A számítógépesek úgy tartják, hogy az egér "fogyó alkatrész", viszonylag hamar
tönkremegy. Egy tisztítási alapfogást minden felhasználó ismer; az alján lévő
gumigörgő házfedelét egy pár fokos elfordítással kinyitjuk, így a golyó magától
kiesik (1). Valóban több-kevesebb port, koszt mindig találunk rajta. Egyszerűbb
esetben simán, szárazon letörölhetjük, ha szükséges vízzel nyugodtan lemoshatjuk.
Visszahelyezés előtt töröljük szárazra, illetve hagyjuk teljesen megszáradni.
Kevesebben néznek a kis szerkezet belsejébe, pedig a görgőház-fedél és a görgő
kiemelése után láthatóvá válik a vízszintes és függőleges koordináták mozgatótengelye,
valamint egy támasztógörgő, amely a golyót a két tengelyre nyomja (2). A gumigolyó
által felszedett kosz nagy része ezeken a tengelyeken rakódik le, és a kurzor
akadozását okozhatja. Akár egy fültisztító vattával, akár az ujjunk végére
tett papírzsebkendővel - igen finoman dolgozva - a tengely és a támasztó görgő
tisztára törölhető (3). Szükség esetén használhatunk egy kis alkoholt is.
Ha az előbbiek már nem vezetnek eredményre, szegény egér gyakran a szemétkosárba kerül, pedig vannak még lehetőségeink, igaz ehhez már szét kell szednünk a készüléket. Ehhez általában elég a talprészen lévő egyetlen kereszthornyos csavart eltávolítanunk, de vigyázzunk, a gyártók sokszor ravaszabbak; láthatatlan helyre egy második csavart is elhelyeznek. A talpra ragasztott adatmatrica mindig gyanús. Ha érezzük, hogy a fedél nem akar könnyen lepattanni, akkor a csavarhúzó végével pásztázzuk végig a matrica felületét. Meg fogjuk érezni a második csavar (4) süllyesztékét. Ennek kihajtása után már leemelhető a fedél, és láthatóvá válik az egész szerkezet (5).
A működési elvéről most csak annyit, ami a hibaelhárításhoz szükséges lehet. Szétszedve látjuk, hogy az a két tengely, amelynek a megtisztításával már próbálkoztunk, egy lyuggatott tárcsát forgat. A tárcsa lyuksora egy fotocella pár adó és vevő (világító és érzékelő) fele között mozog. Az így keletkezett jel segítségével érzékeli a számítógép az egér vízszintes és függőleges elmozdulását. A tengelyek (a tárcsával együtt) finoman kipattinthatók a tartórészéből, és így sokkal alaposabban megtisztíthatók, mint szétszerelés nélkül (6).
A kurzor akadozási hibáját gyakran a fotocella (7) valamelyik elemére került szennyeződés okozza. Egy pálcikára fogott alkoholos papírzsebkendővel viszont hamar tisztára törölhetjük a belső oldalukat, és komoly esélyünk van a hiba megszűnésére. Mivel a fotocella világosban nem működik, a kipróbálásra csak az összeszerelés után van lehetőségünk. Ehhez a gépet - csatlakoztatott egérrel - újra kell indítanunk.
Sajnos a gombok működési hibáinál nincs sok esélyünk. Minden gomb teljesen zárt mikrokapcsolót (8) működtet. Ezek meghibásodása ritka, mert elkoszolódni nem tudnak, viszont ha mégis elromlanának, akkor nem nagyon érdemes a cseréjükkel bajlódni. Ez csak abban az esetben lehet gazdaságos, ha egy - már hibás - egérből át tudjuk forrasztani a hibátlan mikrokapcsolót. Ehhez könnyű kéz, és szabályozható forrasztópáka szükséges.