Robotvilág

Felhasználva a tudomány legújabb mesterséges technológiáit, a robotok talpraesettebbek lehetnek, mint mi.Felhasználva a tudomány legújabb mesterséges technológiáit, a robotok talpraesettebbek lehetnek, mint mi. A nem túl távoli jövőben valószínűleg már nem a gyereket fogjuk agitálni, hogy nyírja le a füvet, sőt az is lehet, hogy a takarítást sem magunknak kell végezni. Nemsokára ezeket a dolgokat egy robot is elvégzi, rengeteg időt megtakarítva számunkra.

A legutóbb piacra dobott "automata szolgák" között találhatunk többek között két fajta önműködő fűnyírót és jó néhány mozgékony fuvarozó gépet, melyekkel részben megszabadulhatunk a különböző tárgyak cipelésétől, vagy a porszívózás fáradozásaitól. Ide sorolhatnánk még a Sony új robotkutyáját, az Aibo-t, melynek ára meghaladhatja akár a 2000 dollárt is. Ez a vadászkutya alakúra formált műanyag játékszer képes rá, hogy külső hatásokra érzelmeket mutasson ki hang- és világító effektusok formájában, habár ez a prototípusa sajnos még nem tudja behozni az újságot a ház elől, vagy odavinni a papucsot a sarokból a gazdája lábához. Ezt a kiskutyát csupán szórakoztatásra tervezték, békésen keresztül cammog a padlón, és egy aranyos kisállatként marad meg az ember fejében. Aibo azonban magában hordoz egy 64-bites RISC processzort, mint az "agyát", 18 ízületet, egy színes CCD kamerát, egy tapintás- és egy infravörös távolságérzékelőt, valamint gyorsulás és szögsebesség szenzorokat. Sőt, ez az újratölthető háziállat bele tud rúgni egy labdába, és képes felemelkedni fekvő pozícióból.
A robotoknak két kategóriája van, mondják a szakmabéliek. A két csoport közül az egyik a szórakoztatást szolgálja, amilyen pl. Aibo is, a másikba viszont a hasznos, az embert segítő készülékek tartoznak. A Probotics ezek közül a második csoportba tartozó robotokat gyárt. Ilyen például a "Cye-sr", amely közel 35 kilogrammot képes mozgatni, elviszi a tányérokat az étkezőasztaltól a konyháig, vagy akár fel is porszívózza a szőnyegeket. Egy ügyvédi iroda például arra használja a Cye-t, hogy egy félórás körúttal 31 irodába szállítsanak ki leveleket, a rácsatolható utánfutójában pedig csészékben kávét visz a dolgozóknak. Egy speciális tartóval porszívó is kapcsolható rá.
SONY AIBO: A A Cye is egy komplett számítógép, amely a szerkezetet egy Map-N-Zap nevű software használatával irányíthatjuk. A Cye rádió-távirányítással tartja a kapcsolatot a számítógéppel, melynek PC felőli része soros-porton kapcsolódik a géphez, így akár 30 méterről is irányíthatjuk elektronikus hordárunkat. Ráadásul a számítógéppel még be is határolhatjuk a szerkezet mozgásterét és útvonalát, melyet egyenes vonalú mozgással jár be, így nem kell folyamatosan a computer mellett ülnünk. Amiben a Cye különbözik a többi hasonló jellegű gépektől, az a függetlensége - állítja a tervező. Ha beprogramozott útjában valamilyen akadályt talál, egyszerűen kikalkulál magának egy új útvonalat, majd visszatér eredeti pályájára. Ha mint porszívót használjuk, irányíthatjuk sebességét, és azt hogy hányszor járja be ugyanazt a megadott utat, amelyet a program indításakor megadtunk. Navigációs rendszerét használva, meg tudja állapítani saját, illetve a bázisa helyét a szobában, sőt ha akkumulátora kimerülőben van, önműködően visszamegy a bázishoz feltöltődni. Egy töltéssel mintegy három óráig működik, melyből mindössze fél óra elég egy koszos szőnyeg tisztává tételéhez.
Azonban nem a Cye az egyetlen robot, kategóriájában. Itt van például a Gecko Systems legújabb önműködő porszívója a Carebot. Ennek már az ára is jóval borsosabb, egyelőre még csak az amerikai üzletekben kapható. Ez a szerkezet még intelligensebb, mint a Probotics hasonló gyártmánya. Habár teherbírása nagyjából megegyezik a Cye-jal, de felületén mintegy 200 érzékelőt találhatunk, köztük infravörös távolságérzékelőt, akadályérzékelőt és különböző hanglokátorokat, így ezek rendszerével a gép egy hasonló szemmel rendelkezik, mint a rovaroké, amely nagyban segíti a tájékozódásban. Az előre nem látható akadályok sem jelentenek gondot számára, sebességveszteség nélkül kerüli ki a különböző tárgyakat. Akár saját szoftvert is írhatunk irányítására, bár jobb, ha ezt inkább a szakavatott informatikusokra hagyjuk, és a Gecko Systems hivatalos honlapjáról töltjük le a programokat. Ráadásul e gépet mikrofonon keresztül is irányíthatjuk, a rajta elhelyezett kamera szemszögéből látva a környezetet.
A mintegy 120 cm magas Carebot - méreténél fogva - nagyobb akkumulátort tud magán hordani, így tovább is bírja egy feltöltéssel. Egy 12 V-os autóakkumulátorral kb. 5-10 óráig, míg egy tolókocsikban is használatos akkumulátorral akár 35 óráig is működőképes. Még ha most magas áruk miatt nem is, de néhány év múlva ezek a robotok a hétköznapi emberek otthonában is mindennapossá válhatnak, ezért mind a Cye-t, mind a Carebot-ot gyártó cégek tervezik már a termékek tömeggyártását.

