A modern meteorológia ma már elképzelhetetlen numerikus előrejelzések készítése nélkül. Az elmúlt évtizedek jelentős technikai és tudományos fejlődése lehetővé tette, hogy a numerikus modellek egyre finomabb felbontásban, egyre részletesebben és pontosabban írják le a légköri folyamatokat. Ezek a modellszámítások adják az alapját az élet- és vagyonvédelem szempontjából elengedhetetlen előrejelzéseknek és riasztásoknak, amik alapján a jégkárenyhítéshez szükséges figyelmeztetések is kiadásra kerülnek.
Ahhoz azonban, hogy az OMSZ-nál futtatott modellek tovább javulhassanak, és az előrejelzések még a veszélyes időjárási események bekövetkezte előtt elkészülhessenek, a megfelelő számítások elvégzéséhez szükség van korszerű és gyors számítógépekre. Emellett fontos a légkör pillanatnyi állapotának pontos ismerete is, amihez a megbízható felszíni megfigyelések mellett ma már elengedhetetlen segítséget nyújtanak a távérzékelési eszközök (radar, műhold) is.
Augusztus 16-a óta lehetővé vált, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat egy korábbinál nagyobb kapacitású szuperszámítógépen készíthesse numerikus előrejelzéseit. Ez a fejlesztés biztosítja, hogy a számítások során minél több megfigyelést lehessen figyelembe venni, növekedhessen a leírt légköri folyamatok száma, valamint finomodhasson a használt modellek felbontása, és azokat naponta egyre többször le lehessen futtatni.
A gyors számítások pedig pontosabbá teszik az előrejelzéseket, figyelmeztetéseket és riasztásokat. Az új számítógép segítségével az OMSZ szakemberei képesek lesznek a veszélyes időjárási jelenségek - így a jégeső - helyének, idejének és bekövetkezési kockázatának pontosabb becslésére.
Az szuperszámítógép több mint 42 billió (42 000 000 000 000) számítási műveletet képes elvégezni másodpercenként. A modellfuttatás gyorsítását szolgáló tárterület meghaladja az 50 TB-ot. Meteorológiai kutatásokra, előrejelzésekre használható kapacitása több mint ötszöröse a korábban ilyen célokra használt gépnek.