Csak darabolásra használhatók

Vágótárcsák sarok köszörűkhöz

2010-08-25 13:40:30 | Módosítva: 2010-09-02 22:38:11

Durva felületű anyagok hatékony lemunkálásához megfelelő gépek és hatékony anyaglehordást biztosító csiszolószerszámok szükségesek. Ilyen feladatokra többnyire sarokköszörűt szokás használni, mivel ezek a gépek elég erősek. Ám magas fordulatszámuk miatt tengelyükre csak speciális anyagú tárcsákat érdemes felfogni. Ezek a gépek főként daraboló és durvább anyaglemunkálásra használhatók, de csak akkor hatékony velük a munka, ha a megmunkálandó anyaghoz való vágótárcsa van a tengelyükre fogva.

Bár a korszerűbb sarokcsiszolók között akadnak fokozatmenetesen szabályozható fordulatszámú gépek, de az általánosan használt egykezesek többnyire 10000 f/p körül pörögnek. Ezért e gépeket szinte csak kemény anyagok darabolására, illetve megfelelő csiszoló tárcsákkal még felületi lemunkálásra is lehet használni. A fémeknél sokkal puhább faanyagok felületcsiszolásához főként a szabályozható fordulatszámúak használhatók.
Aszerint, hogy milyen feladatot kell elvégezni, az arra megfelelő tárcsák valamelyikét kell a sarokcsiszoló tengelyére szerelni. Vágáshoz, daraboláshoz csak a vágótárcsák megfelelőek. A vágótárcsák között ugyan vannak univezálisan használhatók is, viszont a hatékony munkához mindig az anyaghoz leginkább megfelelő tárcsák valamelyikét célszerű használni. Az átmérőjüket szigorúan a géphez igazodva kell megválasztani, amit a védőtárcsa nagysága és a tengely átmérője behatárol. Nagyobb átmérőjű tárcsa csak a védőburkolat leszerelése után szerelhető a gépekre, ami nagyon veszélyes és tilos is. Nemcsak a vágás közben lemunkált és szétrepülő felhevült anyagrészecskék miatt, hanem azért is, mert ezek jelentősen megterhelik a gép motorját, ami veszélyes túlmelegedését idézik elő.

Idom- és vastagabb anyagok vágásakor a zajcsökkentő fülvédő használata is ajánlatos A tárcsákon mindenkor feltüntetik annak külső átmérőjét, a tárcsa vastagságát, középfuratának átmérőjét, továbbá a megengedett fordulatszámát és többnyire azt is, hogy milyen anyag(ok) vágására alkalmas maga a tárcsa. A forgalomban levő tárcsaátmérők 75, 100, 115, 125, 150, 178, 180, és 230 mm-esek, vastagságuk pedig 1, 1,4, 1,6 2, 2,5 3, és 3,5 mm. A vágható anyagokra esetenként jellegzetes piktogram, vagy szöveg utal. Az adott vágótárcsán megadott maximális fordulatszámnál nagyobb fordulattal tilos a tárcsát használni! Használatuk közben a védőszemüveg és a munkakesztyű használata kötelező, mert megvédenek a nagy sebességgel szerte repülő felhevült anyagszemcsék okozta sérülésektől.
Az általánosan használt vágótárcsák műgyanta, textil és kemény csiszolószemcsék különféle kombinációjából készülnek. A csiszolószemcsék nagy keménysége és hőállósága teszi lehetővé a különféle keményfémek, edzett acélok és más anyagok vágását. Vágásra, darabolásra inkább a vékonyabb korongok megfelelők, mert a vékonyabb vágási felülethez kisebb teljesítmény szükséges, és kevesebb a leválasztott anyagmennyiség is. A vágótárcsák munka közben természetesen kopnak, ezért felesleges és káros is vágáskor túlzott erőráhatást alkalmazni, mert ezzel jelentősen csökken a tárcsák élettartama, a megmunkált anyagot pedig túlságosan felhevíti a keletkező súrlódási hő, ami anyagszerkezeti változást is előidéz.

A nagy átmérőjű gyémántszemcsés vágókorongokat csak vágógépekbe fogva használják Az általánosan használt vágótárcsákon kívül kaphatók speciális, gyémánt szemcséjű vágókorongok is, amelyek a fentieknél hatékonyabbak, és precízebb vágásfelületet biztosítanak. Ezeket inkább a szakemberek használják, mégpedig a keményebb anyagok pontos leszabásához. Például kő- és márványhoz, csempéhez, acélokhoz használhatók, mégpedig többnyire vágógépekbe fogva, mert ezek hosszú élettartamú szerszámok, és igen hatékony és pontos vágások végzésére alkalmasak.
A fémtárcsán különféle méretű mesterséges gyémántszemcséket rögzítenek fémporokkal. Többnyire önélezők, azaz a leváló gyémántszemcsék alól mindig új szemcsék kerülnek a vágófelület felszínére. Zárt, illetve fogazott vágófelületű kivitelben készülnek. A zárt vágófelületűek finomabb vágási felületet biztosítanak, ellenben hamarabb felmelegednek. Ezért munka közben gyakrabban kell hűtési szünetet tartani. A fogazott vágófelületűekkel gyorsabb a munka, ellenben durvább a vágási felület. Főként beton, gránit, tégla, cserép vágására alkalmasak. A gyémántszemcsés vágótárcsák érzékenyek a hajlításra, ezért a befeszüléstől óvni kell az ilyen szerszámokat.
A 230 mm-esnél nagyobb méretű gyémántszemcsés vágótárcsákat speciális vágógépekhez készítik, sarokcsiszolókhoz nem használhatók.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Favágó szerszámok

Kuglifát nem sokan vásárolnak fatüzeléshez, amiugyanolcsóbb, ám azt még otthon kell felaprítani, ami köztudottan nem könnyű munka. Az aprítva megrendelt tűzifa hasábmérete sem mindig megfelelő,...


Univerzális kombinált fűrész

Bútorkészítésben és bútor-összeillesztésben 100 százalékos precizitást biztosít a Bosch GTM 12 Professional, az egybeépített asztali- és gérvágó fűrész.