Újra feltalálni a fűnyírót...

Az önműködő fűnyírók rengeteg időt apórolnak meg számunkra ...vagy inkább továbbfejleszteni. A két állítás közül inkább a második állja meg a helyét, ugyanis napjainkban két új önműködő fűnyíró is a külföldi piacokra került: a Robomow a Friendly Robotics-tól és az Auto Mower a Husqvarna-tól.. Ez utóbbi 2 éves svédországi tesztelése után - ahol több mint 5000 példányt adtak el a "robot-kertészből" - jutott most el a világ más tájaira is. A készülék rádióhullámon kapja a jelet, amely behatárolja mozgásterét, amennyiben mégis elhagyná előre megadott területét, a motor leáll. Egy akkufeltöltéssel mintegy 2000 m2 területet nyír le, de feltalálói inkább a napi fűkarbantartásra, mintsem a szokványos heti nagy nyírásra tervezték. Rendszeres használatnál a készülék nagyobb területet képes bejárni, mintha magasabb fűvel küszködne. A hosszú teherbírásának titka tulajdonképpen nem is a nikkel-metál-hidrid akkumulátor nagyságából, hanem annak felhasználásából ered. A feltöltött tápegység mintegy 1,5 óráig bírja, ám mikor töltöttségének feléhez ér, az irányító rádióadó sípolni kezd, és a szerkezetet a töltőtápra irányítja, így 1 óra alatt közel 100 m2 területen nyírja le a füvet a megadott magasságra. Ezen kívül - akárcsak a többi elektromos fűnyíró - ez sem sorolható a hangos készülékek közé, sőt, akár estére is beállíthatjuk, anélkül, hogy felverné a szomszédokat.
Ezek az Az Auto Mower egyszerű külseje alatt bonyolult elektronikai berendezéseket találhatunk; az "agyként" működő 24 MHz-es processzort, és a különböző érzékelőket, köztük a két ütközés-szenzort. Ezek segítségével, ha fűnyíró valamilyen tárgynak ütközik, megáll, majd vagy jobbra, vagy balra megkerüli azt, folytatva a nyírást. Egy érzékelő arra "szakosodott", hogy leállítsa a fűnyíró-kést, ha valaki a 7 kg-os készüléket 20 cm magasság fölé próbálja emelni, és egyúttal egy figyelmeztető hangot ad ki, hogy megóvja kezelőjét a penge által okozott sérülésektől. Ráadásul a penge csak akkor forog, ha a gép egyenesen halad, így ha netán egy kíváncsi kisgyerek kerülne a közelébe, a szerkezet a feltartóztatásra azonnal leáll.
Ugyanakkor a Robomow ahelyett, hogy egy előre beprogramozott úton menne, mint az Auto Mower, egyszerűen a kert egyik végéből a másikba megy V-alakban, digitális iránytű segítségével. Amikor a fűnyíró eléri a kert egyik végét, a fedélzeti-computer 30°-os szögben az ellentétes irányba tereli, majd mielőtt befejezné munkáját, még lenyírja a művelet során kimaradt magas fűfoltokat. Tömegében nagyban eltér a Husqvarna hasonló készülékétől, köszönhetően a rajta lévő két 12 V-os savas-ólom akkumulátornak, több mint 50 kg. A Robomow egy feltöltéssel 500-600 m2-t kezel, függően a fű vastagságától, állapotától, és ezt addig teszi, amíg tulajdonosa le nem állítja egy távirányító segítségével. (Persze, ha még addig nem merült ki a tápja.) A gépen 10 érzékelő van, köztük 4-4 ütköző-szenzor mindkét oldalon. Ha ezen ütközők valamelyike nekimegy egy tárgynak, az egy jelet küld a számítógépközpont felé, ami azonnali megállásra készteti. Találhatunk még "közelség-érzékelőket" is a szerkezet első és hátsó felén, ami lassításra készteti, ha valamilyen tárgyat észlel 1 m-es távolságban. Mindezek irányítását egy 16-bites Hitachi mikroprocesszor végzi, amely 512 kilobájtos Flash memóriakártyával rendelkezik.
A robotok ugyan még nem képezik mindennapi életünk szerves részét, de néhány éven belül ez alaposan megváltozhat. Képzeljük csak el, hogy egy hosszú, fárasztó nap után nincs más dolgunk, mint leülni a székünkbe, és nézni amint gépek végzik helyettünk a háztartási munkákat. Persze, hogy ez jó-e vagy sem, azt mindenkinek a saját ítélőképességére bízzuk, de addig be kell érnünk azzal, hogy élő, telivér kutyák szaladgálnak kertünkben, melyet saját kezünk által tolt fűnyíróval ápolunk, a porszívózást magunk végezzük, és vacsoránkat is mi tesszük ki az étkezőasztalra.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Perényi Kristóf

Címkék: robot, fűnyíró

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Robot porszívók

A minden igényt kielégítő porszívók hátránya, hogy nem dolgoznak „önállóan”. Léteznek azonban olyan készülékek is, amelyek nem igényelnek állandó személyi irányítást, automatikusan, előre...


Fűnyírás biztonságosan

Az elmúlt években, már szinte mindent megírtunk a fűnyírásról, alegalapvetőbb tudnivalókat valószínűleg mindenki fel is tudja sorolni, azonban kevesen tartják is be. Amikor új fűnyírót...