahol a vázméret helyett a kerékméretet adják meg, ez eléggé megtévesztő tud lenni. Kerekek esetében a szám a kerék külső átmérőjére utal, itt is col értékekkel találkozni. A gyermekkerékpárok kerékmérete 12-24 col, kortól és magasságtól függően. Az népszerű mountain bike-ok kerekei egységesen 26 colosak, az országúti „versenykerékpárok” 27 colos kerékkel rendelkeznek, míg a túrabiciklik és a klasszikus Csepel bringák kerekei 28 colosak. Minél nagyobb a kerékméret, a kerékpár annál könnyebben veszi az útakadályokat, gödröket, hepehupákat.
Abroncsméret
Míg a felni méretének számozása egységesnek tekinthető, az abroncs, azaz a külső méreteinek megadása meglehetős szórást mutat. A köpeny csakis akkor „megy fel” a kerékre, ha pontosan megegyezik a méretük.
A kerékpáros kresz szabályok
A KRESZ által előírt kötelező kerékpártartozékok:
- Fehér színű első lámpa
- Vörös színű hátsó lámpa
- Vörös színű hátsó prizma
- Két, egymástól független fék
- Csengő
- Borostyán sárga színű küllőprizma, legalább az első keréken
- Fényvisszaverő ruházat (lakott területen kívül az úttesten éjszaka vagy rossz látási viszonyok között).
A KRESZ által javasolt kerékpártartozékok:
- A pedálon és a küllők között borostyánsárga színű prizmák.
- Karos szélességjelző prizma.
- Visszapillantó tükör.
- Sárvédő
- Kerékpáros bukósisak
Az első és hátsó világítás a legfontosabb kerékpártartozék az összes közül. Világítás hiányában éjszaka teljesen láthatatlanok vagyunk! Egy villogó áránál többet ér az életünk, ne sajnáljuk rá a pénzt. Az első világítás ugyanolyan fontos, mint a hátsó, különösen azért, hogy a szembejövő biciklisek is lássanak bennünket.
Kerékpárral közlekedhetünk:
Kerékpárúton, kerékpársávban, nyitott kerékpársávban, kerékpár által is használható(!) buszsávban, gyalog- és kerékpárúton, gyalogos-kerékpáros zónában, kerékpáros nyomon.
Járdán, buszsávban, autópályán közlekedni kerékpárral TILOS!