Az alapterület alapvetően meghatározza, hogy mit helyezhetünk el a fürdőben. Minden életmódhoz, családlétszámhoz kialakítható még a legkisebb helyen is jól működő és egyéni ízlést tükröző fürdőszoba. Családon belül is tisztázni kell, hogy mihez ragaszkodunk: kád vagy/és zuhany, wc és bidé, egy vagy két mosdó, bekerül-e a mosógép....
Kezdjük a mosógéppel! Sokan nem is töprengenek ezen, és nem is keresnek helyet máshol ennek a háztartási gépnek. Nagy lakásokban, családi házakban is sokszor automatikusan a fürdőbe kerül, pedig háztartási helyiség híján is számtalan más helye is lehet, és tehermentesíthető a fürdőszoba. Hová tehetjük? Nagyméretű konyhában része lehet a bútornak, és bár ennek nálunk nincs hagyománya, érdemes rajta elgondolkodni. Elfér a mosógép egy sztenderd méretű szekrényben is, ami lehet az előszobában, közlekedőben, gardróbhelyiségben, de akár a lépcső alatti területet is használhatjuk e célra.
Kád vagy zuhanyzó? Ez a következő sarkalatos pont. Sokan úgy gondolják, hogy a zuhany kisebb helyet foglal. Valóban így van ez az alapterületet tekintve, de a teret a zuhanykabin sokkal jobban korlátozza, hiszen nem csak 60 cm magasságig foglal helyet, hanem akadályozhat teljes embermagasságban, és optikailag is szűkebbnek érezhetjük a helyiséget. Viszont mellette szól, hogy a kádhoz szükséges alapterületen valóban elhelyezhető még más is. Mosdó, wc vagy bidé.
Idős vagy mozgáskorlátozott emberek számára sokkal egyszerűbb a zuhany használata. A kádban lazítókat viszont nem tudjuk ész érvekkel meggyőzni, és ezt nem is kell erőltetni, hiszen az életminőséget befolyásoló komfortérzés alapvető szempont.
Sokan vágynak dupla mosdóra. Ehhez viszonylag nagy alapterület kell, hiába árulnak készen ilyen mosdószekrényeket akár panel fürdőszobákhoz is, ha ezek nem használhatók. Akkor van létjogosultsága, ha két ember egy időben elfér előtte úgy is, hogy fogat mos, borotválkozik, sminkel. Ha mindeközben böködik egymást, vagy akadályozzák egymás mozgását, akkor ez nem más, mint fölösleges pénzkidobás.
A WC és a bidé helytakarékos elhelyezésére találták ki a kombinált egységeket. Ebből nem érdemes a legegyszerűbb hideg vizes darabokat megvásárolni, mert nem kellemes a használatuk. A WC és bidé egymás melletti elhelyezéséhez kényelmesen százhatvan-száznyolcvan cm-nyi hely kell.
Sajnos Magyarországon még nem terjedtek el a magánszférában a piszoárok. Ha nem küzdünk a hely szűkével, akkor nagyon jó szolgálatot tesz. A most kifejlesztett szaniter-családok részévé vált, praktikus, higiénikus és esztétikus is egyben, ráadásul megoldja a "wctetőproblémát", ami gyakori feszültség forrás.
Ha kiválasztottuk a szanitereket és a fürdőszobai alapterületet maximálisan, praktikusan megterveztük, minden funkcionális, és kiszolgálja a használók igényeit, ráadásul megtaláltuk az ideális burkolatokat is, akkor jöhet a mennyiségek kiszámítása. Nem kell a fürdőszobát a mennyezetig csempézni, sőt a teljes falfelületet sem. Csak azokat a területeket, melyeket közvetlenül víz érhet.
A burkolás nem megfelelő színvonala, nem körültekintő alkalmazása tönkreteszi a legjobb fürdőt is. A fugáknak pontosan találkozniuk kell függőlegesen és vízszintesen is. A csaptelepek és egyéb kiállások és a lapok viszonya nem lehet esetleges. Nagyon csúnya, ha nem lapközépre vagy a fuga közepére esik egy-egy szerelvény. Erre sajnos nem minden burkoló figyel, ezért akinek nincs tervezője, az se sajnálja a plusz költséget, és legalább a lapkiosztást terveztesse meg a céggel, akitől vásárol. Ez egyre több helyen része is a szolgáltatásnak.
Fürdőszoba felújításnál nem elegendő a régi burkolatoktól megszabadulni, mindenképp ellenőrizni kell a már meglévő vezetékeket, csatlakozásokat, amelyek akár bontás közben is sérülhetnek. Kár lenne az újonnan fölcsempézett fürdőszobát újra szétverni.