Sok előnye van
A betonfelületek impregnálásával megszüntethetők a csapadékvíz és a nedvesség lecsapódásából keletkező felületi károsodások. Az impregnált felületen is megülhet ugyan a por, ám ha jön az eső, akkor a víz nem szívódik be a felületbe, hanem lemossa azt, ezért az impregnált részeket sokkal könnyebb tisztántartani.
Az impregnálás akkor is előnyös, ha a pl. a külső térben levő régebbi, betonból készült épületrészek szilárdsága nem megfelelő. Impregnálásukkal ugyanis jelentősen javítható a beton minősége, növeli az aljzat ellenálló képességét a csapadékvíz erodáló hatásával szemben. Sőt, még az olajos szennyeződések pórusokba történő behatolását is megakadályozzák az impregnálószerek.
Az impregnálást a jó minőségű betonfelületeken is érdemes elvégezni, amivel időtállóságukat is megnöveljük. A gyengébb minőségű betonfelületeket pedig szilárdabbá, erősebbé teszi. Az impregnálást azonban 2-3 évente meg kell ismételni, amivel biztosítható a kezelt felület tartós védelme.
Impregnálni csak száraz és tiszta felületet lehet. A kezelést megelőző felülettisztításra csak már használatban levő felületeken van szükség. Ezt nagynyomású mosással vagy vegyszerekkel, esetleg ajzat csiszolással lehet impregnálásra alkalmassá tenni. Ha pedig szükséges, akkor a porló betonfelületen a lithium densifer felülettömörítővel lehet lényeges javulását elérni. Ez ugyan nem impregnálószer, ám hatása nagyon előnyösen befolyásolja a betonfelület tulajdonságait az impregnálás előtt. A szer mélyen a felületbe szívódva fejti ki a tömörítő hatását, és 8-10 évig meg is tartja azt. Használata után a különféle impregnálószerek hatása is tartósabb és hatékonyabb lesz.
A betonfelületű járdák, garázspadlók, és lábazatok impregnálásához számos gyártó termékei használhatók. Ezek nagy része oldószermentes diszperzió, amelyek szilánt, sziloxánt, akrilt vagy szilikont tartalmaznak, és a betonfelület színét nem, vagy csak árnyalatnyival sötétebbé változtatják.
Az impregnáló szerek a felületbe szívódva fejtik ki a hatásukat, a felületen vízzáró, és többnyire páraáteresztő bevonatot képeznek. A felületi pórusokat zárják le, így gátolják a nedvesség betonba szivárgását, és megszüntetik a fagyok okozta károsodásokat illetve a felületek erodálódását. Felületen vékony filmréteget alkotnak, ami a betont víztaszítóvá teszi. Többnyire két rétegben felterítve hatásosak, ezért fontos az adott impregnáló anyag átfesthetősége és teljes kötés ideje. A felületbe dolgozás mikéntje is lényeges, mert ecseteléssel, vagy hengereléssel könnyebb az impregnáló anyagokat a betonfelületekre teríteni, mint szórással.