Európai óriási demográfiai átalakulás közepén áll, miközben a legtöbb ország lakossága öregszik, egyre jelentősebbé válik a bevándorlás szerepe is. A hatások olykor ellentétes folyamatokat váltanak ki: egyes nagyvárosok elnéptelenednek, mások egyre több új lakost vonzanak. De a növekedés is sokféle lehet: vannak települések, amelyek szétterülnek és mindenféle rendszer nélkül terjeszkednek, míg máshol a határok nem változnak csak a népsűrűség lesz egyre nagyobb. Nem könnyű megjósolni, mit hoz a jövő, de ami még nehezebb: az a felkészülés a változásokra. Azok ugyanis számos kihívást jelentenek.
Európa lakossága elöregszik, ami egyrészt a hosszabb várható élettartamnak, másrészt a kevesebb gyermeknek köszönhető. Vagyis megváltozhat az átlagember, amihez a város igazodik. Lehet, hogy átalakul a lakáspiac vagy épp a közösségi közlekedés, hogy megfeleljen az új igényeknek?
De nem csak öregszik, folyamatosan változik is a lakosság: a családosok vagy gyermekvállalás előtt állók, ha tehetik már ma is gyakran otthagyják a belvárosokat és a kertvárosokba, agglomerációs kistelepülésekre költöznek. Érdemes-e megállítani ezt a folyamatot? És ha igen, akkor egyáltalán lehet-e?
Az elvándorlás mellett egyre nagyobb szerep jut a bevándorlásnak is: a vidék kiürül egész Európában, ám kérdés, hogy a kistelepülésekről nagyvárosokba költöző emberek hogyan igazodnak el az új környezetben?
Sokan sokfelé próbálják megtalálni a megoldást. Magyarországon is vannak sikeres kísérletek, az idősek vagy épp a hajléktalanok bevonására, a városrehabilitációra, esetleg egy korábban kirekesztett városrész integrálásra. 2010. szeptember 13-14-én a hágai Nicis Intézet és a VÁTI Nonprofit Kft épp azért rendezi meg az Európai Városi Tudáshálózat (EUKN) konferenciáját, hogy az európai döntéshozók, politikusok, kutatók és szakemberek megismerhessék a már bevált példákat, tapasztalatot cseréljenek, esetleg tanulhassanak egymás hibáiból.
A rendezvény, amelynek előadásanyagai könyv formájában is olvashatók lesznek, a holland Belügyi és Királysági Kapcsolatok Minisztériuma és a Lakásügyi, Területrendezési és Környezetvédelmi Minisztérium, valamint a magyar Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatásával valósul meg.