Passivhaus Institut
A passzívház egy olyan komplex tervezői szemlélettel kialakított épületet jelent, melynek megvalósításánál már a tervezés során olyan megoldásokat alkalmaznak, amelyek az épület hőveszteségét minimalizálják, az épület hőnyereségét maximalizálják, figyelembe veszik és hasznosítják a belső hőforrások energiáját. A passzívház tervező programcsomaggal, amelyet a Darmstadt Passivhaus Institut fejlesztett ki, a különböző tájolásokhoz, épülettömegekhez, alaprajzi variációkhoz és a különböző épületgépészeti megoldásokhoz kapcsolódó energetikai jellemzők tesztelhetők, és segítségével optimális energiamérleg alakítható ki.
Fontos leszögezni, hogy egy passzívház kivitelezése nem feltétlenül költségesebb, mint egy hagyományos épületé. Építhető persze 20-40 százalékos többletráfordítással is passzívház, ahogy normál energiafogyasztású épületek is épülnek pénzigényes, rezsinövelő extrákkal. A különbség, hogy passzívház esetében a tartósan alacsony energiaköltség miatt garantált a megtérülés – sem az energia, sem a befektetett nem pénz vész el.
2015. január végén avatták fel hazánk eddigi legnagyobb passzívházát. A Darmstadt Passivhaus Institut által minősített 100 lakásos passzív társasházat bérlakásként hasznosítja az építtető XIII. kerületi önkormányzat. A 2,3 milliárd forintos beruházás kizárólag önkormányzati erőből valósult meg.
A társasház energiafelhasználása a vártnál is kisebb, 84 százalékkal kevesebb, mint az átlagos lakóépületeké. A 2014. novemberi és decemberi mérések alapján a tapasztalat az, hogy a havi fűtési díj átlagosan 2336 forint lakásonként, lakásnagyságtól függetlenül. Az átlagos melegvíz-fogyasztás 2,4 köbméter havonta, a melegvíz-előállítás költsége köbméterenként 1070 forint.
Az épületegyüttest – a nagy lakásszámból adódóan – a tervezők a legkedvezőbb tájolás kialakítása miatt három épületrészre bontották. Az épületrészek egy belső udvart ölelnek körül, amelyen zöldfelület került kialakításra. A földszinten, az udvar alatt és a pinceszinten parkolók létesültek.
Az épületek az utcák vonalától 3-3 méterre visszahúzásra kerültek, így előkertek kialakítása vált lehetővé. Az épületek mögött, az oldalkertekben összefüggő parkosított zöldfelületek kerültek kialakításra.